Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pavouci a Štíři.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pavouci a Štíři."— Transkript prezentace:

1 Pavouci a Štíři

2 Pavouci Pavouci podobně jako hmyz, mají článkované nohy a těla, která jsou tvořena z několika částí . Ale na rozdíl od hmyzu se jejich těla neskládají ze tří, ale ze dvou částí: hlavohruď a zadeček a nemají šest končetin, ale osm. Pavouci také nemohou létat, i když mláďata a někteří dospělí se mohou vznášet na dlouhých hedvábných vláknech-pavučina. Všichni pavouci mohou vytvářet hedvábí. Vytlačují ho ze zvláštních orgánů, zvaných snovací bradavky, které mají pavouci na zadečku. Hedvábí se tvoří jako tekutina, ale na vzduchu okamžitě tuhne. V hedvábí schovávají pavouci svá vajíčka a balí do něho svou kořist. Někteří z hedvábí vytvářejí pasti, pavučiny, do kterých si chytají kořist.

3

4 Ne všichni pavouci si tkají pavučiny
Ne všichni pavouci si tkají pavučiny. Slíďák má větší oči než druhy tvořící pavučiny a spoléhá se pouze na svůj zrak a rychlost, když chce kořist přelstít a zabít. Všichni pavouci jsou masožravci. Živí se hlavně těly hmyzu nebo jiných malých živočichů a největší druhy mohou dokonce chytat zvířata velká jako malý pták nebo myš. Když chytí pavouk kořist, vstříkne do ní svými špičatými klepítky jed, který kořist ochromí. Obsahuje také trávící šťávy, jež rozkládají tělo kořisti na tekutinu. Pavouk se pak živí tak, že tuto tekutinu vysává.

5

6 Štíři Žijí hlavně v teplejších částech světa. Málokdy je můžeme vidět, protože žijí osaměle, ve dne se ukrývají a v noci vycházejí na lov. Živí se hlavně hmyzem a jinými drobnými živočichy. Zabíjejí je svými velkými klepety, kořist trhají na kusy klepítky. Když se kořist brání, použijí škorpióni jedovatý trn, který mají na konci zadečku. Trn používají také v obraně proti větším nepřátelům, například opicím. Jejich jed může být nebezpečný i pro člověka. V době rozmnožování vedou štíři velmi důmyslné námluvy, které předcházejí samotnému páření. Tyto námluvy vypadají jako tanec, protože sameček vodí samičku přes váček se spermiemi.

7

8 Malí štíři se rodí živí, většinou postupně jeden nebo dva, během několika týdnů. Mláďata se vozí své matce na hřbetu a tak jsou chráněna, dokud se poprvé nesvlékají.

9 Rozšíření Délka života
téměř po celém některé větší druhy se dožili 15 let. světě (štíři jen v teplejších oblastech) Většina jich pravděpodobně žije kratší dobu. Největší pavouk největší pavučina víc než 10 cm dlouhý některé kruhové pavučiny měřily na obvodu (rozpětí nohou může být dvakrát větši) m. Největší štír vele štír obrovský asi 18 cm dlouhý


Stáhnout ppt "Pavouci a Štíři."

Podobné prezentace


Reklamy Google