Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EVROPSKÁ UNIE Symboly EU. Evropa je jedním ze světadílů Evropa je jedním ze světadílů Pro jedny je Evropa zeměpisný, pro jiné kulturní a pro další historický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EVROPSKÁ UNIE Symboly EU. Evropa je jedním ze světadílů Evropa je jedním ze světadílů Pro jedny je Evropa zeměpisný, pro jiné kulturní a pro další historický."— Transkript prezentace:

1 EVROPSKÁ UNIE Symboly EU

2 Evropa je jedním ze světadílů Evropa je jedním ze světadílů Pro jedny je Evropa zeměpisný, pro jiné kulturní a pro další historický pojem. Evropská unie není státem, přesto má své symboly, ekvivalenty symbolů státních. Jsou zakořeněny právě v její historii, kultuře i zeměpise. Má svou vlajku, hymnu, měnu, významný den i motto. A tak jako vlajka odkazuje na její existenci, odkazuje hymna na její kulturu, měna na ekonomiku, významný den na historii vzniku a motto na filozofii těch, kteří se k unii hlásí. Pro jedny je Evropa zeměpisný, pro jiné kulturní a pro další historický pojem. Evropská unie není státem, přesto má své symboly, ekvivalenty symbolů státních. Jsou zakořeněny právě v její historii, kultuře i zeměpise. Má svou vlajku, hymnu, měnu, významný den i motto. A tak jako vlajka odkazuje na její existenci, odkazuje hymna na její kulturu, měna na ekonomiku, významný den na historii vzniku a motto na filozofii těch, kteří se k unii hlásí. Symboly slouží k identifikaci s určitou ideou, vzbuzují pocit sounáležitosti, a ty evropské si na nic víc nárok nečiní. Nejsou symboly státu, nýbrž symboly unie států. A jak praví motto unie, představují evropskou jednotu a rozmanitost a charakterizují společenství, v němž každý stát obohacuje druhé a sám se jinými nechává obohacovat. Symboly slouží k identifikaci s určitou ideou, vzbuzují pocit sounáležitosti, a ty evropské si na nic víc nárok nečiní. Nejsou symboly státu, nýbrž symboly unie států. A jak praví motto unie, představují evropskou jednotu a rozmanitost a charakterizují společenství, v němž každý stát obohacuje druhé a sám se jinými nechává obohacovat.

3 Vlajka Evropské unie Vlajka je vyobrazena na přední straně všech eurobankovek, na mincích je pouze kruh hvězd. Vlajka je vyobrazena na přední straně všech eurobankovek, na mincích je pouze kruh hvězd. Počet hvězd je ustálen na dvanácti a nesouvisí s počtem členů Evropské unie. Dvanáctka byla přijata bez politických souvislostí jako symbol dokonalosti a úplnosti a vzhledem k jeho všudypřítomnosti v evropské kultuře a tradicích, například: Počet hvězd je ustálen na dvanácti a nesouvisí s počtem členů Evropské unie. Dvanáctka byla přijata bez politických souvislostí jako symbol dokonalosti a úplnosti a vzhledem k jeho všudypřítomnosti v evropské kultuře a tradicích, například: 12 znamení zvěrokruhu; 12 znamení zvěrokruhu; 12 hodin na hodinách; 12 hodin na hodinách; 12 měsíců v roce; 12 měsíců v roce; 12 apoštolů; 12 apoštolů; 12 olympských bohů; 12 olympských bohů; 12 desek římského práva. 12 desek římského práva.

4 Vlajka evropské unie Arsene Heitz, autor vlajky, uvádí, že při jejím návrhu se inspiroval také textem 12. kapitoly biblické knihy Zjevení, která zobrazuje ženu s dvanácti hvězdami kolem hlavy. Tento symbol je v evropském umění často spojen také se zobrazením Panny Marie právě s dvanácti hvězdami kolem hlavy, modrá je přitom též v umění chápána jako jeden z atributů. Arsene Heitz, autor vlajky, uvádí, že při jejím návrhu se inspiroval také textem 12. kapitoly biblické knihy Zjevení, která zobrazuje ženu s dvanácti hvězdami kolem hlavy. Tento symbol je v evropském umění často spojen také se zobrazením Panny Marie právě s dvanácti hvězdami kolem hlavy, modrá je přitom též v umění chápána jako jeden z atributů. Zajímavosti: Pří vyobrazení vlajky Evropské unie se často dělají chyby. Zajímavosti: Pří vyobrazení vlajky Evropské unie se často dělají chyby. Celá vlajka nebo jednotlivé hvězdy jsou vzhůru nohama. Celá vlajka nebo jednotlivé hvězdy jsou vzhůru nohama..

5 Vlajka evropské unie Hvězdy jsou nesprávně otočeny.Všechny hvězdy musí být otočeny stejně – dva hroty dole a jeden nahoře. Hvězdy jsou špatně umístěny. Musejí být rozmístěny podle ciferníku hodin.

6 Euromince a eurobankovky Euro (symbol €, EUR) je měna eurozóny a po americkém dolaru (USD) druhý nejdůležitější reprezentant ve světovém měnovém systému. Měnová politika eurozóny je prováděna Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu nad Mohanem ( Německo). Euro (symbol €, EUR) je měna eurozóny a po americkém dolaru (USD) druhý nejdůležitější reprezentant ve světovém měnovém systému. Měnová politika eurozóny je prováděna Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu nad Mohanem ( Německo). Euro je oficiálním platidlem v 15 z 27 států Evropské unie (těchto 15 států tvoří eurozónu) a v šesti dalších zemích mimo EU. Od roku 2009 se 16. členem eurozóny stane Slovensko. Euro je oficiálním platidlem v 15 z 27 států Evropské unie (těchto 15 států tvoří eurozónu) a v šesti dalších zemích mimo EU. Od roku 2009 se 16. členem eurozóny stane Slovensko. Na dalším snímku máte mapu Evropy, kde je barevně rozlišeno, které země Evropy používají euro jako svou měnu. Na dalším snímku máte mapu Evropy, kde je barevně rozlišeno, které země Evropy používají euro jako svou měnu. Modře jsou označeny státy, které už euro používají. Jsou to členové tzv.eurozóny. Modře jsou označeny státy, které už euro používají. Jsou to členové tzv.eurozóny. Oranžově jsou označeny státy EU, které eurem začínají platit od 1.1.2009. Mezi tyto státy patří také náš východní soused, Slovensko. Oranžově jsou označeny státy EU, které eurem začínají platit od 1.1.2009. Mezi tyto státy patří také náš východní soused, Slovensko. Červeně označené státy jsou členy EU, ale mají svou měnu.Zde je Česká republika. Červeně označené státy jsou členy EU, ale mají svou měnu.Zde je Česká republika. Fialově označené státy nejsou členy Evropské unie, ale euro běžně používají. Fialově označené státy nejsou členy Evropské unie, ale euro běžně používají.

7

8 Euromince Jedno euro se člení na 100 centů (eurocentů). Jedno euro se člení na 100 centů (eurocentů). Euromince jsou mince měny euro; existuje celkem 8 nominálních hodnot euromincí,1 eurocent, 2 eurocenty, 5 eurocentů, 10 eurocentů, 20 eurocentů, 50 eurocentů, 1 euro, 2 eura. Každý stát, který je členem eurozóny, nebo je k tomu oprávněn dohodami s Evropskou unií, vydává mince s vlastní rubovou stranou, lícová strana je pro všechny země společná. Euromince jsou mince měny euro; existuje celkem 8 nominálních hodnot euromincí,1 eurocent, 2 eurocenty, 5 eurocentů, 10 eurocentů, 20 eurocentů, 50 eurocentů, 1 euro, 2 eura. Každý stát, který je členem eurozóny, nebo je k tomu oprávněn dohodami s Evropskou unií, vydává mince s vlastní rubovou stranou, lícová strana je pro všechny země společná. Lícová strana všech euromincí zobrazuje Evropu. Všechny euromince mohou být používány ve všech členských zemích eurozóny. Lícová strana všech euromincí zobrazuje Evropu. Všechny euromince mohou být používány ve všech členských zemích eurozóny. Euromince (i eurobankovky) byly do oběhu uvolněny 1. ledna 2002. Euromince (i eurobankovky) byly do oběhu uvolněny 1. ledna 2002.

9 Eurocent 1 eurocent je hodnotou i velikostí nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. 1 eurocent je hodnotou i velikostí nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %). Má průměr 16,25 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 2,30 g. Hrana mince je hladká. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %). Má průměr 16,25 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 2,30 g. Hrana mince je hladká. Finsko a Nizozemsko tuto minci, stejně jako minci 2 centy, nepoužívají, ale přesto ji razí. Finsko a Nizozemsko tuto minci, stejně jako minci 2 centy, nepoužívají, ale přesto ji razí.

10 2 eurocenty 2 eurocenty je hodnotou i velikostí druhá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. 2 eurocenty je hodnotou i velikostí druhá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %). Mají průměr 18,75 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 3,06 g. Hrana mince je hladká s podélnou rýhou. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %). Mají průměr 18,75 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 3,06 g. Hrana mince je hladká s podélnou rýhou. Finsko a Nizozemsko tuto minci, stejně jako minci 1 cent, nepoužívají, ale přesto ji razí. Finsko a Nizozemsko tuto minci, stejně jako minci 1 cent, nepoužívají, ale přesto ji razí.

11 5 eurocentů Mince 5 eurocentů je hodnotou třetí nejmenší a velikostí čtvrtá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Mince 5 eurocentů je hodnotou třetí nejmenší a velikostí čtvrtá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %), stejně jako předchozí mince. Má průměr 21,25 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 3,92 g. Hrana mince je hladká. Tato mince je vyrobena z oceli (94,35 %) pokryté vrstvou mědi (5,65 %), stejně jako předchozí mince. Má průměr 21,25 mm, sílu 1,67 mm a hmotnost 3,92 g. Hrana mince je hladká.

12 10 eurocentů Mince 10 centů jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 19,75 mm, sílu 1,93 mm a hmotnost 4,10 g. Hrana mince je profilovaná s jemnými zoubky. Mince 10 centů jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 19,75 mm, sílu 1,93 mm a hmotnost 4,10 g. Hrana mince je profilovaná s jemnými zoubky. Takto vypadala mince do 31.prosince 2006. Takto vypadala mince do 31.prosince 2006. Podoba mince od 1.ledna 2007 Podoba mince od 1.ledna 2007

13 20 eurocentů Mince 20 eurocentů je hodnotou pátá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Mince 20 eurocentů je hodnotou pátá nejmenší mince (z celkem 8 mincí) měny euro. Mince 20 eurocentů jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 22,25 mm, sílu 2,14 mm a hmotnost 5,74 g. Hrana mince je hladká se sedmi drážkami (tvar „španělského květu“). Mince 20 eurocentů jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 22,25 mm, sílu 2,14 mm a hmotnost 5,74 g. Hrana mince je hladká se sedmi drážkami (tvar „španělského květu“). Podoba mince do 31.prosince 2006 Podoba mince do 31.prosince 2006 Mince od 1.ledna 2007 Mince od 1.ledna 2007

14 50 eurocentů Mince 50 eurocentů je hodnotou třetí největší mince (z celkem 8 mincí) měny euro; jde o největší eurocentovo minci. Mince 50 eurocentů je hodnotou třetí největší mince (z celkem 8 mincí) měny euro; jde o největší eurocentovo minci. 50eurocentové mince jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 24,25 mm, sílu 2,38 mm a hmotnost 7,80 g. Hrana mince je profilovaná s jemnými zoubky. 50eurocentové mince jsou vyrobeny ze severského zlata. Mají průměr 24,25 mm, sílu 2,38 mm a hmotnost 7,80 g. Hrana mince je profilovaná s jemnými zoubky. Mince do 31.prosince 2006 Mince do 31.prosince 2006 Mince od 1.ledna 2007 Mince od 1.ledna 2007

15 1 euro Mince 1 euro je hodnotou druhá největší mince (z celkem 8) měny euro. Mince 1 euro je hodnotou druhá největší mince (z celkem 8) měny euro. Mince jsou vyrobeny ze dvou slitin - vnitřní část je z mědiniklu a vnější z niklové mosazi. Mají průměr 23,25 mm, sílu 2,33 mm a hmotnost 7,55 g. Hrana mince je střídavě hladká a jemně vroubkovaná (3 segmenty hladká, 3 segmenty vroubkovaná). Mince jsou vyrobeny ze dvou slitin - vnitřní část je z mědiniklu a vnější z niklové mosazi. Mají průměr 23,25 mm, sílu 2,33 mm a hmotnost 7,55 g. Hrana mince je střídavě hladká a jemně vroubkovaná (3 segmenty hladká, 3 segmenty vroubkovaná). Mince do 31.prosince 2006 Mince do 31.prosince 2006 Současná podoba mince. Současná podoba mince.

16 2 eura Mince 2 euro je hodnotou největší mince (z celkem 8) měny euro. Mince 2 euro je hodnotou největší mince (z celkem 8) měny euro. Mince 2 euro jsou vyrobeny ze dvou slitin - vnitřní část je z niklové mosazi a vnější z mědiniklu. Mají průměr 25,75 mm, sílu 2,20 mm a hmotnost 8,50 g. Hrana mince je jemně vroubkovaná s vtlačeným nápisem nebo motivem. Všechny mince mají společnou lícovou stranu, rozdílnou národní rubovou stranu a různé národní nápisy nebo motivy na hraně mince. Kromě běžných národních euromincí existují také oběžné pamětní dvoueurové mince. Mince 2 euro jsou vyrobeny ze dvou slitin - vnitřní část je z niklové mosazi a vnější z mědiniklu. Mají průměr 25,75 mm, sílu 2,20 mm a hmotnost 8,50 g. Hrana mince je jemně vroubkovaná s vtlačeným nápisem nebo motivem. Všechny mince mají společnou lícovou stranu, rozdílnou národní rubovou stranu a různé národní nápisy nebo motivy na hraně mince. Kromě běžných národních euromincí existují také oběžné pamětní dvoueurové mince. Do 31.prosince 2006 Do 31.prosince 2006

17 2 eura Od 1.ledna 2007 Od 1.ledna 2007 Ukázka oběžné řecké pamětní mince z roku 2004.Byla ražena u příležitosti konání letních olympijských her v Athénách. Ukázka oběžné řecké pamětní mince z roku 2004.Byla ražena u příležitosti konání letních olympijských her v Athénách. Popis mince – uprostřed mince je socha Diskobola, nalevo je nápis Athens 2004 a pět olympijských kruhů, napravo hodnota mince řecky, okolo celého motivu je 12 hvězd, dole rok výroby a nahoře nad hlavou sochy značka mincovny. Popis mince – uprostřed mince je socha Diskobola, nalevo je nápis Athens 2004 a pět olympijských kruhů, napravo hodnota mince řecky, okolo celého motivu je 12 hvězd, dole rok výroby a nahoře nad hlavou sochy značka mincovny.

18 Eurobankovky Euro(EUR nebo €) je jednotná měna 13 členských států Evropské unie. Euro bylo ustanoveno 1. ledna 1999 a eurobankovky a mince vešly v platnost 1. ledna 2002. Euro(EUR nebo €) je jednotná měna 13 členských států Evropské unie. Euro bylo ustanoveno 1. ledna 1999 a eurobankovky a mince vešly v platnost 1. ledna 2002. Oficiální logo eura Oficiální logo eura

19 Eurobankovky Existuje 7 různých eurobankovek, kdy každá má rozdílnou barvu a velikost. Všechny jsou v tématu různých evropských architektonických slozích. Na lícové straně jsou zobrazena okna nebo brány a na rubové straně mosty. Důraz byl také kladen na to, aby příklady architektury nereprezentovaly žádnou skutečnou památku. Existuje 7 různých eurobankovek, kdy každá má rozdílnou barvu a velikost. Všechny jsou v tématu různých evropských architektonických slozích. Na lícové straně jsou zobrazena okna nebo brány a na rubové straně mosty. Důraz byl také kladen na to, aby příklady architektury nereprezentovaly žádnou skutečnou památku. Na všech bankovkách je zobrazen motiv evropské vlajky, iniciály Evropské centrální banky v pěti jazykových verzích (BCE, ECB, EZB, ΕΚΤ, EKP), mapa Evropy na zadní straně, název „EURO“ v obou abecedách (latinské a řecké) a podpis nynějšího prezidenta ECB ( Evropské centrální banky). Na všech bankovkách je zobrazen motiv evropské vlajky, iniciály Evropské centrální banky v pěti jazykových verzích (BCE, ECB, EZB, ΕΚΤ, EKP), mapa Evropy na zadní straně, název „EURO“ v obou abecedách (latinské a řecké) a podpis nynějšího prezidenta ECB ( Evropské centrální banky). Design eurobankovek byl vybrán ze 44 návrhů v konkurzu, který byl pořádán při zasedání Evropského měnového institutu 12. února 1996. Vítězná přihláška, vytvořená Robertem Kalinou z Rakouské národní banky, byla vybrána 3. prosince 1996. Design eurobankovek byl vybrán ze 44 návrhů v konkurzu, který byl pořádán při zasedání Evropského měnového institutu 12. února 1996. Vítězná přihláška, vytvořená Robertem Kalinou z Rakouské národní banky, byla vybrána 3. prosince 1996. Desing všech eurobankovek je pro lícovou i rubovou stranu stejný a je také stejný pro všechny členské země Evropské unie. Desing všech eurobankovek je pro lícovou i rubovou stranu stejný a je také stejný pro všechny členské země Evropské unie. Papír používaný k výrobě eurobankovek je 100% čisté bavlněné vlákno, které zvyšuje jeiich trvanlivost a dodává jim charakteristický omak. Papír používaný k výrobě eurobankovek je 100% čisté bavlněné vlákno, které zvyšuje jeiich trvanlivost a dodává jim charakteristický omak.

20 Nominální hodnota Roz- měry Dominant ní barva Architektonický sloh Časový úsek Tiskařský kód 5 eur | 5 € 120 x 62 mm šedáantika do 5. století5. století levý okraj obrazu 10 eur | 10 € 127 x 67 mm červenárománský sloh 11.11. a 12. století 12. století osmihodinová hvězda 20 eur | 20 € 133 x 72 mm modrágotika 13.13. a 14. století 14. století devítihodinová hvězda 50 eur | 50 € 140 x 77 mm oranžovárenesance 15.15. a 16. století 16. století pravý okraj obrazu 100 eur | 100 € 147 x 82 mm zelenábarokobaroko a rokokorokoko 17.17. a 18. století 18. století vpravo od devítihodinové hvězdy 200 eur | 200 € 153 x 82 mm Hnědožlu tá věk skla a oceli 19.19. a 20. století 20. století nad sedmihodinovou hvězdou 500 eur | 500 € 160 x 82 mm fialová moderní architektura 20. století 20.20. a 21. století 21. století devítihodinová hvězda

21 Eurobankovky 5 EURO 5 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

22 Eurobankovky 10 EURO 10 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

23 Eurobankovky 20 EURO 20 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

24 Eurobankovky 50 EURO 50 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

25 Eurobankovky 100 EURO 100 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

26 Eurobankovky 200 EURO 200 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

27 Eurobankovky 500 EURO 500 EURO Lícová strana Lícová strana Rubová strana Rubová strana

28 Hymna Evropské unie Zde si můžete poslechnout hymnu Evropské unie. Nahrávka se spustí sama. Přeji příjemný poslech. Zde si můžete poslechnout hymnu Evropské unie. Nahrávka se spustí sama. Přeji příjemný poslech.

29 Hymna EU Óda na radost ( německy An die Freude) je původně báseň napsaná Friedrichem Schillerem v létě 1785 oslavující přátelství mezi lidmi (vznikla jako hold Schillerovu příteli a nakladateli). Její zřejmě známější forma je ale upravená verze, která byla zhudebněna Ludwigem van Beethovenem roku 1824 jako čtvrtá a závěrečná věta jeho Deváté symfonie. Óda na radost ( německy An die Freude) je původně báseň napsaná Friedrichem Schillerem v létě 1785 oslavující přátelství mezi lidmi (vznikla jako hold Schillerovu příteli a nakladateli). Její zřejmě známější forma je ale upravená verze, která byla zhudebněna Ludwigem van Beethovenem roku 1824 jako čtvrtá a závěrečná věta jeho Deváté symfonie. Tato verze (ovšem jen v instrumentálním provedení) je hymnou Evropské unie. Tato verze (ovšem jen v instrumentálním provedení) je hymnou Evropské unie. Mnohem míň známé jsou zhudebněné verze Franze Schuberta z roku 1815 nebo Petra Iljiče Čajkovského z roku 1865 (a dalších) Mnohem míň známé jsou zhudebněné verze Franze Schuberta z roku 1815 nebo Petra Iljiče Čajkovského z roku 1865 (a dalších) Skladba nemá nahrazovat národní hymny členských států, takže je hrána beze slov. Skladba nemá nahrazovat národní hymny členských států, takže je hrána beze slov. Oslavuje hodnoty, které mohou sdílet všichni Evropané bez rozdílu. Oslavuje hodnoty, které mohou sdílet všichni Evropané bez rozdílu. Beethoven Ódu na radost nikdy neslyšel, i když orchestr dirigoval osobně.Devátá symfonie, jejíž částí je Óda na radost, se poprvé hrála 7.května 1824, kdy už byl skladatel postižen hluchotou. Beethoven Ódu na radost nikdy neslyšel, i když orchestr dirigoval osobně.Devátá symfonie, jejíž částí je Óda na radost, se poprvé hrála 7.května 1824, kdy už byl skladatel postižen hluchotou. Beethoven ztratil při dirigování nad orchestrem kontrolu a dirigoval dále, i když už hudby dozněla. Jeden z hudebníků Beethovena otočil k hledišti, aby spatřil ovace publika. Beethoven ztratil při dirigování nad orchestrem kontrolu a dirigoval dále, i když už hudby dozněla. Jeden z hudebníků Beethovena otočil k hledišti, aby spatřil ovace publika.

30 Hymna EU I když jsem psala, že hymna se hraje beze slov, text k ní je. Zde je český překlad. I když jsem psala, že hymna se hraje beze slov, text k ní je. Zde je český překlad. Óda na radost Radosti, ty jiskro boží, dcero, již nám ráj dal sám! Srdce vzňaté žárem touží, nebeský tvůj krásy chrám. Kouzlo tvé teď opět víže, co kdy čas tak dělil rád, zástup lidstva sbratřen blíže cítí van tvých křídel vát. Komu štěstí v žití přálo, v příteli že štít svůj máš, komu věrnou ženu dalo, mísit pojď se v jásot náš!

31 Hymna EU I ten kdo jen jedné duši, na světě se bratrem stal, v díle nezdar v tom kdo tuší, Od nás běž se s pláčem dál. Sám byť jenom jednu duši svojí na tom světě zval! V díle tom kdo nezdar tuší, od nás ber se s pláčem dál! Radost každá bytost sáti, přírodo, chce z ňader tvých; zlý a dobrý chce se bráti v jejích stopách růžových. Révy žár nám, pocel smavý, na smrt věrný přítel dán; vášně plam dán červu žhavý, světlý cherub dlí, kde Pán. Dál, jak jeho slunci roje nebes modrou nádherou, spějte, bratří, drahou svou směle, jak by rek šel v boje. V náruč spěje, milióny! Zlíbat svět kéž dáno nám! Bratři! Hvězd kde žárný stan, dobrý Otec zří z mlh clony. Dlíte v prachu, milióny? V bázni tvůrce tuší svět? Pátrej, hvězd kde bezpočet! V záři ční tam božské trůny. (překlad Pavel Eisner)Pavel Eisner

32 Motto Evropské unie United in diversity - Jednotná v rozmanitosti United in diversity - Jednotná v rozmanitosti Heslo Evropské unie se začalo používat s počátkem nového tisíciletí. Heslo Evropské unie se začalo používat s počátkem nového tisíciletí. Toto motto znamená, že prostřednictvím EU se Evropané sjednotili ve společném úsilí o mír a blahobyt a že množství různých kultur, tradic a jazyků je pro evropský kontinent výraznou výhodou. "Jisti si tím, že Evropa, »Jednotná v rozmanitosti«, jim (evropským národům) poskytuje nejlepší možnosti k tomu, aby při zachování práv každého jedince a s vědomím své odpovědnosti vůči budoucím generacím a této planetě mohly pokračovat ve velkém dobrodružství, které z ní činí mimořádný prostor pro naději lidstva...„ "Jisti si tím, že Evropa, »Jednotná v rozmanitosti«, jim (evropským národům) poskytuje nejlepší možnosti k tomu, aby při zachování práv každého jedince a s vědomím své odpovědnosti vůči budoucím generacím a této planetě mohly pokračovat ve velkém dobrodružství, které z ní činí mimořádný prostor pro naději lidstva...„ stojí v preambuli Smlouvy o Ústavě pro Evropu. Článek I-8 Smlouvy pak toto heslo zmiňuje mezi symboly EU. Heslo se vžilo jako motto Evropské unie. stojí v preambuli Smlouvy o Ústavě pro Evropu. Článek I-8 Smlouvy pak toto heslo zmiňuje mezi symboly EU. Heslo se vžilo jako motto Evropské unie.

33 Den Evropy 9. květen 9. květen Za Den Evropy je považován 9. květen 1950, kdy tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl vytvoření organizace, jež by dohlížela na uhelný a ocelářský průmysl evropských zemí a koordinovala jejich aktivity. Právě Schumanova deklarace se stala impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním stavebním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Za Den Evropy je považován 9. květen 1950, kdy tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl vytvoření organizace, jež by dohlížela na uhelný a ocelářský průmysl evropských zemí a koordinovala jejich aktivity. Právě Schumanova deklarace se stala impulsem k poválečné spolupráci evropských vlád a základním stavebním kamenem pro pozdější vznik Evropské unie. Evropští představitelé rozhodli o zavedení svátku Dne Evropy na Milánském summitu v roce 1985. Svátek má mimo jiné podtrhnout skutečnost, že každá země, která se dobrovolně rozhodla vstoupit do Evropské unie, se zároveň zavázala ctít a prosazovat základní hodnoty společenství. Evropští představitelé rozhodli o zavedení svátku Dne Evropy na Milánském summitu v roce 1985. Svátek má mimo jiné podtrhnout skutečnost, že každá země, která se dobrovolně rozhodla vstoupit do Evropské unie, se zároveň zavázala ctít a prosazovat základní hodnoty společenství. I když 9. květen je veřejně známý jako Den Evropy, často se také označuje jako Schumanův den na počest tohoto velkého Evropana. Oslavy Dne Evropy se konají na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. V tento den by si měli obyvatelé jednotlivých členských zemí připomínat své evropské občanství a ideje, které jsou s tím spojeny. I když 9. květen je veřejně známý jako Den Evropy, často se také označuje jako Schumanův den na počest tohoto velkého Evropana. Oslavy Dne Evropy se konají na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. V tento den by si měli obyvatelé jednotlivých členských zemí připomínat své evropské občanství a ideje, které jsou s tím spojeny.

34 Den Evropy A nakonec plakáty ke dni Evropy. A nakonec plakáty ke dni Evropy.

35 OTÁZKY Vyjmenujte symboly Evropské unie. Vyjmenujte symboly Evropské unie. Jak vypadá vlajka EU? Popiš ji nebo nakresli. Jak vypadá vlajka EU? Popiš ji nebo nakresli. Kolik je na ní hvězd a proč? Význam čísla. Kolik je na ní hvězd a proč? Význam čísla. Jaká jsou platidla EU? Jaká jsou platidla EU? Který náš soused bude od ledna platit eurem? Který náš soused bude od ledna platit eurem? Na co se člení jedno euro? Na co se člení jedno euro? Vyjmenuj alespoň čtyři euromince. Vyjmenuj alespoň čtyři euromince. Které státy nepoužívají eurocent a 2eurocenty, ale razí je? Které státy nepoužívají eurocent a 2eurocenty, ale razí je? Co je na rubových stranách eurobankovek? Co je na rubových stranách eurobankovek? Jak se jmenuje hymna EU a kdo ji složil? Jak se jmenuje hymna EU a kdo ji složil? Jaké je motto ( heslo) Evropské unie a co to znamená? Vysvětli vlastními slovy. Jaké je motto ( heslo) Evropské unie a co to znamená? Vysvětli vlastními slovy. Který den v roce slavíme Den Evropy a proč? Který den v roce slavíme Den Evropy a proč? Patří Česká republika do členských států EU? Patří Česká republika do členských států EU?

36 Děkuji za pozornost. Děkuji za pozornost.

37 Vypracovala: Věra Boksanová Obor: Učitelství pro 1.stupeň ZŠ Ročník: První Forma studia: Kombinovaná UČO: 123729


Stáhnout ppt "EVROPSKÁ UNIE Symboly EU. Evropa je jedním ze světadílů Evropa je jedním ze světadílů Pro jedny je Evropa zeměpisný, pro jiné kulturní a pro další historický."

Podobné prezentace


Reklamy Google