Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

R EÁLIE - BANKOVKY. 100 K Č Karel IV. Karel IV. byl český král. Narodil se v roce 1316 a zemřel v roce 1378. Jeho otec byl Jan Lucemburský a jeho matka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "R EÁLIE - BANKOVKY. 100 K Č Karel IV. Karel IV. byl český král. Narodil se v roce 1316 a zemřel v roce 1378. Jeho otec byl Jan Lucemburský a jeho matka."— Transkript prezentace:

1 R EÁLIE - BANKOVKY

2 100 K Č Karel IV. Karel IV. byl český král. Narodil se v roce 1316 a zemřel v roce 1378. Jeho otec byl Jan Lucemburský a jeho matka byla Eliška Přemyslovna. Karel IV. byl velmi energický a inteligentní. Byl štíhlý a vysoký, měřil 175 centimetrů. To bylo neobvyklé, protože lidé byli dříve malí. Byl dobrý politik. Pro svoji moudrost a laskavost se mu říká „Otec vlasti“. Karel IV. měl čtyři manželky. Měl rád Prahu, založil zde Karlovu univerzitu, Karlův most, dal postavit Hladovou zeď. Blízko Prahy nechal postavit také krásný hrad Karlštejn.

3 200 K Č Jan Amos Komenský (педагог) Jan Amos Komenský se narodil roku 1592 na Moravě a zemřel roku 1670 v Amsterdamu. Byl český teolog, filosof, pedagog a spisovatel. Jeho největší dílo je didaktické a jmenuje se Velká didaktika. Vytvořil hodně učebnic a materiálů pro učitele, proto se mu říká „Učitel národů“. Z politických a náboženských důvodů musel po roce 1620 emigrovat.

4 500 K Č Božena Němcová (писательница) Božena Němcová se narodila roku 1820 ve Vídni, zemřela roku 1862 v Praze. Patří mezi největší české spisovatelky. Historikové nemají informace o jejím dětství. Když jí bylo 17 let, vdala se za Josefa Němce. Její manžel byl o 15 let starší. Manželství nebylo šťastné. Božena Němcová sbírala české pohádky a české písně. Milovala český jazyk. Její nejznámější kniha se jmenuje Babička. Tato kniha je autobiografická. Božena žila celý život v chudobě, zemřela brzy – bylo jí 42 let.

5 1000 K Č František Palacký (политик, писатель, историк) František Palacký se narodil a žil v 19. století, byl český historik a spisovatel. Zajímal se o českou kulturu, českou historii a českou politiku. Sepsal rozsáhlé dílo Dějiny národa českého v Čechách i v Moravě.

6 2000 K Č Ema Destinnová (певица) Ema Destinnová se jmenovala vlastním jménem Emílie Kittlová. Narodila se roku 1878 v Praze, zemřela roku 1930 v Českých Budějovicích. Byla operní zpěvačka. Zpívala v Národním divadle v Praze, v Berlíně, v New Yorku a v Londýně. Byla velmi talentovaná, malovala, hrála na klavír a na housle. První koncert měla v 8 letech. Také napsala několik písní, básní a románů.

7 5000 K Č Tomáš Garrigue Masaryk (президент) Tomáš Masaryk se narodil roku 1850 v Hodoníně, zemřel roku 1937 v Lánech v Praze. Byl český pedagog, politik a filozof. Roku 1918 se stall prvním československým prezidentem. Jméno Garrigue má po své manželce Charlottě Garrigue.

8 K VÍZ Karel IV. byl a) čtyřikrát ženatý b) čtyřikrát rozvedený c) čtyřikrát nemocný d) čtyřikrát v Německu Ema Destinnová a) se narodila v Českých Budějovicích b) zpívala už v dětství c) napsala román d) zpívala v Miláně

9 K VÍZ Jan Amos Komenský a) žil celý život v Čechách b) byl lékař c) psal knihy a učebnice d) cestoval po Rusku a východní Evropě Mohli se sejít? Tomáš Garrigue Masaryk a Ema Destinnová Ano / Ne Jan Amos Komenský a Karel IV. Ano / Ne Božena Němcová a František Palacký Ano / Ne Karel IV. a sv. Anežka Česká Ano / Ne


Stáhnout ppt "R EÁLIE - BANKOVKY. 100 K Č Karel IV. Karel IV. byl český král. Narodil se v roce 1316 a zemřel v roce 1378. Jeho otec byl Jan Lucemburský a jeho matka."

Podobné prezentace


Reklamy Google