Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pěstujeme a přesazujeme pokojové rostliny Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pěstujeme a přesazujeme pokojové rostliny Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."— Transkript prezentace:

1 Pěstujeme a přesazujeme pokojové rostliny Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. PČ_033_Pěstujeme a přesazujeme pokojové rostliny

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro seznámení s pěstováním a přesazováním pokojových rostlin  Materiál rozvíjí pěstitelské znalosti,podporuje estetické cítění ve vztahu prostředí člověka a rostlin, vysvětluje krok za krokem prostřednictvím fotografií přesazování pokojových rostlin  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a 5. ročník

3 1. PROČ PĚSTUJEME POKOJOVÉ ROSTLINY? 2. KTERÉ ROSTLINY JSOU VHODNÉ PRO PĚSTOVÁNÍ V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ? 3. KTERÉ POKOJOVÉ ROSTLINY PĚSTUJETE U U VÁS DOMA? 4. JAK SE O POKOJOVÉ ROSTLINY STARÁTE? 5. JAK POKOJOVÉ ROSTLINY PŘESAZUJEME? Pokojové rostliny

4  PĚSTUJEME JE PRO ZKRÁŠLENÍ NAŠICH DOMOVŮ A MÍST, KDE ŽIJEME A PRACUJEME  VĚTŠINA DRUHŮ POKOJOVÝCH ROSTLIN POCHÁZÍ Z TEPLÝCH KRAJIN, PROTO DOBŘE ROSTOU V MÍSTNOSTECH A SKLENÍCÍCH, KDE JE CELÝ ROK STÁLÁ TEPLOTA  NĚKTERÉ POTŘEBUJÍ HODNĚ VODY, ALE STAČÍ JIM MÁLO SVĚTLA (NAPŘ. KAPRADINY), JINÉ POCHÁZÍ Z POUŠTĚ, A TAK POTŘEBUJÍ HODNĚ SVĚTLA, ALE MÁLO VODY (NAPŘ. KAKTUSY) Pokojové rostliny - odpovědi:

5 Nejznámější pokojové rostliny Bonsaj, dracena, monstera, tchýnin jazyk, kaktus, potos, pryšec, klívie, fialka Pozor! Některé pokojové rostliny jsou jedovaté!

6 Ošetřování pokojových rostlin – ano nebo ne? 1. Zjistím název pokojové rostliny a podmínky jejího pěstování např. v atlase, v encyklopedii 2. Rostliny zalévám ledovou vodou podle nálady, nejlépe do misky – do jaké misky? 3. Listy čistím akorát na Vánoce a Velikonoce 4. Hnojení? Přece nechci, aby mi to doma nevonělo! 5. Přesazovat budu na jaře podle potřeby – když už je rostlině květináč „malý“, vyrůstají z něj kořeny…

7 Přesazujeme pokojové rostliny Na obrázku vidíme dva přerostlé vánoční kaktusy v nevyhovujících květináčích. Od zakoupení před dvěma lety byly jen přihnojovány, přesto vždy na Vánoce krásně vykvetly. Protože se jedná o stejný druh, přesadíme je do většího společného květináče, aby rostliny pěkně vynikly.

8 Připravíme si: Větší květináč, drobné kamínky nebo oblázky, gumové rukavice, lopatku, substrát pro přesazování pokojových rostlin a žlutý písek nebo perlit. Pokud práci provádíme doma, připravíme si také podložku.

9 Vyjmutí rostliny Kořenový bal uvolníme poklepnutím rostliny o hranu stolu nebo klepnutím rukou do dna květináče. Na fotografii vidíme, že bal rostliny je velmi prorostlý kořeny, hlína téměř žádná. Rostliny již velmi nutně potřebují přesadit! Odstraníme zbytky staré zeminy a zkontrolujeme kořeny, zda jsou zdravé.

10 Správná volba květináče Při přesazování vybíráme květináč vždy o 1-2 cm širší. Nový květináč nesmí být příliš velký, pro naše dvě rostliny ze dvou menších květináčů zvolíme takový, aby se do něj pěkně vešly a spolu s nimi ještě nová hlína.

11 Příprava květináče Vybraný květináč podle potřeby vyčistíme, přes odtokové otvory (díry na dně) položíme kamínky nebo oblázky. Pak nasypeme asi 1 cm vysokou vrstvu žlutého písku nebo perlitu.

12 Substrát Na písek nasypeme připravený substrát na přesazování pokojových rostlin…

13 Umístění rostlin …a rostliny usadíme tak, aby nebyly v květi- náči „ utopené“, byly vhodně rozmístěné, nepřekážely si a vypadaly pěkně.

14 Dosypání substrátu Dosypeme hlínu tak, aby rostliny měly zakrytý kořenový bal a pod okrajem květináče nám zůstal asi 1 cm pro vodu při zalévání. Rostliny zalijeme a postavíme na vodné místo. Brzy se nám odmění novými lístky a na Vánoce nádhernými růžovo-červenými květy.

15 Vánoční překvapení Vánoční kaktus v celé své kráse!

16 1. BANANAPATROL. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/AFRICK%C3%A1_FIALKA HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/AFRICK%C3%A1_FIALKA 2. BOTBLN. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:DRACAENA_MA RGINATA_INDOORPLANT_0605K.JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:DRACAENA_MA RGINATA_INDOORPLANT_0605K.JPG 3. KARELJ. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:MAMMILARIA_ GEMIL_1.JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:MAMMILARIA_ GEMIL_1.JPG 4. NIRONEN. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:CLIVIAMINIAT A.JPG 5. RAUL654. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:MONSTERA_DE LICIOSA3.JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:MONSTERA_DE LICIOSA3.JPG Citace:

17 6. CARL E LEWIS. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:EPIPREMNUM_ AUREUM1542991393.JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:EPIPREMNUM_ AUREUM1542991393.JPG 7. RAM MAN. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:SANSEVIERIA_ TRIFASCIATA_LEAF_CLOSEUP_2448PX.JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:SANSEVIERIA_ TRIFASCIATA_LEAF_CLOSEUP_2448PX.JPG 8. L.M.K.. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:POINSETTIA_2. JPG HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:POINSETTIA_2. JPG 9. FANGHONG. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:ZYGOCACTUSTR UNCATUS.JPG (VÁNOČNÍ KAKTUS) HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:ZYGOCACTUSTR UNCATUS.JPG (VÁNOČNÍ 10. PRAZAK. WIKIMEDIA COMMONS [ONLINE]. [CIT. 4.7.2013]. DOSTUPNÝ NA WWW: HTTP://CS.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/SOUBOR:BONSAI_- _CARPINUS_BETULUS2.JPG Citace:

18 Použité zdroje:  Fotografie vlastní  KOCIÁNOVÁ, Lucie a kol. Praktické činnosti. Praha: Fortuna, 1997, ISBN 80-7168-441-4.  http://cs.wikipedia.org/wiki


Stáhnout ppt "Pěstujeme a přesazujeme pokojové rostliny Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google