Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Modelování rodinného rozpočtu Kudy vlastně putují peníze FINANČNÍ GRAMOTNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Modelování rodinného rozpočtu Kudy vlastně putují peníze FINANČNÍ GRAMOTNOST."— Transkript prezentace:

1 Modelování rodinného rozpočtu Kudy vlastně putují peníze FINANČNÍ GRAMOTNOST

2 Modelování rodinného rozpočtu Popis souboru název: rodinný rozpočet.ods uložení: M:/Výuka/Finanční gramotnost/ nebo http://zsvsechovice.cz/dum/fg9/32_rodinny_rozpocet.odshttp://zsvsechovice.cz/dum/fg9/32_rodinny_rozpocet.ods popis: sešit tabulkového editoru složený ze 7 listů Na každém listu je nahoře popis finanční situace rodiny s výší příjmů rodiny ze zaměstnání. Vlevo je několik buněk pro měsíční příjmy. Uprostřed je sloupec buněk pro měsíční výdaje. Vpravo jsou uvedeny některé pravidelné výdaje této rodiny. úkol: Vyplň buňky s příjmy a výdaji (podle zadání) tak, abys vytvořil vyrovnaný měsíční rozpočet odpovídající příjmům rodiny v záhlaví. Postupně vyplň rozpočty na šesti listech. Sedmý list s vlastním rozpočtem vyplň doma s rodiči.

3 Modelování rodinného rozpočtu Pokyny k vyplňování měsíčních příjmů mzdy a výplaty – vyplň podle částky v zadání (v listu nahoře) příjmy z podnikání – zatím nevyplňuj přídavky na děti – spočítej, zda má rodina na tuto dávku nárok a případně ji zapiš (kalkulačka zde)kalkulačka zde příspěvek na bydlení – spočítej, zda má rodina na tuto dávku nárok a případně ji zapiš (kalkulačka zde)kalkulačka zde Výpočet sociálních dávek: socialni-davky-2013.eusocialni-davky-2013.eu Vždy vyplňuj pouze barevné buňky! Piš pouze čísla (bez mezer za tisícem, bez Kč apod.)!

4 Modelování rodinného rozpočtu Pokyny k vyplňování měsíčních výdajů Do výdajů nejprve zapiš Pravidelné měsíční výdaje (jsou vpravo). Vyplň ostatní položky výdajů - zohledni priority rodinného rozpočtu - cílem je vytvořit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet Zda je rozpočet vyrovnaný, poznáš podle buňky Výdaje celkem: - zelená buňka = velikost přebytku - červená buňka = chybí peníze (zmenši výdaje) Pokud ti bude chybět některá položka výdajů, tak si ji doplň.

5 Modelování rodinného rozpočtu Pokyny k vyplňování položky potraviny Potraviny – vyplň částku, za kterou se nají všichni členové domácnosti za celý měsíc: = částka na den x počet členů domácnosti x 30 dnů př: 50 x 4 x 30 = 6000 Zvaž, zda si rodina může takové vydání za potraviny dovolit. Zvaž, zda rodina nebude při takové částce umírat hlady. 

6 Modelování rodinného rozpočtu Kontrola splnění úkolu Soubor s vyplněnými rozpočty: - ulož a nazvi ho svým jménem a příjmením - uložený soubor pošli na email uvedený učitelem V případě potřeby konzultace s učitelem se přihlas a vyčkej jeho příchodu.

7 Modelování rodinného rozpočtu Autor: Mgr. Pavel Papežík, vytvořeno v září 2012, určeno pro 9. ročník ZŠ, předmět Finanční gramotnost, vzdělávací oblast Člověk a společnost, vzdělávací obor Výchova k občanství, tematický okruh Stát a hospodářství.


Stáhnout ppt "Modelování rodinného rozpočtu Kudy vlastně putují peníze FINANČNÍ GRAMOTNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google