Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s popisem, stavbou těla a příbuznými druhy korýšů. Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s popisem, stavbou těla a příbuznými druhy korýšů. Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup."— Transkript prezentace:

1 Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s popisem, stavbou těla a příbuznými druhy korýšů. Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodního druhu, popis a znalost stavby těla Speciální vzdělávací potřeby – žádné Klíčová slova - korýši, rak, hlavohruď, klepeta, humr, krab, poustevníčci Druh učebního materiálu - prezentace Druh interaktivity - výklad Cílová skupina - žák Stupeň a typ vzdělávání - základní vzdělávání – první stupeň – druhé období Typická věková skupina let Celková velikost – 3,2 MB Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Pištová. VY_32_INOVACE_PR

2 Korýši Korýšů je v živočišné říši velké množství.
Jsou to bezobratlí tvorové. Nemají vnitřní kostru s páteří, jejich tělo je měkké. Tělo je chráněné vnějším pevným krunýřem, který tvoří kostru tělesné schránky. Žijí na různých místech planety. 1.

3 Korýši patří do kmene členovců. Mají článkované tělo a nohy.
Mořští korýši: krabi, garnáti, humři, raci poustevníčci, krevety, langusty. Sladkovodní korýši: raci, listonozi, buchanky, hrotnantky (=perloočky a dafnie) a jiní. Někteří korýši jsou i suchozemští, je jich však málo. Velikost korýšů je od několika milimetrů až po půl metru. Ti nejdrobnější jsou součástí zooplanktonu.

4 Rak říční Je to náš původní druh. Veliký 15 - 18 cm.
Býval nejhojnějším druhem raka u nás, dnes je velmi vzácný. Žije v čistých řekách a potocích, v jezerech a rybnících, skrývá se pod převislými břehy, pod kořeny stromů i pod kameny. 2.

5 Způsob života Rak je noční živočich. Živí se dravým způsobem.
Po setmění vylézá a hledá potravu: drobné vodní živočichy, ale také mrtvá těla i rostliny. Způsobem potravy přispívá k čistotě vody. Je velmi citlivý na znečištěnou vodu, proto je vzácný.

6 4.

7 Stavba těla Hlavohruď a zadeček.
Na hlavohrudi je pět párů končetin, přední pár je nejsilnější a opatřený silnými klepety. Ta slouží k lovení potravy i k bojům mezi samečky hájící svá teritoria. Dlouhá tykadla slouží jako hmatový orgán a je v nich uložen orgán rovnováhy . Na kratších tykadlech jsou čichové buňky. Složené oči jsou na pohyblivých stopkách.

8 3.

9 Příbuzné druhy Rak bahenní - je větší než říční, měří až 25 cm.
Má dlouhá klepeta. Dožívá se až 20 let. Původem z Polska. U nás uměle vysazován. 5.

10 Rak kamenáč – je nejmenší z evropských druhů, měří 7 – 9 cm.
Žije v kamenitých horských a podhorských potocích a bystřinách. Je velmi vzácný. 6.

11 Raci byli u nás v 19. – 20. století vyhubeni
nejen nečistou vodou, ale také je postihla choroba, zvaná račí mor (plíseň napadá nervovou soustavu). Všechny druhy raků jsou u nás chráněné! 7. Oběť račího moru

12 Suchozemští korýši Na souši je méně stálá teplota, proto korýšům
hrozí vysušení. Z tohoto důvodu žijí převážně v noci. Například svinky se živí rozkládajícími rostlinami, přes den se ukrývají pod kůrou stromů, v tlejícím listí a rozkládajícím se dřevě. V případě nebezpečí se svinou do ruličky.

13 Nejznámějším teplomilným suchozemským
krabem je krab palmový. Je známý jako „zloděj“ věcí. Odnáší lidem od příbytků spoustu věcí (boty, sklenice, příbory,…). Jeho hmotnost je i přes dva a půl kilogramu. 8.

14 Zajímavosti V moři žijí malí ráčci poustevníčci. Sbírají mořské sasanky a dávají si je na krunýř. Sasanky je svými chapadly chrání, zároveň se maskují a přitom sasankám umožňují pohyb. Někteří krabi jsou výborní plavci, jiní přeborníci v běhu (1,5 m za vteřinu!) a v rychlosti zahrabávání do písku.

15 Největším korýšem na světě je velekrab japonský
Největším korýšem na světě je velekrab japonský. Měří až půl metru a od konce jedné nohy ke konci druhé i přes 3 a půl metru. Také humři patří mezi největší korýše. Mohou vážit až 18 kg. Humr je delikátní pochoutkou, ve vařící vodě získá jasně rudou barvu.

16 10. humr evropský 9. Poustevníček severský 12. langusta kalifornská 11. velekrab japonský

17 Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www:
1.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Astacus_astacus_male.jpg?uselang=cs 2.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:J%C3%B5ev%C3%A4hk.jpg?uselang=cs 3.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Harilik_j%C3%B5ev%C3%A4hk_(Astacus_astacus)_isane_ja_emane_isend.JPG?uselang=cs 4.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Astacus_astacus_02.JPG?uselang=cs 5.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a5/Blausteinsee_Tierwelt_05.jpg 6.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Steinkrebs.jpg 7.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Ecrevisse_pattes_rouges.jpg 8.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Robber_crab.jpg 9.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Pagurus_bernhardus.jpg 10. 11.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Armadillidium_vulgare_001.jpg


Stáhnout ppt "Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s popisem, stavbou těla a příbuznými druhy korýšů. Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup."

Podobné prezentace


Reklamy Google