Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

WWW stránky – Úvod Mgr. Lenka Švancarová. WWW stránky Statické stránky XHTML nebo HTML CSS Dynamické stránky Klient JavaScript, AJAX Server PHP, Perl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "WWW stránky – Úvod Mgr. Lenka Švancarová. WWW stránky Statické stránky XHTML nebo HTML CSS Dynamické stránky Klient JavaScript, AJAX Server PHP, Perl."— Transkript prezentace:

1 WWW stránky – Úvod Mgr. Lenka Švancarová

2 WWW stránky Statické stránky XHTML nebo HTML CSS Dynamické stránky Klient JavaScript, AJAX Server PHP, Perl

3 Statické stránky Neumožňují interakci s uživatelem. Zobrazují stejný obsah všem. První stránky spustil Tim Berners-Lee 6. srpna 1991 na adrese http://info.cern.ch/.http://info.cern.ch/ Obsahovaly pouze texty a k jejich zobrazování se používal textový prohlížeč. Grafika je podporována od roku 1993.

4 Statické stránky – HTML jazyk HTML značky (tagy)  logické členění dokumentu Nadpisy a odstavec Odrážkovaný seznam Číslovaný seznam Hypertextový odkaz Obrázek Tabulka Formuláře Atributy HTML značek  upřesnění vložené značky Zarovnání Typ odrážky Druh číslování Adresa stránky Adresa obrázku Barva pozadí buňky Typ a popisek prvku

5 Statické stránky – XHTML jazyk Je velmi podobný jazyku HTML. Atributy popisující vzhled (barvu, zarovnání,…) jsou označeny jako zavržené (deprecated) a neměly by se na stránce používat. XHTML se stará o logické členění obsahu dokumentu (nadpisy, odstavce, seznamy,…), vzhled nechává na CSS.

6 Statické stránky – CSS První kaskádové styly (CSS) byly roku 1997. Vznikly na základě čím dál vyšších požadavků na design stránek. Popisují vzhled stránky. Například formátování  Nadpisů a odstavců (zarovnání)  Seznamů (typ odrážky či druh číslování)  Tabulek (barva pozadí buňky) se řeší pomocí CSS (v minulosti atributy).

7 Dynamické stránky Umožňují interakci s uživatelem  Internetové bankovnictví  Internetový obchod  Ankety  Mail nebo se bez zásahu do zdrojového kódu mění v závislosti na čase.  Aktuální datum a čas  Svátek má

8 Dynamické stránky Na straně klienta – skript se posílá na počítač, kde jsou stránky prohlíženy, na něm se spustí a zobrazí se výsledky.  Aktuální datum a čas, kontrola vyplnění formuláře Na straně serveru – skript se spustí na serveru. Výsledky se pošlou na počítač, kde jsou stránky prohlíženy, a na něm se pouze zobrazí výsledky.  Obsah emailové schránky, výpis známek

9 WWW stránky – Úvod Napiš si do sešitu dva odkazy na stránky statické a dva na stránky dynamické. Uveď, proč si myslíš, že by se mohlo jednat o stránky statické/dynamické. Najdi si na Internetu informace o W3C. Do sešitu si napiš stručný zápisek.


Stáhnout ppt "WWW stránky – Úvod Mgr. Lenka Švancarová. WWW stránky Statické stránky XHTML nebo HTML CSS Dynamické stránky Klient JavaScript, AJAX Server PHP, Perl."

Podobné prezentace


Reklamy Google