Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LUCEMBURKOVÉ pro 4. ročník ZŠ Člověk a jeho svět – Lidé a čas – Nejstarší české dějiny - Lucemburkové VY_32_INOVACE_158 květen 2011Mgr. Hana Patschová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LUCEMBURKOVÉ pro 4. ročník ZŠ Člověk a jeho svět – Lidé a čas – Nejstarší české dějiny - Lucemburkové VY_32_INOVACE_158 květen 2011Mgr. Hana Patschová."— Transkript prezentace:

1 LUCEMBURKOVÉ pro 4. ročník ZŠ Člověk a jeho svět – Lidé a čas – Nejstarší české dějiny - Lucemburkové VY_32_INOVACE_158 květen 2011Mgr. Hana Patschová

2 Určeno k výkladu a doplnění obrazového materiálu.

3 Jan Lucemburský Nastoupil na trůn po čtyřletém období hádek o vládu. Oženil se s Eliškou Přemyslovnou (sestra Václava III.) Nerozuměl česky, Čechy ho nezajímaly. České království upadalo. Často se účastnil bitev a rytířských turnajů. Padl v bitvě u Kresčaku (r.1346, Francie) Po jeho smrti nastoupil na trůn jeho syn Václav (= Karel IV.)

4 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/da/JenikLucvGelnhausenu.jpg/400px-JenikLucvGelnhausenu.jpg Královská pečeť http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d9/John_I%2C_Count_of_Luxemburg.jpg/170px-John_I%2C_Count_of_Luxemburg.jpg

5 Václav IV. Syn Karla IV. byl vzdělaný, ale vládnutí ho nebavilo. Po celé Evropě se šířil mor, řádily tlupy zlodějů a loupeživých rytířů. Sílil odpor proti církvi – ta jen hromadila majetek a moc. Začíná období husitských válek.

6 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/VaclavIV.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Vaclav4_pecetPol.jpg

7 Zikmund Lucemburský Bratr Václava IV., byl výborný diplomat – dokázal vyřešit spory v církvi. Vládl v době husitských válek, husité ho neuznali za krále. Zemřel r.1437 – rod Lucemburků vymřel po meči (neměl syna).

8 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/Albrecht_D%C3%BCrer_082.jpg/321px-Albrecht_D%C3%BCrer_082.jpg


Stáhnout ppt "LUCEMBURKOVÉ pro 4. ročník ZŠ Člověk a jeho svět – Lidé a čas – Nejstarší české dějiny - Lucemburkové VY_32_INOVACE_158 květen 2011Mgr. Hana Patschová."

Podobné prezentace


Reklamy Google