Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Restaurátorské a zdobné techniky Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_10 Název DUMu: Vykládání nábytku a výrobků ze dřeva Pro obor vzdělávání: 82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva Předmět: Uměleckořemeslné zpracování dřeva Ročník: 4 Autor: Bc. Václav Jakubčík Datum: 10. 01. 2013

2 Střední škola Oselce Inkrustace Rozumí se jí vykládání povrchu tlustšími kousky dřev v masivním okolí; do plochy masivního prkna jsou zasekány a zadlabány výřezy (lůžka), do nichž je vložen odlišný materiál nebo tentýž materiál s opačným směrem kresby dřeva.

3 Střední škola Oselce Inkrustace V naší zemi byla inkrustace nejrozšířenější v období tzv. selského baroka. Základním materiálem dub, řidčeji ořech, tedy domácí suroviny. Vykládalo se dřevem z ořechu, jilmu, lípy, javoru, hrušky, švestky aj.

4 Střední škola Oselce Výroba Inkrustace

5 Střední škola Oselce Motivem inkrustace Převážně geometrický obrazec (linky, čtverce, obdélníky, trojúhelníky, hvězdy), ale vyskytují se i motivy rostlinné a figurální. Na lidovém nábytku převládá motiv ptáků.

6 Střední škola Oselce Nábytek i předměty jsou dodnes velmi poutavé a krásné. Plnohodnotná inkrustace je vždy dílem dobrého řemeslníka, který byl současně citlivým umělcem.

7 Střední škola Oselce Intarzie Používáním dýh se nábytkářská technika značně změnila – umožnila zpracovávat i méně jakostní dřeviny k výrobě nábytku. Intarzií však nerozumíme pouhé přesáhování, fládrování, ale dýhy skládané do obrazců.

8 Střední škola Oselce Intarzie Intarzie páskové, rámečkové, figurální a rostlinné i žánrové obrázky. Intarzie umožnila změnu konstrukce a tvaru nábytku. Intarzie se uplatňovala jako zdobný prvek nejen na nábytku, ale i na jiných drobných předmětech denní potřeby.

9 Střední škola Oselce Cechovní truhlice

10 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: MEDKOVÁ, Eva; BOHMANNOVÁ, Andrea. Starožitný nábytek. Praha: SNTL, 1985, ISBN ÚDRŽBA A OPRAVY. Není-li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí autor uvedený na titulním snímku.


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google