Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jan Amos Komenský. Otázky a úkoly 1.Kdy se narodil J. A. Komenský? 2.Do následující mapy zakresli tři možná rodiště Komenského. 3.Jaké povolání vykonával.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jan Amos Komenský. Otázky a úkoly 1.Kdy se narodil J. A. Komenský? 2.Do následující mapy zakresli tři možná rodiště Komenského. 3.Jaké povolání vykonával."— Transkript prezentace:

1 Jan Amos Komenský

2 Otázky a úkoly 1.Kdy se narodil J. A. Komenský? 2.Do následující mapy zakresli tři možná rodiště Komenského. 3.Jaké povolání vykonával Komenský po studiích? 4.Proč opouští Komenský po bitvě na Bílé hoře české země?

3 1.Jan Amos Komenský se narodil roku 1592 na jihovýchodní Moravě – rodiště Nivnice, Komňa a Uherský Brod. 2.Po studiích v zahraničí byl vysvěcen na kněze. 3.Po bitvě na Bílé hoře opouští české země, protože odmítal přestoupit na katolickou víru. Uherský Brod Nivnice Komňa

4 Otázky a úkoly 1.Kam odchází Komenský z Českého království? 2.Jaké měl Komenský postavení v Jednotě bratrské? 3.Proč byl Komenský zván do řady evropských zemí?

5 1.Komenský odchází do polského Lešna, kde byl zvolen biskupem Jednoty bratrské. 2.Komenského proslavily nové způsoby učení – dostává nabídky z různých zemí, aby modernizoval tamější školství.

6 Otázky a úkoly 1.Pro koho mělo být vzdělání dostupné? 2.V jakém jazyce se mělo začínat s výukou dětí?

7 1.Komenský prosazoval, aby bylo vzdělání dostupné pro všechny. 2.Požadoval, aby se děti nejprve učily v mateřském jazyce.

8 Otázky a úkoly 1.Napiš do následujícího grafu nové způsoby učení, které navrhoval Komenský. 2.Vyhledej v učebnici díla, která Komenský napsal. 3.Čím se zabývala Komenského díla?

9 Nové způsoby učení Postupovat od neznámého ke známému Postupovat od jednoduchého ke složitějšímu

10 Nové způsoby učení Nutnost kázně a častého opakování Souvislost učiva s praktickým životem praktickým životem

11 Brána jazyků otevřená - učebnice jazyků

12 Orbis pictus = Svět v obrazech - obrázková učebnice latiny

13 Labyrint světa a ráj srdce – kritika tehdejší společnosti

14 Informatorium školy mateřské – výchova dětí v předškolním věku

15 Otázky a úkoly 1.Proč opouští Komenský polské Lešno a kam poté odchází? 2.Napiš hlavní myšlenku díla „ Obecná porada o nápravě věcí lidských „.

16 1.Poté co vyhořelo Lešno, strávil Komenský zbytek života v Amsterodamu, kde pracoval na souboru knih „Obecná porada o nápravě věcí lidských„. 2.Navrhuje zde zřízení mezinárodních institucí podílejících se na vládě nad celým světem.

17 1.Jan Amos Komenský zemřel roku 1670 v Amsterodamu a je pohřben v Naardenu. Mauzoleum J.A. Komenského

18 Muzeum v Uherském Brodě

19 Odkazy http://www.uur.cz/default.asp?ID=3080 myczechrepublic.com ceska-konference.cz uherskybrod.cz http://www.digibooks.cz/helper/details/810_001.htm http://ces.mkcr.cz/cz/img.php?imgid=2857 http://www.martinus.sk/?uItem=42055 http://lang.leszno.pl/index.php?id=33&option=com_content&task=view http://www.dodogo.webz.cz/holandsko.htm http://www.ohkuh.cz/index.php?co=reginfo


Stáhnout ppt "Jan Amos Komenský. Otázky a úkoly 1.Kdy se narodil J. A. Komenský? 2.Do následující mapy zakresli tři možná rodiště Komenského. 3.Jaké povolání vykonával."

Podobné prezentace


Reklamy Google