Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářství České Republiky. Česká ekonomika Patří mezi 30 nejvyspělejších ekonomik světa Jedna z nejstabilnějších a nejrozvinutějších ekonomik bývalého.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářství České Republiky. Česká ekonomika Patří mezi 30 nejvyspělejších ekonomik světa Jedna z nejstabilnějších a nejrozvinutějších ekonomik bývalého."— Transkript prezentace:

1 Hospodářství České Republiky

2 Česká ekonomika Patří mezi 30 nejvyspělejších ekonomik světa Jedna z nejstabilnějších a nejrozvinutějších ekonomik bývalého východního bloku zahrnuje: průmysl (50%); služby (43%), zemědělství (5%) ČR je členem: EU, NATO Kurzy: 1 USD=16korun, 1 GBP=31korun, 1 EUR=25 korun, 100 KČ=80 SKK, 100 KČ=67 RUB Úroveň ekonomiky se rok od roku zvyšuje V 90. letech přechod od centrálně řízeného plánování k volnému trhu V 90. letech přechod od centrálně řízeného plánování k volnému trhu

3 Průmysl Těžba: černého uhlí, hnědého uhlí, kaolín, vápenec, tuha, uran, ropa, barevné kovy Těžba: černého uhlí, hnědého uhlí, kaolín, vápenec, tuha, uran, ropa, barevné kovy strojírenství, hutnictví železa, chemický průmysl (petrochemie, těžká chemie) strojírenství, hutnictví železa, chemický průmysl (petrochemie, těžká chemie) Výroba skla, porcelánu, keramiky Výroba skla, porcelánu, keramiky Průmysl textilní, oděvní, kožedělný Průmysl textilní, oděvní, kožedělný Potravinářský průmysl Potravinářský průmysl Dřevozpracující průmysl Dřevozpracující průmysl Energetika (elektrárny: tepelné, jaderné, větrné, vodní) Energetika (elektrárny: tepelné, jaderné, větrné, vodní)

4 Zemědělství 43% území orná půda 43% území orná půda Obiloviny (pšenice, ječmen, cukrovka, brambory), chmel, řepka, len, luštěniny, ovoce, vinná réva, zelenina Obiloviny (pšenice, ječmen, cukrovka, brambory), chmel, řepka, len, luštěniny, ovoce, vinná réva, zelenina Chov prasat, skotu, drůbeže, ryb, včelařství Chov prasat, skotu, drůbeže, ryb, včelařství

5 Služby V průběhu let 1989 až 2001 se zásadně změnila struktura české ekonomiky. Zvýšil se podíl terciálního sektoru (služeb) na úkor primárního (zemědělství a dobývání surovin) i sekundárního sektoru (průmysl, energetika a stavebnictví) (v % z s.c.) Název sektoruPodíl sektorů na tvorbě HDP Rok19892001 Primární sektor156,9 Sekundární sektor4737,2 Terciární sektor3855,9 Pramen: ČSÚ

6 Cestovní ruch ČR má dobré předpoklady pro CR ČR má dobré předpoklady pro CR Přírodní Kulturně historické -hory -krasy (jeskyně) -skalní města -CHKÚ-Rybníky -historická centra měst -zámky a hrady -parky a zahrady -skanzeny -historické stavby

7 Doprava 1/2 Silniční doprava Silniční doprava Jedná se o nejvyužívanější typ dopravy v České Republice. Počet využívání (osobní) se za posledních 10 let zčtyřnásobil. V nákladní sféře se převážení především potraviny, stavební materiál a spěšné zásilky. Jedná se o nejvyužívanější typ dopravy v České Republice. Počet využívání (osobní) se za posledních 10 let zčtyřnásobil. V nákladní sféře se převážení především potraviny, stavební materiál a spěšné zásilky. Železniční doprava Železniční doprava Jedná se o nejhustší síť železnic ve střední Evropě. Nákladní přeprava převáží především suroviny na velké vzdálenosti. Nejvytíženějšími uzly jsou Praha, Kolín, Přerov, Česká Třebová,Ostrava. Ruší se nerentabilní tratě. Modernizace: Elektrifikace (1/3) vyšší rychlost (Pendolina) Jedná se o nejhustší síť železnic ve střední Evropě. Nákladní přeprava převáží především suroviny na velké vzdálenosti. Nejvytíženějšími uzly jsou Praha, Kolín, Přerov, Česká Třebová,Ostrava. Ruší se nerentabilní tratě. Modernizace: Elektrifikace (1/3) vyšší rychlost (Pendolina)

8 Doprava 2/2 Vodní doprava Vodní doprava V České republice provozována pouze na části Labe od Chvaletic a dále na Vltavě. Přepravují se především suroviny (uhlí a stavební hmoty). Přístavy: Nymburkm, Děčín, Ústí nad Labem, Praha-Holešice, Mělník V České republice provozována pouze na části Labe od Chvaletic a dále na Vltavě. Přepravují se především suroviny (uhlí a stavební hmoty). Přístavy: Nymburkm, Děčín, Ústí nad Labem, Praha-Holešice, Mělník Letecká Letecká Letiště: Praha-Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary (pouze charterové lety). Letiště: Praha-Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary (pouze charterové lety). Potrubní Potrubní hl.ropa a z.plyn. Ropovody: Družba(rusko Z Sibiř), Ingolštadt(něm) Zemněplynovody: Sojus(rus). hl.ropa a z.plyn. Ropovody: Družba(rusko Z Sibiř), Ingolštadt(něm) Zemněplynovody: Sojus(rus).

9 KNOEC DĚKUJEME ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Hospodářství České Republiky. Česká ekonomika Patří mezi 30 nejvyspělejších ekonomik světa Jedna z nejstabilnějších a nejrozvinutějších ekonomik bývalého."

Podobné prezentace


Reklamy Google