Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_16 Sada DUM Slohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiálu Telefonování (záznamník,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_16 Sada DUM Slohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiálu Telefonování (záznamník,"— Transkript prezentace:

1

2 Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_16 Sada DUM Slohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiálu Telefonování (záznamník, hlasová schránka, SMS, e-mail) Anotace Digitální učební materiál zvyšuje aktivitu žáka prostřednictvím písně, fotografií a žákovi známých pojmů. Žák se v průběhu prezentace učí formulovat stručné sdělení, rozlišovat, co je v textu podstatné. Autor Mgr. Iva Jakubcová Jazyk Český jazyk Datum vytvoření 17.8.2011 Očekávaný výstup Žák dokáže vysvětlit, k čemu slouží telefonní záznamník, co je to SMS, e-mail, fax. Je schopen namluvit krátkou zprávu na záznamník, sestavit stručnou a výstižnou SMS. Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Telefonní hovor, stanice, telefonní záznamník, vzkaz, SMS, fax, elektronická pošta (e-mail). Druh učebního materiálu Prezentace. Cílová skupina Žák na 2. stupni speciální školy Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1102

3 TELEFONOVÁNÍ (záznamník, hlasová schránka, SMS, e-mail)

4 Vymysli nadpis pro básni č ku: Haló, haló, kdo to zvoní? jsou to skřítci telefonní, ti, co bydlí ve sluchátku. Nesou slova tam a zpátky, ať se žhaví všechny drátky, ať je hovor v pořádku. Na co si musíš dát pozor, aby byl hovor v pořádku?

5 Pozorně poslouchej písničku: Co to znamená „jsi nedostupná stanice“? Kdy může být člověk „mimo síť“? Jaký jsi slyšel v písničce cizí jazyk? Doplň : dob__l mob__l dobil mobil

6 Víš, jak vypadá a k č emu slouží telefonní záznamník? Telefonní záznamník nebo hlasová schránka u mobilního telefonu slouží k zaznamenání vzkazu, zprávy. Přemýšlej, jaké jsou výhody a nevýhody záznamníku?

7 Text vzkazu musí obsahovat: 1. Pozdrav. 2. Představení se. 3. Sdělení – stručně ( máme jen omezený čas), souvisle, nepřeskakujeme od věci k věci. Mluvíme pomalu a zřetelně! 4. Zakončení ( poděkujeme) Zkus vymyslet vzkaz na záznamník, ale pozor – nesmí být delší než 1 minuta! Voláš na firmu, od které si chceš nechat namontovat žaluzie do pokojíčku.

8 Ř ešení: Dobrý den. Tady Petr Novák z Děčína. Na základě Vašeho inzerátu v novinách bych si u vás rád objednal žaluzie do jednoho pokoje. Kontaktujte mě prosím na čísle 606 123 566. Děkuji a na shledanou. Dokážeš vymyslet nějakou vtipnou uvítací zprávu na záznamník?

9 SMS neboli „esemeska“ Z anglického short message systém = krátká textová zpráva, kterou lze vyťukat na klávesnici mobilního telefonu nebo počítače a poslat do jiného mobilního telefonu. Jak bys napsal krátkou SMS:  Blahopřeješ babičce k narozeninám.  Nemůžeš přijít na smluvenou schůzku.  Ujel ti autobus a přijdeš domů později.

10 Práce do sešitu – sout ě ž o nejkratší SMS: Napiš co nejkratší SMS, ve které uvedeš tato fakta:  „ Milá maminko, myslím, že se mi podaří přijet už dneska večer. Mám ještě nějaké vyřizování na úřadech, pak musím na poštu a do knihovny. Taky si musím koupit nějakou svačinu, ale do sedmi to jistě stihnu. Moc se na tebe těším a zdravím tě. Tvůj Pepíček“

11 Znáš operátory, provozovatele sít ě mobilních telefon ů v Č R? Liší se n ěč ím jeden od druhého? Co je to paušál? Víš, co je to e-mail? Elektronická pošta, zkráceně e-mail je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv elektronicky. Telefonní síť slouží také k faxování. K telefonu je připojen fax – zařízení, které přenáší vytištěný nebo psaný text či obrázek na velkou vzdálenost, kde ho vytiskne druhý fax.

12 http://www.htm.cz/img/kx-tg9120fxs_detail.jpg http://www.atel.cz/PICTURE/300_240/200293.jpg http://minimag.cz/dupe/images/zaluzie.jpg http://www.a1plasma.com/images/hp-fax-1010.jpg http://www.phonemag.com/blog/wp-content/uploads/2008/09/t-mobile400x320.gif http://www.mondotechblog.com/wp-content/uploads/2009/04/vodafone-logo.jpg http://www.leblogauto.com/images/o2_logo.jpg http://cs.wikipedia.org/ O. Hausenblas - Česština pro učně (Fortuna 1993) Z. Krausová – Český jazyk pro 6. ročník ZŠ (Fraus 2003) J. Žáček – Žáčkova encyklopedie pro žáčky (Albatros 2002) Z.Svěrák, J. Uhlíř – Nemít prachy, nevadí (CD) Vlastní tvorba


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_16 Sada DUM Slohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiálu Telefonování (záznamník,"

Podobné prezentace


Reklamy Google