Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Součásti počítače Pro 6. ročník Součásti počítače Systémová jednotka

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Součásti počítače Pro 6. ročník Součásti počítače Systémová jednotka"— Transkript prezentace:

1 Součásti počítače Pro 6. ročník Součásti počítače Systémová jednotka
Mgr. Filip Jelínek Pro 6. ročník Součásti počítače Systémová jednotka Úložiště Myš Klávesnice Monitor Tiskárna Reproduktory Modem

2 Části počítače Pokud používáte stolní počítač, možná už víte, že ani jedna z jeho částí se nejmenuje počítač. Počítač je ve skutečnosti systém z mnoha součástí, které pracují společně. Součásti, které vidíte a můžete se jich dotknout, se nazývají hardware. (Na druhou stranu pojem software označuje příkazy a programy, které dávají instrukce hardwaru.) Následující obrázek ukazuje nejobvyklejší hardware systému stolního počítače. Váš systém možná vypadá trochu odlišně, ale pravděpodobně obsahuje většinu těchto komponent. Přenosný počítač má obdobné součásti, ale obsahuje je v celku o velikosti větší knihy.

3 Systémová jednotka Systémová jednotka je jádrem počítačového systému.
Je to obvykle obdélníkovitá skříň umístěná na nebo pod stolem. Uvnitř skříně je mnoho elektronických komponent, které zpracovávají informace. Nejdůležitější z těchto komponent je procesor (nebo také mikroprocesor), který představuje „mozek“ počítače. Další součástí je paměť RAM (random access memory), která dočasně uchovává informace užívané procesorem, když je počítač zapnutý. Informace uložené v paměti RAM se po vypnutí počítače vymažou. Téměř všechny další části počítače jsou připojeny k systémové jednotce pomocí kabelů. Kabely se zapojují do příslušných portů (otvorů) obvykle v zadní části systémové jednotky. Hardware, které není součástí systémové jednotky, se někdy nazývá periferní zařízení nebo zařízení.

4 Úložiště 1/3 Počítač má jednu nebo více diskových jednotek, které ukládají informace na kovový nebo plastový disk. Disk uchová informace, i když je počítač vypnutý. Jednotka pevného disku počítače ukládá informace na pevný disk – pevnou plotnu nebo několik ploten s magnetickým povrchem. Jelikož pevné disky mohou pojmout obrovské množství informací, obvykle slouží jako hlavní prostředek ukládání informací a obsahují téměř všechny vaše programy a soubory. Jednotka pevného disku se obvykle nalézá uvnitř systémové jednotky.

5 Úložiště 2/3 Jednotky CD a DVD
Téměř všechny dnešní počítače jsou vybavené jednotkou CD nebo DVD, která je obvykle umístěná v přední části systémové jednotky. Jednotka CD čte (vyhledává) data z disku CD pomocí laseru a mnoho jednotek CD také dokáže zapisovat (vypalovat) data na CD. Pokud máte zapisovací jednotku, můžete ukládat kopie svých souborů na prázdné disky CD. Jednotku CD můžete využít také k přehrávání hudebních disků CD v počítači. Tip: Pokud máte zapisovací jednotky CD nebo DVD, pravidelně si zálohujte (kopírujte) své důležité soubory na disky CD nebo DVD. Tímto způsobem předejdete ztrátě svých dat, pokud pevný disk někdy selže.

6 Úložiště 3/3 Disketová jednotka
Disketové jednotky ukládají informace na diskety. V porovnání s disky CD a DVD je možné na diskety uložit pouze malé množství dat. Také se z nich informace načítají pomaleji a jsou náchylnější k poškození. Z těchto důvodů nejsou disketové jednotky již v takové oblibě jako dříve, i když některé počítače jsou jimi stále vybavené.

7 Myš Myš je malé zařízení, které se používá k označení a výběru položek na obrazovce počítače. I když myš může mít množství tvarů, typická myš skutečně vypadá trochu jako skutečná myš. Je malá protáhlá a připojuje se k systémové jednotce dlouhým kabelem, který připomíná ocas. Některé nové myši jsou bezdrátové. Myš má obvykle dvě tlačítka: primární tlačítko (obvykle levé) a sekundární tlačítko. Mnoho myší má také mezi tlačítky kolečko, které umožňuje plynulé posunování informací na obrazovce. Když rukou posunete myš, ukazatel myši se na obrazovce posune týmž směrem. (Podoba ukazatele myši se může měnit v závislosti na tom, kde se na obrazovce nachází.) Když chcete vybrat položku, ukážete na ní ukazatelem myši a pak klepnete (stisknete a uvolníte) primárním tlačítkem. Ukázání a klepnutí na myš je hlavní způsob interakce uživatele s počítačem.

8 Klávesnice Klávesnice se používá především k psaní textu do počítače. Obsahuje klávesy s písmeny a čísly (jako klávesnice psacího stroje), ale také speciální klávesy. Funkční klávesy umístěné v horní řadě mají různé funkce v závislosti na tom, kde se použijí. Číselná klávesnice umístěná na většině klávesnic vpravo umožňuje rychlé zadávání čísel. Navigační klávesy, jako jsou klávesy se šipkami, umožňují pohyb v dokumentu nebo na webové stránce. Klávesnici je možné použít k provádění mnoha stejných úloh, které se provádějí s myší.

9 Monitor Monitor zobrazuje textové a grafické informace ve vizuální podobě Část monitoru, která zobrazuje informace, se nazývá obrazovka. Stejně jako televizní obrazovka, počítačová obrazovka ukazuje statické a pohyblivé obrázky. Jsou dva hlavní typy monitorů: Klasické monitory CRT (katodové) a monitory LCD na bázi tekutých krystalů. Oba typy poskytují ostrý obraz, ale monitory LCD mají jistou výhodu v tom, že jsou podstatně tenčí a lehčí. Monitory CRT jsou nicméně cenově dostupnější.

10 Tiskárna Tiskárna přenáší data z počítače na papír.
K používání počítače nepotřebujete nezbytně nutně tiskárnu, ale pokud ji máte, můžete tisknout e‑maily, vizitky, pozvánky, oznámení a další materiály. Mnoho lidí také vítá možnost tisknout doma své fotografie. Hlavní dva typy tiskáren jsou inkoustové tiskárny a laserové tiskárny. Inkoustové tiskárny jsou nejoblíbenější pro domácí použití. Mohou tisknout černobíle nebo barevně a na speciální papír dokáží tisknout velmi kvalitní fotografie. Laserové tiskárny jsou rychlejší a obecně lépe snášejí velkou zátěž.

11 Reproduktory Reproduktory se používají k přehrávání zvuku. Mohou být zabudované do systémové jednotky nebo připojené pomocí kabelů. Reproduktory umožňují poslouchat hudbu a zvukové efekty z počítače.

12 Modem Modem slouží pro připojení počítače k Internetu.
Modem je zařízení, které vysílá a přijímá počítačové informace prostřednictvím telefonní linky nebo vysokorychlostního kabelu. Modemy jsou někdy zabudované do systémové jednotky, ale modemy o vyšších rychlostech jsou obvykle oddělené komponenty.


Stáhnout ppt "Součásti počítače Pro 6. ročník Součásti počítače Systémová jednotka"

Podobné prezentace


Reklamy Google