Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aténský stát za Solóna. v důsledku kolonizace došlo ke změnám v zemědělství z kolonií se dováželo do Atén levné obilí pěstovaly se více olivy a víno drobní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aténský stát za Solóna. v důsledku kolonizace došlo ke změnám v zemědělství z kolonií se dováželo do Atén levné obilí pěstovaly se více olivy a víno drobní."— Transkript prezentace:

1 Aténský stát za Solóna

2 v důsledku kolonizace došlo ke změnám v zemědělství z kolonií se dováželo do Atén levné obilí pěstovaly se více olivy a víno drobní zemědělci ale chudli, zadlužovali se a upadali do otroctví - byli prodáváni i do ciziny v Aténách nespokojenost s vládou šlechty –zemědělci chtěli ochranu před dluhy –řemeslníci a obchodníci chtěli být voleni do úřadů

3 proto nejvyšší úředník Solón 594 př. n. l. vydal nové zákony: –Zákon proti otroctví svobodných občanů (z otroctví byli vykoupeni aténští občané, napříště žádný svobodný aténský občan nesměl být prodán do otroctví) –Zákon o dělení občanů podle majetku (každý svobodný občan měl stanoveny své povinnosti a práva, mohl volit a být zvolen do úřadů) položen základ aténské demokracii (démos - lid, kratein - vládnout)

4 zdroje: archiv autora


Stáhnout ppt "Aténský stát za Solóna. v důsledku kolonizace došlo ke změnám v zemědělství z kolonií se dováželo do Atén levné obilí pěstovaly se více olivy a víno drobní."

Podobné prezentace


Reklamy Google