Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oko. Stavba oka Stavba oka RRRRohovku tvoří průhledná vrstva, kterou do oka vstupují světelné paprsky. ČČČČočka soustřeďuje světelné paprsky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oko. Stavba oka Stavba oka RRRRohovku tvoří průhledná vrstva, kterou do oka vstupují světelné paprsky. ČČČČočka soustřeďuje světelné paprsky."— Transkript prezentace:

1 Oko

2 Stavba oka

3 Stavba oka RRRRohovku tvoří průhledná vrstva, kterou do oka vstupují světelné paprsky. ČČČČočka soustřeďuje světelné paprsky na sítnici. SSSSítnice přetváří světlo v nervový signál. OOOOční nerv spojuje oko s mozkem. SSSSlepá skvrna je místo, kudy do oka vchází oční nerv.

4 Stavba oka PPPPevná bělima pokrývá celé oko. CCCCévnatka oko vyživuje krví. SSSSklivec tvoří rosolovitou výplň oka. DDDDuhovka je kroužek svalů, který má určitou barvu. OOOOkohybné svaly pohybují oční koulí.

5 Jak vidíme?

6 Jak vidíme? NNNNevidíme očima, ale mozkem a nervovým systémem. PPPPaprsky světla procházejí rohovkou. ČČČČočka paprsky soustředí a ty pak procházejí sklivcem oční koule a dopadnou na sítnici. SSSSítnice obraz vytvořený paprskem (převrácený a zmenšený) převede na nervový signál a odešle do mozku.

7 Barva očí 1 6 2 7 9 7 93 4 8 5

8 Barva očí 1 hnědá 1 hnědá 2 černá 2 černá 3 oříšková 3 oříšková 4 jantarová 4 jantarová 5 modrá 5 modrá 6 šedá 6 šedá 7 zelená 7 zelená 8 modrozelená 8 modrozelená 9 červená (efekt červeného oka na fotce) 9 červená (efekt červeného oka na fotce)

9 Vady očí

10 Vady očí

11 Optické iluze 1 Hledáme slepou skvrnu 2 Přízrak lebky 3 Hermannova mřížka 4 Jiskřící mřížka 5 Stejné odstíny? 6 Rovné čáry 7 Stejná velikost 8 Neexistující tvary 9 Terasa 10 Váza nebo profily? 11 Čtěte barvy 12 3D obrázky

12  Dívej se na obrázek zhruba ze vzdálenosti 50cm. Dlaní si zakryj pravé oko a levým okem sleduj bílou siluetu létajícího talíře vpravo. Pomalu přibližuj hlavu k monitoru. V jednu chvíli silueta vlevo zmizí. Je to proto, že světelné paprsky dopadnou na slepou skvrnu v oku. Je to jediné místo lidského oka, kde nejsou buňky absorbující světlo. Člověk si ale slepou skvrnu neuvědomuje, protože mu mozek prázdné místo zaplní vjemem z bezprostředního okolí.

13 Ze vzdálenosti cca 20cm se upřeně dívej na křížek uprostřed lebky a počítej do 120. Potom se zadívej na holou stěnu. Měl bys spatřit přízrak lebky! Je to proto, že se tento obraz ukládá do "prvního" stupně paměti, v oblasti tzv. smyslového ukládání.

14 Hezké. Na obrázku samozřejmě žádné tmavé body nejsou. Pokud se na nějaký zaměříš, tak zmizí. Proč tam ty body vidíme ? www.

15 To samé, ale barevně!

16 Oba odstíny modré jsou úplně stejné!

17 A tyto čáry jsou rovné!

18 Zelené a fialové kolečko jsou stejně velké!

19 Kolik nohou má slon?

20 ?

21 Váza nebo dva profily?

22 Podívejte se na obrázek a vyslovujte BARVY, nikoliv slova! Moc to nejde, že? Je to způsobeno tím, že se "hádá" levá polovina mozku s pravou polovinou mozku. Zatímco pravá polovina se pokouší říct barvu, levá polovina trvá na přečtení daného slova.

23 A teď několik 3D obrázků. Říká se jim stereogramy a při určitém způsobu pohledu je vnímáme jako trojrozměrné. Přibliž zrak co možná nejblíž monitoru, zkus rozostřit a pomalu zrak oddaluj od monitoru.V určitém okamžiku uvidíš zajímavé tvary.

24

25

26

27


Stáhnout ppt "Oko. Stavba oka Stavba oka RRRRohovku tvoří průhledná vrstva, kterou do oka vstupují světelné paprsky. ČČČČočka soustřeďuje světelné paprsky."

Podobné prezentace


Reklamy Google