Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Z ákladní škola a mateřská škola, Tupesy, příspěvková organizace 68707 Tupesy 112 Korýši Předmět Přírodopis Ročník 6. Autor Mgr. Michal Koubek Druh výstupu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Z ákladní škola a mateřská škola, Tupesy, příspěvková organizace 68707 Tupesy 112 Korýši Předmět Přírodopis Ročník 6. Autor Mgr. Michal Koubek Druh výstupu."— Transkript prezentace:

1 Z ákladní škola a mateřská škola, Tupesy, příspěvková organizace Tupesy 112 Korýši Předmět Přírodopis Ročník 6. Autor Mgr. Michal Koubek Druh výstupu výuková prezentace + pracovní list Datum ověření výstupu Školní rok /201 3 Členovci Anotace: Materiál slouží k výkladu a zapojení žáků prostřednictvím pracovních listů do učiva „ plži “. Pracovní list kopíruje jednotlivé stránky prezentace a žáci doplňují chybějící pojmy.

2 Korýši tvar těla i velikost jsou rozmanité sladkovodní, mořští (někteří suchozemští) tělo většinou kryto krunýřem aby mohli růst, musí krunýř svléknout Nejdůležitější skupiny korýšů: –lupenonožci (perloočky, žábronožky, listonozi) –klanonožci (buchanky, vznášivky) –rakovci (raci, krabi, krevety …)

3 Lupenonožci lupenité končetiny hojně ve stojatých vodách, dočasných tůňkách a loužích potrava pro akvarijní rybky perloočka – hrotnatka velká používá se jako testovací organismus k biologickým zkouškám toxicity potrava ryb

4 žábronožka sněžní plavou hřbetem dolů, kriticky ohrožený druh vajíčka vydrží v suchém bahně až 5 let

5 listonoh jarní kriticky ohroženým druhem

6 Klanonožci významnou součástí planktonu po stranách těla samiček se nalézají semenné váčky jsou to filtrátoři, dravci nebo i parazité buchanka obecná samice nosí 2 váčky vajíček

7 vznášivka obecná má pouze 1 váček s vajíčky

8 Rakovci rak říční velmi citlivý na znečištění vody (indikátor) velikost – až 25 cm, stáří – až 20 let

9 Rak říční CHRÁNĚNÝ pouze v čistých vodách, ukrývá se pod kameny či kořeny stromů potrava – larvy hmyzu, měkkýši tělo – zadeček a hlavohruď hlavohruď – 2 páry tykadel (delší - hmat,kratší - čich) - 5 párů kráčivých končetin (1. pár – klepeta) zadeček- zakončen ocasní ploutvičkou rozmnožování – páří se na podzim, mláďata se z vajíček líhnou až na jaře má vysokou schopnost regenerace

10 kráčivé končetiny klepeta dlouhá tykadla hmat krátká tykadla čich ocasní ploutvička

11 samice raka říčního s oplozenými vajíčky

12 humr evropský největší mořský rakovec velekrab japonský největší žijící členovec (rozpětí nohou téměř 4 m)

13 kreveta baltická jsou loveny jako lidská potrava langusta obecná

14 blešivec potoční ukazatel čistých vod beruška vodní stínka zední suchozemská

15 Odkazy


Stáhnout ppt "Z ákladní škola a mateřská škola, Tupesy, příspěvková organizace 68707 Tupesy 112 Korýši Předmět Přírodopis Ročník 6. Autor Mgr. Michal Koubek Druh výstupu."

Podobné prezentace


Reklamy Google