Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Zdeněk Fibich Klíčová slova: Skladatel, život, dílo, Fibich Anotace: Žák je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Zdeněk Fibich Klíčová slova: Skladatel, život, dílo, Fibich Anotace: Žák je."— Transkript prezentace:

1

2 Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Zdeněk Fibich Klíčová slova: Skladatel, život, dílo, Fibich Anotace: Žák je seznámen s životem a dílem hudebního skladatele Zdeňka Fibicha, dále zábavnou formou doplňuje chybějící text z probrané látky a na závěr se pokusí vyplnit křížovku s hudební tématikou. Časové využití je 25 minut. Životopis; životopis; dílo; doplňovačka; křížovka.

3 ZDENĚK FIBICH

4 Zdeněk Fibich * 21. prosince 1850 v myslivně u Všebořic na severu Čech † 15. října 1900 v Praze Český hudební skladatel 19. století. Vedle Bedřicha Smetany byl nejvýznamnějším představitelem generace české hudby 2. poloviny 19. století. Na rozdíl od Dvořáka byl typickým představitelem hudebního romantismu. Jeho manželka byla Betty Fibichová, česká operní zpěvačka (alt). Narodil se v rodině nadlesního. Hudbě ho učila nejdříve v raném věku jeho matka, která záhy rozpoznala jeho hudební talent; později studoval postupně ve Vídni, v Praze na konzervatoři u Bedřicha Smetany, Lipsku, Paříži a Mannheimu. Větší část života působil v Praze, kde se věnoval komponování a výuce hudby.

5 Kromě hudby se zajímal i o literární dějiny a malířství. V letech 1875 až 1878 byl kapelníkem Prozatímního divadla. Od roku 1899 do své smrti byl operním dramaturgem v Národním divadle. Zdeněk Fibich zemřel v nedožitých padesáti letech v Praze. Je pohřben na vyšehradském Slavíně. V mladších letech bojoval za nové umění. Skladatelsky Fibich navázal na německý romantismus, když na počátku své skladatelské dráhy tvořil pod vlivem klavírních skladeb Roberta Schumanna. Fibich je i tvůrcem melodramatické hudební formy. Vytvořil dosud v celé světové literatuře největší a umělecky nejdokonalejší melodram „Hippodamie“.

6 Zdeněk Fibich Dílo: Opery - Bukovín, Blaník, Bouře, Šárka, Hedy, Medea, Pád Arkuna, Nevěsta messinská Melodramy – Hippodamie, Vodník, Svatební košile, Polednice, Štědrý Den Symfonické básně - Toman a lesní panna, Othello Komorní hudba - Romance pro housle a klavír, op.10, Sonáta D-dur pro housle a klavír, Klavírní kvarteto E-moll Smyčcový kvartet G-dur, op.8

7 Zdeněk Fibich * 21. prosince …….. u ……………. na severu Čech † 15. října ………… v ………… Narodil se v rodině …………. Studoval ve ………, v Praze na konzervatoři u B……..…..…… S……..………., v Lipsku, Paříži a Mannheimu. V letech 1875 až 1878 byl kapelníkem P………….. …………... Od roku 1899 do své smrti byl operním dramaturgem v N……………. ……………... Je pohřben na vyšehradském ……………... Doplň text

8 Opery - ………………………………………………………………… Melodramy – ……………………………………………………….. Symfonické básně - ……………………………………………… Komorní hudba - …………………………………………………. Doplň díla

9 Nízký mužský hlas Houslista drží v pravé ruce Ticho v hudbě, nástroj se odmlčí KA Drnkací nástroj A A Smyčcový nástroj A Bicí nástroj - talíře Kdo drží taktovku E Bicí nástroj

10 Ilustrace: www.wikipedia.czwww.wikipedia.cz – Hudební skladatelé, Zdeněk Fibich - Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License Licence:


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vzdělávací obor: Hudební výchova Téma: Zdeněk Fibich Klíčová slova: Skladatel, život, dílo, Fibich Anotace: Žák je."

Podobné prezentace


Reklamy Google