Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyrobilo Centrum pro katechezi v Olomouci, 2015. Příprava k bohoslužbě oběti Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Předměty: Materie: víno, hostie, voda.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyrobilo Centrum pro katechezi v Olomouci, 2015. Příprava k bohoslužbě oběti Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Předměty: Materie: víno, hostie, voda."— Transkript prezentace:

1 Vyrobilo Centrum pro katechezi v Olomouci, 2015

2 Příprava k bohoslužbě oběti Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Předměty: Materie: víno, hostie, voda. kalich, patena – obětní miska, korporál, pala, purifikatorium. Všechno jsou to SYMBOLY, které ukazují na tajemství eucharistie.

3 Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 KalichKalich = nádoba určena při mši svaté na víno, které se v něm obětuje, proměňuje a z něj přijímá. Otče, shlédni na své děti, které ti s radostí kladou na oltář tento kalich a tuto paténu. Požehnej a posvěť tyto nádoby pro slavení oběti nové smlouvy a dej, ať od tohoto stolu hostiny, kde se posilujeme tvým Duchem, dospějeme až k stolu hostiny v nebeském království. Prosíme o to skrze Krista, našeho Pána. Amen.

4 Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Patena – obětní miska, ciborium Patena – obětní miska je liturgická nádoba určená pro uchovávání chleba – hostií. Ciborium je velká schránka pro uchovávání hostií, která se pokládá do svatostánku.

5 Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Korporál, pala, purifikatorium Korporál - čtvercové plátno, na které pokládají eucharistické dary. Pala - roucho z plátna čtvercového tvaru, které se používá k přikrytí kalicha. korpus – tělo = Tělo Páně Purifikatorium – „šáteček“, který se užívá k osušení kalicha po svatém přijímání.

6 Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Víno a chléb Víno – symbol stravy, radosti, prostředek k udržení životní síly. Chléb ke slavení eucharistie = hostie Je součástí židovské hostiny při večeři Velké noci, na kterou navázal Ježíš při Poslední večeři. Lámání chleba: znamení jednoty, znamením lásky.

7 VodaVoda Centrum pro katecheti Olomouc, 2015 Voda – symbol života a současně stojatá voda – podléhá zkáze Při liturgii: voda přimíchaná do vína -symbol Kristovy smrti, -symbol našeho lidství, -symbol naší oběti. Voda – symbol očištění Při liturgii: Kněz si umývá ruky - na znamení očištění od hříchu.

8 Kalich s vínem symbol jednoty – mír, důvěra, společenství u Izraele: jednoty s Bohem smlouvy s Hospodinem skrze Ježíše: nové smlouvy


Stáhnout ppt "Vyrobilo Centrum pro katechezi v Olomouci, 2015. Příprava k bohoslužbě oběti Centrum pro katechezi Olomouc, 2015 Předměty: Materie: víno, hostie, voda."

Podobné prezentace


Reklamy Google