Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

(sekunda) POHYB TĚLESA I FY – Sekunda Yveta Ančincová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "(sekunda) POHYB TĚLESA I FY – Sekunda Yveta Ančincová."— Transkript prezentace:

1 (sekunda) POHYB TĚLESA I FY – Sekunda Yveta Ančincová

2 Jsi v klidu nebo v pohybu? (vždy uveď vzhledem k čemu) Sedíš v lavici a posloucháš výklad učitele Sedíš v autobuse, který jede stálou rychlostí po vodorovné silnici Jsi na loďce a necháváš se unášet proudem vody v řece Jedeš na kole z kopce a nešlapeš

3 Trajektorie a dráha Čára, kterou těleso při pohybu opisuje Je délka trajektorie

4 Trajektorie některých těles

5

6

7

8 Zajímavé trajektorie cykloida kloktoida asteroida …..vytvoří ji bod pevně spojený s kružnicí, která se valí (kutálí) po přímce… …vytvoří ji bod pevně spojený s kružnicí, která se valí (kutálí) po vnitřní straně nehybné kružnice…. http://cs.wikipedia.org/wiki/Klotoida Více na:

9 Dráha pohybu Značka: s Základní jednotka: metr (m) Další jednotky: mm, cm, dm, km, AU Mezinárodní prototyp metru je uložen v archívu Mezinárodního úřadu pro váhy a míry v Sévres u Paříže. Tento prototyp slouží jako vzor pro výrobu národních kopií, ze kterých se pak odvozují všechna vyráběná měřidla. Konečnou podobu získal prototyp metru roku 1889. Je to tyč ze slitiny platiny a iridia s průřezem ve tvaru H, na které je dvěma vrypy vyznačena vzdálenost 1 m. Zopakuj si: 1)

10 2)Čím měříme

11

12

13 3)Jak měříme b) Na stupnici měřidla se díváme vždy kolmo a) měřidlo předkládáme těsně podél měřené části tělesa Při měření dodržujeme tato pravidla:3. c) měřící rozsah stupnice (jakou největší délku můžeme odměřit) b) délku nejmenšího dílku a) v jakých jednotkách je stupnice měřidla Před měřením si zjistíme:2. (např. pro měření délky třídy si nevezmeme plast. pravítko, ale měřící pásmo) Zvolíme vhodné měřidlo s vhodně zvolenou jednotkou. 1.

14 Posuvný pohyb Všechny body tělesa se pohybují po trajektoriích stejného tvaru po trajektoriích stejné délky

15 Otáčivý pohyb kolem nehybné osy Trajektorie všech bodů jsou části kružnic  Body různě vzdálené od osy urazí různé dráhy  Body na ose se nepohybují

16 Dvojitá vrtule letadla Antonov An-70 Kde je osa otáčení ? Kde se nachází body, které urazí nejdelší dráhu ? Jsou některé body v klidu ? Zdůvodni.

17 Antonov An-70 schopné přepravit: 47 tun nákladu Cestovní rychlost:750 km/h

18 Rovnoměrný pohyb Těleso za stejné doby urazí vždy stejné dráhy

19 Nerovnoměrný pohyb Za stejné doby urazí těleso různé dráhy


Stáhnout ppt "(sekunda) POHYB TĚLESA I FY – Sekunda Yveta Ančincová."

Podobné prezentace


Reklamy Google