Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přístup RWE Transgas k zabezpečení spolehlivých dodávek zemního plynu pro ČR a Evropu Praha, 21. března 2007 Petr Fajmon Jihomoravská plynárenská, a.s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přístup RWE Transgas k zabezpečení spolehlivých dodávek zemního plynu pro ČR a Evropu Praha, 21. března 2007 Petr Fajmon Jihomoravská plynárenská, a.s."— Transkript prezentace:

1 Přístup RWE Transgas k zabezpečení spolehlivých dodávek zemního plynu pro ČR a Evropu Praha, 21. března 2007 Petr Fajmon Jihomoravská plynárenská, a.s.

2 2 RWE – garance spolehlivého zásobování zemním plynem RWE Transgas prodloužil smlouvu na dodávky zemního plynu se společností Gazprom Export Ltd. do roku 2035. Nový kontrakt je sjednán na dodávku ve výši 9 miliard kubických metrů ročně. Zásobování České republiky je i nadále zajištěno z diverzifikovaných zdrojů cca. 70 % z Ruska a 30 % z Norska.

3 3 Dodávky zemního plynu z Ruska Rusko je hlavním dodavatelem zemního plynu do ČR, od začátku spolupráce prodalo českým zákazníkům 160 mld. m 3 zemního plynu – dodávky byly vždy bezproblémové, harmonogram plateb byl rovněž dodržován. První dodávky ruského zemního plynu do zemí západní Evropy přes území ČR se uskutečnily již v roce 1967, k jejich výraznému navýšení došlo v roce 1972 po dokončení prvního mezinárodního plynovodu. Během 35 let spolupráce dosáhl celkový objem ruského zemního plynu přepraveného přes ČR hodnoty 800 mld. m 3. Česká přepravní plynárenská soustava se vyznačuje vysokou spolehlivostí – za uplynulých 35 let nebyly dodávky ani jednou přerušeny z důvodu havárie a je připravena vzhledem ke svým současným možnostem přispět ke zvýšení flexibility a spolehlivosti dodávek ruského zemního plynu zákazníkům v západní Evropě.

4 4 Ruský kontrakt: fakta & souvislosti Prodloužení dodavatelského kontraktu s Gazprom Export do roku 2035 zajišťuje českým zákazníkům a průmyslu jistotu dodávek cca. 200 mld. m 3 ruského zemního plynu, a to navzdory obecně očekávanému nedostatku zdrojů zemního plynu v budoucnosti. Prodloužený tranzitní kontrakt předpokládá do roku 2035 přepravu cca. 800 mld. m 3 ruského zemního plynu přes území ČR, z toho 540 mld. m 3 bylo nově nasmlouváno. RWE Transgas tak zabránil obejití České republiky německými tranzitními konkurenty po připravovaném zahájení provozu NEGP (Nord Stream) v roce 2011. Současná „Východ–západ“ tranzitní soustava přes ČR (Lanžhot– Waidhaus a Lanžhot–Hora St. Kateřiny) zůstane plně přístupná potenciálním zákazníkům a nově přepravovanému zemnímu plynu. RWE Transgas posílil v oblasti energetiky integrační vazby ČR v rámci EU a přispívá k rozvoji dlouhodobých vztahů s Ruskem.

5 5 RWE vytváří z ČR budoucí uzel svých plynárenských aktivit Partneři pro tranzitní spolupráci Partneři pro tranzitní spolupráci po dokončení projektu Nabucco/ Adria LNG Eynatten Berli n Hamburg Dortmund München Staßfurt Ochtrup Bunde Waidhaus Sayda Halle Leipzig Werne Göttingen Kassel Köln Projekt nového plynovodu Sayda- Eynatten CZ

6 6 Podzemní zásobníky plynu posilují spolehlivost a bezpečnost dodávek RWE většinový podíl Jižní Čechy PZP Třanovice PZP Lobodice PZP Uhřice PZP Tvrdonice PZP Dolní Dunajovice PZP Háje PZP Láb PZP Dolní Bojanovice Vlastní podzemní zásobník Pronajatý podzemní zásobník Cizí podzemní zásobník Hraniční předávací stanice RWE Transgas je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice, provozuje jich celkem šest (Dolní Dunajovice, Háje, Lobodice, Štramberk, Třanovice, Tvrdonice) Vytvářený objem zásob plynu, dostatečný těžební výkon a bezporuchový provoz podzemních zásobníků plynu zabezpečují spolehlivé dodávky. RWE Transgas zvažuje investice do výstavby nových skladovacích kapacit. PZP Štramberk

7 7 Evropský trh skladovacích kapacit Zásobníky zemního plynu na Slovensku, v Německu a v Rakousku jsou k dispozici dodavatelům zemního plynu a uživatele skladovacích kapacit. 21 provozovatelů zásobníků disponujících 71 zásobníků ZP představuje vysoce konkurenční prostředí v regionu střední Evropy. Skladovací kapacita (bcm): ----------------------------- Rakousko3,3 Česká Rep.2,8 Německo19,3 Slovensko2,7 ----------------------------- Celkem ve střední Evropě28,1 ----------------------------- Belgie0,7 Dánsko0,8 Francie10,5 Maďarsko3,6 Itálie14,1 Nizozemsko2,5 Polsko1,1 Španělsko1,3 Velká Británie3,7 ----------------------------- CELKEM66,4

8 8 Evropský trh skladovacích kapacit RWE Transgas nabízí online obchodování s kapacitami svých zásobníků - obchodníci, kteří nabízejí nebo poptávají nevyužité kapacity v zásobnících RWE Transgas, mezi sebou mohou jednoduše obchodovat prostřednictvím internetové platformy store-x, jíž se stal RWE Transgas podílníkem. Díky spolupráci se společností store-x se užívání zásobníků RWE Transgas zjednodušilo. Navíc se RWE Transgas aktivně podílí na oživení evropského trhu s uskladňovacími kapacitami.

9 9 Možnosti další diverzifikace dodávek - alternativní cesty zemního plynu

10 10 Možnosti další diverzifikace dodávek LGN terminály RWE Energy se podílí v rámci společnosti Gate terminal na výstavbě LNG terminálu v nizozemském Rotterdamu. RWE Energy díky spolupráci na tomto projektu zvýší dodávky do evropské plynovodní sítě o 3 miliardy m³ zemního plynu. Zahájení stavby je plánováno na příští rok a v provozu by terminál měl být od roku 2010. RWE Transgas se podílí na projektu výstavby terminálu LNG v Chorvatsku na ostrově Krk. Terminál by mohl zahájit provoz do roku 2011. Předpokládaná kapacita terminálu, přibližně deset miliard m³ zemního plynu ročně, zajistí dodávky zemního plynu do Chorvatska a dalších zemí, včetně České republiky.

11 11 RWE Transgas – importér zemního plynu Spolehlivost dodávek je zajištěna díky dvěma nezávislým zdrojům. Dlouhodobý kontrakt s norským dodavatelem je uzavřený do roku 2017. RWE většinový podíl Jižní Čechy Severní Čechy Východní Čechy Severní Morava Jižní Morava Západní Čechy TG Norsko Rusko Střední Čechy RWE Transgas prodal v roce 2006 zákazníkům v České republice celkem 96,3 mld. kWh zemního plynu.

12 12 Český trh se zemním plynem - změny v roce 2007 Principy stanovení ceny po 1. dubnu 2007 - komponenty ceny zůstávají stejné jako v 1. čtvrtletí 2007 (komodita, přeprava, distribuce, strukturování). Cena pro zákazníky kategorie SO, MO a DOM bude stanovena vždy na čtvrtletí a bude vyhlašována ceníkem 30 dní před její platností. Cena pro zákazníky kategorie VO s ročním odběrem 4200-52500 MWh bude stanovena na měsíc a bude také vyhlašována ceníkem 30 dní před její platností. Cena pro zákazníky kategorie VO s ročním odběrem nad 52500 MWh bude určena cenovým vzorcem, který bude sjednán individuální smlouvou. Od 1. ledna 2007 je trh se zemním plynem v ČR zcela liberalizován a všichni zákazníci mají možnost volby dodavatele plynu. 1. dubna končí cenová regulace komodity Energetickým regulačním úřadem a nové ceny stanoví pro své zákazníky RWE Transgas.

13 13 Cenové produkty skupiny RWE v ČR Umožňuje dlouhodobou fixaci nákladů na zemní plyn – období 3, 6, 9 a 12 měsíců. Tento produkt je vhodný zejména pro firmy a organizace, které potřebují přesně plánovat náklady na výrobu nebo provoz. Nabídka je smluvně vázána na konkrétní nasmlouvané množství ZP Fixní cena měsíc Umožnění zákazníkům realizovat platby za dodávku ZP v EUR nebo USD. Vhodné pro zákazníky, kteří obchodují v cizích měnách a mohou tak eliminovat rizika plynoucí z vývoje kurzů. Platba v cizí měně

14 14 Cenové produkty skupiny RWE v ČR Umožňuje úsporu při platbě za přepravní kapacitu a skladování. Vhodné pro zákazníky s více-palivovými systémy Nabídka je omezena pro zákazníky s odběrem nad 52,5 GWh, při splnění požadavků na odpojitelnost do 24 hodin a celkové výši denní přepravní a skladovací kapacity nad 50.000 m3. Přerušitelná dodávka ZP Umožňuje individuální nastavení platebních podmínek, včetně režimu záloh. Produkt je založen na vyhodnocení bonity zákazníka a využívá nástrojů eliminace kreditního rizika (například bankovní garance). Flexibilita platebních podmínek

15 15 Ostatní produkty nabízené skupinou RWE v ČR Řešení určené ke sledování nákladů na energii a průběžné spotřeby zemního plynu. Energetický controlling Nástroj, který umožňuje využívání informací z Energetického controllingu prostřednictvím internetové aplikace pro přístup k informacím o spotřebě zákazníka. AVE Internet Řešení určené pro ty zákazníky, kteří mají zájem snížit náklady za energie a ty, kterým povinnost jeho předložení ukládá zákon. Energetický audit Kompletní servis regulační stanice za zákazníka vč. zajištění revizí Zákazníkům nabízíme převzetí odpovědnosti za technický stav vč. veškeré legislativní povinnosti Kontrola, údržba a provoz regulační stanice

16 16 Výhody pro držitele průkazu ZTP/P Držitelům průkazu mimořádných výhod III. stupně (ZTP/P) nabízíme slevu za odebraný zemní plyn ve výši 20 Kč/MWh, podle aktuálního ceníku společnosti. Vyplatí se především těm, kdo zemní plyn využívají současně pro vaření, ohřev teplé vody a pro vytápění. –Orientačně lze slevu u takového zákazníka, který za rok spotřebuje 2500 m 3 (26,3 MWh), vyčíslit částkou cca. 526 Kč. Vše vyřídíme na počkání v nejbližší zákaznické kanceláři.

17 17 Děkuji za Vaši pozornost!


Stáhnout ppt "Přístup RWE Transgas k zabezpečení spolehlivých dodávek zemního plynu pro ČR a Evropu Praha, 21. března 2007 Petr Fajmon Jihomoravská plynárenská, a.s."

Podobné prezentace


Reklamy Google