Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Denisa Dosoudilová Datum vytvoření výukového materiálu: květen 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII. Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Denisa Dosoudilová Datum vytvoření výukového materiálu: květen 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII. Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Denisa Dosoudilová Datum vytvoření výukového materiálu: květen 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis Tématický okruh: Člověk Téma: Smysly - čich, chuť, hmat Anotace: Prezentace slouží žákům jako přehledný průvodce daným tématem. Obsahuje motivační otázky a odkazy (červeně) a odpovědi a zajímavosti (modře). Text psaný černě slouží žákům jako „zápis“. Pro lepší názornost jsou součástí prezentace odkazy na obrázky. Tato PowerPointová prezentace je využitelná i v učebnách bez interaktivní tabule. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Denisa Dosoudilová. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 SMYSLY 1

3 Kolik smyslů máme? Vyjmenuj je! 5 smyslů: zrak, sluch, čich, chuť, hmat Kteří živočichové používají Jacobsonův orgán? Plazi Jak vypadá a k čemu slouží? Dva otvory horním patře k vnímání čichu a chuti rozeklaným jazykem.

4 - čidlo - smyslový orgán - např.: oko, ucho - obsahuje smyslové buňky - receptory - adaptace - přizpůsobení se podmínkám Který "smysl" nemá schopnost adaptace? Bolest

5 ČICH čichové buňky: - v nosní sliznici - jsou drážděny plynnými látkami Proč nic necítíme, když máme rýmu? Sliznice je zduřelá a čich. buňky pokryté hlenem.

6 str. 116 - „Víš, že...“ Člověk rozliší na 1 000 různých pachů …v parfumerii víc Čich je asi 10 000 x citlivější než chuť, ale např. CO necítíme → otravy plastika nosu:

7 CHUŤ chuťové buňky: - v chuťových pohárcích na jazyku - jsou drážděny látkami rozpuštěnými ve slinách - 4 základní chuťové vjemy: sladko, slano, hořko, kyselo... obr. str. 116 str. 114 - „Víš, že...“ (4)

8 HMAT - volná nervová zakončení v kůži - hmat, teplo, chlad, bolest (ne adaptace!) Chladových receptorů je několikanásobně víc než tepelných. str. 117 - „Víš, že...“ (1) Receptory bolesti jsou umístěny nejen v kůži, ale i v orgánech. str. 117 - „Víš, že...“ (2,3)

9 Zdroje: Novotný I., Hruška M.: Biologie člověka, Fortuna, Praha, 1995, ISBN 80-7168-234-9 Dobroruka L., Vacková B., Králová R., Bartoš P.: Přírodopis III, Scientia, Praha, 1999, ISBN 80-7183- 167-0


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Denisa Dosoudilová Datum vytvoření výukového materiálu: květen 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII. Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google