Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Měsíc 5. ročník

2 Měsíc Je přirozená družice Země (tzn.obíhá kolem Země).
Kolem Země oběhne přibližně za jeden měsíc. Měsíc je naše nejbližší kosmické těleso.

3 Měsíc má tvar koule Na Měsíci není vzduch ani voda.
Není zde také nic slyšet, protože zvuk se bez vzduchu nemůže šířit.

4 Povrch měsíce je chladný, nevydává své vlastní světlo, pouze odráží světlo sluneční. Světlo z měsíce k nám doletí přibližně za 1 sekundu.

5 Tmavé skvrny, které můžeme pozorovat, se nazývají moře (jsou to kamenité pláně), světlé oblasti jsou tvořeny vrstvou prachu a zaplněny krátery a pohořími. Na měsíci není vzduch ani voda.

6 Podoby Měsíce Měsíc obíhá kolem Země proto je pokaždé osvětlena jiná část Měsíce. Při pohledu ze Země je Měsíc každý den trochu jiný.

7 Fáze Měsíce Měsíc dorůstá, zvětšuje se D První čtvrť Úplněk

8 C Měsíc couvá, zmenšuje se Úplněk Nov Poslední čtvrť
Nov – ze Země není vidět ani kousek osvětlené polokoule Měsíce. (Měsíc je mezi Sluncem a Zemí)

9

10 Měsíc je jediné vesmírné těleso, na kterém přistál člověk.

11 První na Měsíci přistáli američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin 20. července 1969.
…“Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“… Na Měsíci ještě přistálo dalších 6 posádek, celkem 12 lidí.

12 Měsíc má šestkrát menší gravitační přitažlivost než Země
Měsíc má šestkrát menší gravitační přitažlivost než Země. Všechny předměty se zdají být na Měsíci šestkrát lehčí než na Zemi.

13 Měsíc – přírodověda – 5. ročník Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Přírodověda – Mgr. Helena Holovská, Ing. Antonín Rükl – Alter Přírodověda – Jiří Matyášek, Věra Štiková – Nová škola Přírodověda – Jarmilá Mladá, Ladislav Podrožek – SPN Přírodověda – Danuše Kvasničková, Jiří Froněk – Fortuna Slunce a planety - EDITIONSATLAS Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO."

Podobné prezentace


Reklamy Google