Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Vliv alkoholu na lidský organismus Ročník / obor studia:2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Vliv alkoholu na lidský organismus Ročník / obor studia:2."— Transkript prezentace:

1 Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Vliv alkoholu na lidský organismus Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník / Kuchař - číšník Vypracoval:Ing. Kovač Lukáš Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice (do 31.08.2012 – SŠHGS) Ověřeno : I. pololetí šk. r. 2012/2013 DUM 88

2 Vliv alkoholu na lidský organismus

3 Alkohol a jeho účinky Alkohol a jeho účinky na člověka jsou již dostatečně známé. Alkohol působí na centrální nervový systém (mozek a míchu) a mozkové funkce a způsobuje útlum těchto center. Při požití velkého množství alkoholu dochází k útlumu centra pro dýchání a krevní oběh. Alkohol ve vysoké koncentraci tak může způsobit až smrt člověka. Alkohol má vliv také na naši psychiku.

4 Alkohol a jeho účinky Prvotní účinky po požití alkoholu: –zpočátku cítíme euforii a postupně se uvolňují naše zábrany. –jsme pak méně ostýchaví a více společenští. –u jedinců se zvýšenou agresivitou je alkohol stimulujícím prostředkem. Při požití většího množství alkoholu se objevují negativní příznaky typu: –snížená schopnost vnímání, –poruchy řeči, –snížená koordinace pohybu těla, –deprese, –ospalost, –nevolnost, zvracení, aj..

5 Odbourávání alkoholu Konzumovaný alkohol je z 90- 98% odstraněn z organismu třemi metabolickými cestami. Zbylé množství etanolu se vyloučí z těla dechem, potem a močí. Všechny metabolické cesty jsou lokalizovány v gastrointestinálním traktu, především játrech. Odbourávání etanolu v organismu je ovlivněno mnoha faktory a může se u jednotlivých jedinců lišit od běžně uznávaných norem.

6 Následky nadměrného užití alkoholu Kocovina Diskutuje se o vlivu vedlejších produktů kvašení na typické příznaky: –bušení v hlavě, –nevolnost, –slabost. Problémy způsobuje také dehydratace, protože se jedná o silné diuretikum.

7 Následky nadměrného užití alkoholu Tělesná teplota Etanol rozšiřuje cévy a to vede ke snížení tělesné teploty. To se může stát osudné opilím lidem, kteří usnou v chladné noci.

8 Alkoholismus Alkoholismus je návyková nemoc, jejíž oběti jsou psychicky i fyzicky závislé na chemické látce - alkoholu. Alkohol se stává součástí chemických procesů jejich těla a ovládne tak jejich chování a myšlení.

9 Typy konzumentů alkoholu Abstinenti –Nepijí alkohol vůbec (nebo jen výjimečně a to v zanedbatelném množství). Příležitostní konzumenti –Pijí s mírou. –Jen občas tuto míru překročí. Nadměrní konzumenti –Pijí neustále nad míru. –Často se dostávají do stavu opilosti, což sebou nese příslušné ekonomické i zdravotní následky. Alkoholici –Jedná se o osoby trpící chorobou (etylismem), kterou je možno diagnostikovat a léčit. –Jedná se o těžkou závislost na alkoholu, které se dotyčný nemůže dobrovolně vzdát. Jako u ostatních drog se při přerušení užívání dostavují abstinenční příznaky.

10 Onemocnění vzniklé dlouhodobým požívání alkoholu Problémy výživy a trávení, Vředy, Zánět slinivky, Nemoci jater, Alkoholická hepatitida, Zánět periferních nervů.

11 Jak bezpečně pít alkohol? Podle odborníků Světové zdravotnické organizace, je pro zdravého dospělého člověka ještě bezpečnou dávkou alkoholu asi 20 g 100 % lihu (16 g u ženy a 24 g u muže), což odpovídá přibližně půl litru 12° piva 200 ml vína nebo 50 ml destilátu. Pít nad tuto dávku, sebou nese zdravotní rizika. Půl litru „desítky“ obsahuje zhruba 12,9 gramů 100 % lihu, půl litru „dvanáctky“ asi 15,4 g, 2 „deci“ vína kolem 20 g a půl „deci“ destilátu asi 15,4 g. Dá se tedy říci, že půl litru dvanáctky, dvě „deci“ vína a půl „deci“ destilátu obsahují přibližně stejné množství lihu.

12 Odbourání alkoholu

13 Použitá literatura www.drogovaporadna.cz www.alkoholik.cz http://cs.wikipedia.org/wiki/Alkoholismus http://cs.wikipedia.org/wiki/Kocovina


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Vliv alkoholu na lidský organismus Ročník / obor studia:2."

Podobné prezentace


Reklamy Google