Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČASOVÉ VZTAHY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Sotolář. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN 1802-4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČASOVÉ VZTAHY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Sotolář. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN 1802-4785,"— Transkript prezentace:

1 ČASOVÉ VZTAHY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Sotolář. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2  Události jdou chronologicky za sebou.  Nejtypičtějším příkladem je kronika. ZÁPLETKA ROZUZLENÍ

3  Vypravujte chronologicky příběh:  Tvořte ho společně. Řekněte každý vždy jednu větu.  Neodbočujte. Začátek: „Na to nemáš,“ ušklíbl se Karel.

4  Události se vypravují od konce.  Autor obvykle odhaluje příčiny událostí. ŘEŠENÍ PŘÍČINY

5  Retrospektivní vypravování:  Vymýšlejte první věty prozrazující řešení známých příběhům. Např.: Děti rychle zavřely pec, zahodily lopatu a vyběhly z chaloupky.

6  Události se odvíjí v liniích vedle sebe.  Dějové linie obvykle sledují různé postavy. POSTAVA 1 POSTAVA 2

7  Ve dvojici si vyberte příběh, který oba znáte:  Každý teď bude sledovat jinou postavu a její dějovou linii. Např.: A: Karkulka zamířila k lesu. Po cestě si trhala květiny na kytici pro babičku. B: Vlk tiše sledoval okraj lesa a vtom zpozoroval blížící se malou postavu.


Stáhnout ppt "ČASOVÉ VZTAHY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Sotolář. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN 1802-4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google