Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Igor Dostal. Co jsou to slapové jevy Druhy slapových jevů Mořské dmutí Využití slapových jevů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Igor Dostal. Co jsou to slapové jevy Druhy slapových jevů Mořské dmutí Využití slapových jevů."— Transkript prezentace:

1 Igor Dostal

2 Co jsou to slapové jevy Druhy slapových jevů Mořské dmutí Využití slapových jevů

3 Jaký je rozdíl mezi pojmy slapy x Slapy? slapy = zkrácený tvar pro termín slapové jevy Slapy = Slapská přehrada, vodní nádrž na středním toku řeky Vltavy X

4 Slapové jevy = slapy periodické deformace tvaru zemského tělesa jsou vyvolány gravitačním působením Měsíce (především) a Slunce a také odstředivou silou, která vzniká pohybem Země kolem společného těžiště gravitačně spjaté soustavy Země – Měsíc společné těžiště soustavy Země – Měsíc se nazývá barycentrum a leží asi 1700 km pod zemským povrchem

5 slapy zemské kůry podle prostředí slapy atmosféry slapy mořské (dmutí) ??? Které z nich jsou nejvýraznější a nejlépe pozorovatelné?

6 souhrnné označení pro příliv a odliv vodních hmot příliv vzniká na straně přivrácené k Měsíci i na straně odvrácené od Měsíce na straně přivrácené k Měsíci převládá přitažlivá síla Měsíce, na straně odvrácené od Měsíce zase převládá odstředivá síla příliv a odliv se pravidelně střídají při každé kulminaci Měsíce ??? Po jaké době se opakuje příliv resp. odliv? a) 6 h b) 12 h 25 min c) 12 h d) 24 h ??? Kdy je příliv nejvýraznější a naopak kdy nejméně výrazný?

7 I. skočné dmutí (příliv) Země, Měsíc a Slunce se nacházejí v jedné rovině Měsíc je v úplňku (A) nebo v novu (B) výsledné síly působení Měsíce a Slunce se sčítají, a tím pádem nastává největší příliv Z S M Měsíc je v úplňku S M Z Měsíc je v novu A. B.

8 II. hluché dmutí (příliv) spojnice Země s Měsícem a spojnice Země se Sluncem svírají pravý úhel Měsíc je ve fázi první čtvrti (A) nebo poslední čtvrti (B) výsledné síly působení Měsíce a Slunce se vzájemně odečítají (ve prospěch Měsíce), a tím pádem nastává nejmenší příliv S Z M A. Měsíc je v první čtvrti B. S Z M Měsíc je v poslední čtvrti

9 dmutí na otevřeném oceáně je poměrně malé mimořádně velký příliv je v zálivech (např. v zátoce Fundy Bay na východním pobřeží Kanady až 18 m nebo v Normandii až 15 m) z některých vnitrozemských měst se stávají díky přílivové vlně námořní přístavy (Londýn, Manaus v Brazílii) výroba elektrické energie v přílivových elektrárnách (hlavně ve Francii)

10 KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis I. v kostce: pro střední školy. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 152 s. Maturita v kostce. ISBN 978-80-253-0586-7. Školní atlas světa. Redaktor Pavel Šára. Vizovice: SHOCart, 2004, 112 s. Školní program. ISBN 80-722-4031-5. Použity kliparty z MS PowerPoint.


Stáhnout ppt "Igor Dostal. Co jsou to slapové jevy Druhy slapových jevů Mořské dmutí Využití slapových jevů."

Podobné prezentace


Reklamy Google