Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HTML editory HTML editory se dělí na dva základní typy: HTML editory se dělí na dva základní typy: Wysiwyg Wysiwyg Strukturní Strukturní Wysiwyg editory.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HTML editory HTML editory se dělí na dva základní typy: HTML editory se dělí na dva základní typy: Wysiwyg Wysiwyg Strukturní Strukturní Wysiwyg editory."— Transkript prezentace:

1 HTML editory HTML editory se dělí na dva základní typy: HTML editory se dělí na dva základní typy: Wysiwyg Wysiwyg Strukturní Strukturní Wysiwyg editory („What you see is what you get“) mají zobrazovat vytvářenou stránku tak, jak bude vypadat v prohlížeči. Wysiwyg editory („What you see is what you get“) mají zobrazovat vytvářenou stránku tak, jak bude vypadat v prohlížeči. Pracuje se s nimi podobně jako s textovým editorem. Pracuje se s nimi podobně jako s textovým editorem.

2 Výhody a nevýhody wysiwyg editorů + Jednoduché na ovládání + HTML kód se generuje automaticky + Stránka se vytváří tak, jak bude vypadat v prohlížeči + Možnost přímé úpravy kódu - Při kontrole se může kód změnit - Vygenerovaný kód není úplně pod kontrolou - Mnohdy zbytečně velké množství vygenerovaného kódu

3 Typy wysiwyg editorů Microsoft Expression Web – placený (velmi dobrý) Microsoft Expression Web – placený (velmi dobrý) FrontPage 2003 - placený FrontPage 2003 - placený Macromedia Dreamweaver – placený (výborný) Macromedia Dreamweaver – placený (výborný) KompoZer – zdarma (dobrý) KompoZer – zdarma (dobrý) NVU – zdarma NVU – zdarma OpenOffice Writer - zdarma OpenOffice Writer - zdarma

4 HTML editory strukturní Strukturní editory pracují přímo s vytvářeným kódem. Strukturní editory pracují přímo s vytvářeným kódem. Fungují na principu jednoduchého textového editoru. Fungují na principu jednoduchého textového editoru. Ty kvalitnější umožňují zvýraznění syntaxe a dokážou doplňovat části vytvářeného kódu. Ty kvalitnější umožňují zvýraznění syntaxe a dokážou doplňovat části vytvářeného kódu.

5 Výhody a nevýhody strukturních editorů + Jednoduché na ovládání + HTML kód je naprosto pod kontrolou + Přímá úprava kódu - Pro zobrazení stránky se musí vytvářený dokument nejprve uložit - Je potřeba znát jazyk HTML (XHTML)

6 Typy strukturních editorů PSPad - zdarma (vynikající) PSPad - zdarma (vynikající) HomeSite - zdarma HomeSite - zdarma Notepad ++ - zdarma (dobrý) Notepad ++ - zdarma (dobrý) NetBeans - zdarma NetBeans - zdarma Notepad2 - zdarma Notepad2 - zdarma HTML editor 3.0 - zdarma HTML editor 3.0 - zdarma

7 Vytváření HTML kódu v PSPadu HTML kód se dá vytvořit v libovolném textovém editoru s uložením jako prostý text. HTML kód se dá vytvořit v libovolném textovém editoru s uložením jako prostý text. Nejlépe je využít profesionální český program PSPad, který je určen k volnému použití. Nejlépe je využít profesionální český program PSPad, který je určen k volnému použití. V rámci tohoto programu lze vytvořenou stránku rovnou uložit na server a hned vyzkoušet její funkčnost. V rámci tohoto programu lze vytvořenou stránku rovnou uložit na server a hned vyzkoušet její funkčnost.

8 PSPad Zvýraznění syntaxe Zvýraznění syntaxe Automatické rozpoznání syntaxe podle typu souboru s možností manuální změny Automatické rozpoznání syntaxe podle typu souboru s možností manuální změny Volitelné zobrazení čísel řádků, podbarvení aktuálního řádku, pravítko Volitelné zobrazení čísel řádků, podbarvení aktuálního řádku, pravítko Velmi jednoduchá a intuitivní práce Velmi jednoduchá a intuitivní práce Neomezená délka editovaného textu Neomezená délka editovaného textu Možnost otevření více dokumentů současně Možnost otevření více dokumentů současně Záznam maker s možností uložení na disk a ruční editace Záznam maker s možností uložení na disk a ruční editace Práce s projekty Práce s projekty Hledání a nahrazování v souborech Hledání a nahrazování v souborech Nalezení rozdílů v textových souborech (porovnání verzí) Nalezení rozdílů v textových souborech (porovnání verzí)

9 Nastavení programu pro práci s HTML Obr. 1

10 Vytvoření souboru v PSPaduVytvoření souboru v PSPadu Na záložce FTP zvolte FTP server (popřípadě nadefinujte nový) Na záložce FTP zvolte FTP server (popřípadě nadefinujte nový) Vytvořte nový soubor typu PHP (např. prvni.htm) a otevřete jej Vytvořte nový soubor typu PHP (např. prvni.htm) a otevřete jej Nezapomeňte si zapnou Nezapomeňte si zapnou Zvýrazňování syntaxe aZvýrazňování syntaxe a Číslování řádkůČíslování řádků Obr. 2 Obr. 3

11 Otázky k opakování 1. Jak se rozdělují HTML editory? 2. Co je to wysiwyg editor? 3. Jaké znáte typy wysiwyg editorů? 4. Jaké jsou výhody a nevýhody wysiwyg editorů? 5. Jaké znáte typy strukturních editorů? 6. Jaké jsou výhody a nevýhody strukturních editorů?

12 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Tvorba www stránek“ [online]. 20. ledna 2013 11:30. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/35_Tvorba_WWW_stranek.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/35_Tvorba_WWW_stranek.pdf Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "HTML editory HTML editory se dělí na dva základní typy: HTML editory se dělí na dva základní typy: Wysiwyg Wysiwyg Strukturní Strukturní Wysiwyg editory."

Podobné prezentace


Reklamy Google