Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jiří Šalamoun ilustrátor grafik tvůrce animovaných filmů/výtvarník spisovatel čtenář.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jiří Šalamoun ilustrátor grafik tvůrce animovaných filmů/výtvarník spisovatel čtenář."— Transkript prezentace:

1 Jiří Šalamoun ilustrátor grafik tvůrce animovaných filmů/výtvarník spisovatel čtenář

2 Narodil se 17. dubna 1935 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění také v Praze a své studium zde dokončil v roce Jiří Šalamoun

3 V letech působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jiří Šalamoun

4 Kaštanka 1976 Krátkometrážní dvanáctiminutový film o psovi, který nalezne dočasný domov u cirkusového umělce, který byl cvičitelem zvířat. Tento film vznikl podle stejnojmenné povídky Kaštanka od Antona Pavloviče Čechova. Tvůrce animovaných filmů/výtvarník

5 Maxipes Fík Sedmidílný večerníček, který vznikl v roce Scénář napsal Rudolf Čechura, hlas Maxipsu Fíkovi propůjčil Josef Dvořák a především jej nakreslil Jiří Šalamoun. Tvůrce animovaných filmů/výtvarník

6 Román mourovatého kocoura Krátkometrážní desetiminutový film z roku 1977 o kocourovi, který se ocitne na záchytce. Láááska Krátkometrážní desetiminutový film o pavoukovi, který žil v bytě spisovatele a zahubila ho láska. Tvůrce animovaných filmů/výtvarník

7 Maxipes Fík na cestách Další z řady večerníčků o oblíbeném hrdinovi, který má 6 dílů. Maxipes Fík filmuje Krátkometrážní jedenáctiminutový film. Tvůrce animovaných filmů/výtvarník

8 Divoké sny Maxipsa Fíka Poslední z řady večerníčků o oblíbeném hrdinovi, který má třináct dílů po sedmi minutách z let Tvůrce animovaných filmů/výtvarník

9 Zajímavost ze života Maxipsa Fíka Kadaň Je město Maxipsa Fíka. V nedaleké, bohužel již zbourané obci Ahníkov, se narodil Jiří Čechura, který k této pohádkové postavě napsal scénář. Samotná Kadaň je také spojena se jménem herce Josefa Dvořáka, který zde značnou dobu žil a účinkoval.

10 Ilustrátor Charles Dickens: Kronika Pickwickova klubu, Praha: Odeon, Hofman, Ota :Pan Tau a tisíc zázraků. 1. vyd. Praha, Ilustrace ke knihám:

11 Ilustrátor Èrenburg, Il'ja Grigor'jevič: Neobyčejná dobrodružství Julia Jurenita a jeho žáků. 3. vyd., v Lid. nakl. 1. Praha, Ilustrace ke knihám: Brautigan, Richard. V melounovém cukru. 1. vyd. Praha: Odeon, 1986.

12 Ilustrátor Šmíd, Jan. Upíři. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, Ilustrace ke knihám: Saltykov-Ščedrin, Michail Jevgrafovič, Milota, Karel a Šalamoun, Jiří. Historie města Hloupětína. Praha: Odeon, 1989.

13 Ilustrátor Brdečka, Jiří: Faunovo značně pokročilé odpoledne: literární a filmové hříčky. Praha: Československý spisovatel, Ilustrace ke knihám:

14 Ilustrátor Suchý, Jiří a Šalamoun, Jiří. Dítě školou povinné: [výbor z písňových textů]: pro děti od 7 let. Praha: Albatros, Ilustrace ke knihám: Frynta, Emanuel, ed. a Šalamoun, Jiří, ed. Závratné pomyšlení. 1. vyd. v tomto celku. Praha: Český spisovatel, 1993.

15 Ilustrátor Čechura, Rudolf. Příhody maxipsa Fíka. 3. vyd Praha: Albatros, 2000 dotisk. Ilustrace ke knihám: ČECHURA, Rudolf. Jak Fík vyrostl. V Albatrosu l. vyd. Praha: Albatros, 2003.

16 Ilustrátor Čechura, Rudolf. Maxipes Fík na cestách. 1. vyd. Praha: Albatros, Ilustrace ke knihám:

17 Spisovatel Jiří Šalamoun uveřejňuje své básně od 70. let minulého století a to v katalozích jeho výstav. V 90. letech je publikoval i časopisecky a to v Literárních novinách, Prostoru a Hospodářských novinách. Je také autorem komiksové kreslené pohádkové historky Únos aneb kriminální leporelo, která vyšla v knize Opilý kocour aneb Potíže se zákonem, Praha: Československý spisovatel, 1984.

18 Spisovatel Počasí na vraždu, aneb, Silná dobrá vůle: básničky s kresbami: Vyd. 1. Praha: Argo, Andělíčku, můj vrchní strážníčku, aneb, Labyrint po vybombardování: balady, stížnosti a vůbec! Vyd. 1. Příbram: Knihovna Jana Drdy, 2005.

19 Čtenář Jiří Šalamoun je také velkým čtenářem, mezi jeho oblíbené autory patří Charles Dickens, Goethe, Karel Havlíček Borovský, Emanuel Frynta, Jiří Suchý a další. Tip: Přečtěte si knihy od oblíbených autorů Jiřího Šalamouna. Vyhledat je můžete v našem katalogu Carmen.

20 Zajímavosti o J.Š. Upravil a ilustroval přes 100 knih. Vytvořil více než 60 litografií. Obdržel mnoho mezinárodních cen za své ilustrace např. cenu ADC v New Yorku a Gutenbergovu cenu města Leipzig. Své sny už několik desítek let zaznamenává nejen slovem, ale i obrázkem. Část z nich uveřejnil v knize: „Nahá obryně, aneb V pondělí ďábel nemůže, já mám zase něco v úterý“.

21 Chcete se o Jiřím Šalamounovi a jeho tvorbě dozvědět více? Navštivte jeho výstavu v Muzeu moderního umění v Olomouci, která zde probíhá do

22 Zdroje informací ŠALAMOUN, Jiří et al. Jiří Šalamoun - Recidíva: [České muzeum výtvarných umění, výstavní prostory na Královské cestě, Praha, ]. Praha: České muzeum výtvarných umění, s. ISBN ŠALAMOUN, Jiří. Počasí na vraždu, aneb, Silná dobrá vůle: básničky s kresbami: Vyd. 1. Praha: Argo, s. ISBN ŠALAMOUN, Jiří. Jiří Šalamoun - Trvalé následky. V Litoměřicích: Severočeská galerie výtvarného umění, [2008]. 46 s. ISBN ZÁBRODSKÁ, Stanislava, ČEŇKOVÁ, Jana. Šalamoun Jiří. In: Čítárny.cz [online] [cit ]. Dostupné z: Jiří Šalamoun No tohle. Muzeum umění Olomouc Propagační brožura.

23 Zdroje obrázků Obr. 1 - Jiří Šalamoun [foto] Hynek Gloss [online] 2015 [cit ]. Dostupné z: Obr. 2 - Budova UMPRUM [foto] https://www.umprum.cz [online] 2015 [cit ]. Dostupné z: https://www.umprum.cz/web/cs/skola.https://www.umprum.cz/web/cs/skola Obr. 3 – 4 - Maxipes Fík [online] 2015 [cit ]. Dostupné z: Obr. 5 – 20 - Databáze obálek knih – Obálky knih [online] 2015 [cit ]. Dostupné z: Siluety postav a tlapek: volné obrázky z databáze Pixbay.com Dostupné z:


Stáhnout ppt "Jiří Šalamoun ilustrátor grafik tvůrce animovaných filmů/výtvarník spisovatel čtenář."

Podobné prezentace


Reklamy Google