Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základy syntaxe jazyka PHP PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. Typický PHP skript obsahuje: Typický PHP skript.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základy syntaxe jazyka PHP PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. Typický PHP skript obsahuje: Typický PHP skript."— Transkript prezentace:

1 Základy syntaxe jazyka PHP PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. Typický PHP skript obsahuje: Typický PHP skript obsahuje: Kusy normálního HTML kódu Kusy normálního HTML kódu Kusy programového kódu Kusy programového kódu Když webový server obdrží požadavek na zpracování takového skriptu, vezme: Když webový server obdrží požadavek na zpracování takového skriptu, vezme: Kusy HTML kódu tak, jak jsou Kusy HTML kódu tak, jak jsou Části PHP programového kódu provede Části PHP programového kódu provede Provedený kód vloží do HTML kódu a odešle prohlížeči Provedený kód vloží do HTML kódu a odešle prohlížeči

2 Základy syntaxe jazyka PHP Tento postup je velice výhodný Tento postup je velice výhodný Server může provádět několik operací najednou a výsledek poslat do prohlížeče jako obyčejnou HTML stránku. Server může provádět několik operací najednou a výsledek poslat do prohlížeče jako obyčejnou HTML stránku. Pro spuštění kódu PHP je vždy nutné vytvořený soubor nahrát na server s podporou PHP. Pro spuštění kódu PHP je vždy nutné vytvořený soubor nahrát na server s podporou PHP.

3 Vytváření PHP kódu PHP kód se dá vytvořit v libovolném textovém editoru s uložením jako prostý text. PHP kód se dá vytvořit v libovolném textovém editoru s uložením jako prostý text. Nejlépe je využít profesionální český program PSPad, který je určen k volnému použití. Nejlépe je využít profesionální český program PSPad, který je určen k volnému použití. V rámci tohoto programu lze vytvořenou stránku rovnou uložit na server a hned vyzkoušet její funkčnost. V rámci tohoto programu lze vytvořenou stránku rovnou uložit na server a hned vyzkoušet její funkčnost.

4 PSPad Zvýraznění syntaxe Zvýraznění syntaxe Automatické rozpoznání syntaxe podle typu souboru s možností manuální změny Automatické rozpoznání syntaxe podle typu souboru s možností manuální změny Volitelné zobrazení čísel řádků, podbarvení aktuálního řádku, pravítko Volitelné zobrazení čísel řádků, podbarvení aktuálního řádku, pravítko Velmi jednoduchá a intuitivní práce Velmi jednoduchá a intuitivní práce Neomezená délka editovaného textu Neomezená délka editovaného textu Možnost otevření více dokumentů současně Možnost otevření více dokumentů současně Záznam maker s možností uložení na disk a ruční editace Záznam maker s možností uložení na disk a ruční editace Práce s projekty Práce s projekty Hledání a nahrazování v souborech Hledání a nahrazování v souborech Nalezení rozdílů v textových souborech (porovnání verzí) Nalezení rozdílů v textových souborech (porovnání verzí)

5 Nastavení programu pro práci s PHP Obr. 1

6 Vytvoření souboru v PSPaduVytvoření souboru v PSPadu Na záložce FTP zvolte FTP server (popřípadě nadefinujte nový) Na záložce FTP zvolte FTP server (popřípadě nadefinujte nový) Vytvořte nový soubor typu PHP (např. prvni.php) a otevřete jej Vytvořte nový soubor typu PHP (např. prvni.php) a otevřete jej Nezapomeňte si zapnou Nezapomeňte si zapnou Zvýrazňování syntaxe aZvýrazňování syntaxe a Číslování řádkůČíslování řádků Obr. 2 Obr. 3

7 Oddělení kóduOddělení kódu Části PHP kódu se do skriptů vkládají pomocí speciálních značek: nebo Celý soubor může být jeden dlouhý PHP kód. Pak začíná a končí znaky. V souboru může být kód PHP jen na jednom určitém místě nebo na více místech. V souboru také žádný PHP kód být nemusí. Může se tvářit jako php skript, ale ve skutečnosti je to normální HTML soubor a PHP kód v něm vůbec není. Při uložení PHP souboru musí mít soubor příponu php (nebo další povolené přípony na serveru).

8 Oddělení instrukcíOddělení instrukcí Jednotlivé instrukce se v PHP oddělují středníkem. Špatně: Jednotlivé instrukce se v PHP oddělují středníkem. Špatně: Celé to skončí chybou "Parse Error", protože za prvním řádkem nenásleduje středník. Celé to skončí chybou "Parse Error", protože za prvním řádkem nenásleduje středník.Dobře:

9 Zjištění funkčnosti PHP Do vytvořeného souboru napište následující kód Pokud je vše v pořádku a PHP je nainstalován, zobrazí se podrobný výpis nastavení PHP. Uložený soubor vyvolejte v Prohlížeči zadáním cesty k souboru. Např. http://www.soscb.cz/vyuka/test/prvni.php Obr. 4

10 Zjištění funkčnosti PHP Pokud provedete nějakou chybu, dojde k syntaktické chybě a systém zobrazí v prohlížeči: Výhodou je, že nám systém oznámí, na kterém řádku se uvedená chyba vyskytuje. Dejte pozor, pokud je funkce na více řádcích, může být chyba nad uvedeným řádkem. Špatně napsaná funkce: Obr. 5

11 Komentáře Pokud píšete delší program, používejte v programovém kódu komentáře. Tím zajistíte, že se v kódu vyznáte i po několika měsících či letech. Komentář je něco, co program při zpracování ignoruje a slouží tedy pouze uživateli. Komentáře mohou být v PHP jednořádkové nebo víceřádkové. // - (dvě dopředná lomítka) – jednořádkový komentář # - (mřížka) – jednořádkový komentář dvojice /* a */ (lomítko+hvězdička a hvězdička+lomítko) – víceřádkový komentář

12 Komentáře Nebuďte líní – dělejte si komentáře!! Vytvořte následující program. Všimněte si, že se komentář na monitoru nezobrazí.

13 Komentáře Víceřádkovým komentářem můžete zakomentovat celý blok textu. Víceřádkové komentáře nelze vnořovat. Následující kód tedy skončí chybou:

14 Kombinace PHP a html kódu Kód html a PHP můžete libovolně kombinovat. Buď můžete PHP skript ukončit a začít psát kód html, nebo můžete kód html vkládat přímo do PHP pomocí příkazu "echo". Tyto zápisy jsou rovnocenné: Funkčnost PHP

15 Otázky k opakování 1. Co může obsahovat skript PHP? 2. K jakým účelům slouží program PSPad? 3. Jaké značky se používají pro vkládání PHP kódu? 4. Jak se oddělují jednotlivé instrukce v PHP kódu? 5. Jak se zjistí funkčnost PHP? 6. Jakým způsobem lze zapsat komentář do PHP kódu?

16 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. str. 407 BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. str. 407 Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "Základy syntaxe jazyka PHP PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. Typický PHP skript obsahuje: Typický PHP skript."

Podobné prezentace


Reklamy Google