Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řád: Roztoči. Zákožka svrabová -způsobuje kožní onemocnění – svrab -žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řád: Roztoči. Zákožka svrabová -způsobuje kožní onemocnění – svrab -žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem."— Transkript prezentace:

1 Řád: Roztoči

2

3 Zákožka svrabová -způsobuje kožní onemocnění – svrab -žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem chodbičky a živí se tkáňovým mokem - do chodbiček ukládá vajíčka

4 Zákožka svrabová kontakt s nakaženým člověkem nedostatečná hygiena Příčiny

5 Zákožka svrabová samičky zákožky svrabové prolézající kůží samečci zákožky žijí pouze na kůži a chodby si nehloubí postižená místa svědí Projevy

6 Zákožka svrabová Prevence dodržování hygienických návyků a důsledné a včasné zaléčení všech nemocných v rodině. dodržování hygienických návyků a důsledné a včasné zaléčení všech nemocných v rodině.Léčba Používají se různé přípravky, které zákožku s různou účinností likvidují. Léčbu je nutno spojit s důslednou hygienou a zejména pečlivým vypráním a vyžehlením osobního oblečení. Používají se různé přípravky, které zákožku s různou účinností likvidují. Léčbu je nutno spojit s důslednou hygienou a zejména pečlivým vypráním a vyžehlením osobního oblečení.

7 Varroa včelí ( kleštík zhoubný) - napadá larvy a kukly včel a živí se hmyzí krví

8 Draví roztoči - používají se k hubení jiných druhů roztočů - biologická ochrana rostlin Dravý roztoč proti škůdcům ve vinicích a ovocných sadech. Dravý roztoč proti třásněnkám.

9 Zajímavosti  Zákožka svrabová je velmi citlivá na pobyt mimo lidské tělo, dokáže tak přežít maximálně 3 dny.  Svrab může postihnout jakoukoli věkovou skupinu, včetně kojenců. Vyskytuje se po celý rok, snad jen jaro se jeví jako měsíc s mírným poklesem.

10 Zdroj  d09e32c5aa00f0a2e47bc32ef9/images/zakozka_svrabova.jpg&imgrefurl=http://zofiii.rajce.idne s.cz/Poznavacka_z_biologie/&usg=__L- iqBDRncHPijAXGu74HdEHpxZ8=&h=400&w=500&sz=22&hl=cs&start=104&zoom=1&tbnid=T pSt3R40oIdc-M:&tbnh=160&tbnw=216&ei=  _23_31_31/mite4.jpg26539d66-43e6-4b8d-a8df- 2d55ced585bcLarger.jpg&imgrefurl=http://www.turbosquid.com/FullPreview/Index.cfm/ID/ &usg=__dWLqG1Emz7X0WqFMQqOlOD9VRew=&h=600&w=600&sz=36&hl=cs&start=144 &zoom=1&tbnid=Tfu9sv9YpuGo   svrab/ svrab/ svrab/   


Stáhnout ppt "Řád: Roztoči. Zákožka svrabová -způsobuje kožní onemocnění – svrab -žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem."

Podobné prezentace


Reklamy Google