Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Smyslové vnímání autor: David Hainall. Základní smysly hmatchuť čich sluch zrak.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Smyslové vnímání autor: David Hainall. Základní smysly hmatchuť čich sluch zrak."— Transkript prezentace:

1 Smyslové vnímání autor: David Hainall

2 Základní smysly hmatchuť čich sluch zrak

3 ( ) Stavba kůže – vnímání hmatu pokožka škára podkožní vazivo žíla tepna vlas vlasový váček sval mazová žláza hmatové tělísko potní žláza tuková tkáň

4 Jazyk – vnímání chuti ( ) hořkost sladkost kyselost slanost

5 Stavba ucha ( ) ušní boltec zvukovod bubínek ušní kůstky blanka hlemýžď předsíň polokruhové chodby

6 Zvuk zachycuje zevní ucho – boltec a zvukovod. Střední ucho od zevního odděleno bubínkem. Na bubínek naléhají sluchové kůstky přenášející chvění na blanku mezi středním a vnitřní uchem. Vnitřní ucho s hlemýžděm – čidlo sluchu a polohy. ( )

7 Stavba oka ( ) bělima cévnatka sítnice žlutá skvrna slepá skvrna zrakový nerv sklivec čočka zornice duhovka rohovka

8 Zrak je pro člověka nejdůležitější smysl. Získáváme jím několikanásobně více informací než všemi ostatními smysly dohromady.

9 Při pohledu do dálky se čočka zploští, při pohledu na blízko se naopak vyklene. Na sítnici vzniká zmenšený a převrácený obraz, skutečný obraz se pak vytváří v mozku. Vady zraku - krátkozrakost a dalekozrakost. Korekce vady – brýle oto/sight_myopia.gif?o=8 ( ) _M_photo/sight_hypermetropia.gif?o=1 ( )

10 Základní smysly Pět základních smyslů – hmat, chuť, čich, sluch a zrak. Hmat – hmatová tělíska ve škáře pokožky. Chuť – jazyk (hořko, sladko, slano, kyselo). Čich – čichové buňky v nosní sliznici. Sluch - vnější, střední a vnitřní ucho). Zrak – oko.


Stáhnout ppt "Smyslové vnímání autor: David Hainall. Základní smysly hmatchuť čich sluch zrak."

Podobné prezentace


Reklamy Google