Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Měsíc 5. ročník

2 Měsíc Je přirozená družice Země (tzn.obíhá kolem Země). Kolem Země oběhne přibližně za jeden měsíc. Měsíc je naše nejbližší kosmické těleso.

3 Měsíc má tvar koule Na Měsíci není vzduch ani voda. Není zde také nic slyšet, protože zvuk se bez vzduchu nemůže šířit.

4 Povrch měsíce je chladný, nevydává své vlastní světlo, pouze odráží světlo sluneční. Světlo z měsíce k nám doletí přibližně za 1 sekundu.

5 Tmavé skvrny, které můžeme pozorovat, se nazývají moře (jsou to kamenité pláně), světlé oblasti jsou tvořeny vrstvou prachu a zaplněny krátery a pohořími. Na měsíci není vzduch ani voda.

6 Podoby Měsíce Měsíc obíhá kolem Země proto je pokaždé osvětlena jiná část Měsíce. Při pohledu ze Země je Měsíc každý den trochu jiný.

7 Fáze Měsíce D Měsíc dorůstá, zvětšuje se První čtvrťÚplněk

8 Měsíc couvá, zmenšuje se Úplněk Poslední čtvrť Nov Nov – ze Země není vidět ani kousek osvětlené polokoule Měsíce. (Měsíc je mezi Sluncem a Zemí) C

9

10 Měsíc je jediné vesmírné těleso, na kterém přistál člověk.

11 První na Měsíci přistáli američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin 20. července 1969. …“Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“… Na Měsíci ještě přistálo dalších 6 posádek, celkem 12 lidí.

12 Měsíc má šestkrát menší gravitační přitažlivost než Země. Všechny předměty se zdají být na Měsíci šestkrát lehčí než na Zemi.

13 Měsíc – přírodověda – 5. ročník Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Přírodověda – Mgr. Helena Holovská, Ing. Antonín Rükl – Alter Přírodověda – Jiří Matyášek, Věra Štiková – Nová škola Přírodověda – Jarmilá Mladá, Ladislav Podrožek – SPN Přírodověda – Danuše Kvasničková, Jiří Froněk – Fortuna Slunce a planety - EDITIONSATLAS Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google