Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MĚKKÝŠI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MĚKKÝŠI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 MĚKKÝŠI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1 2

2 MĚKKÝŠI měkké, nečlánkované tělo měkké, nečlánkované tělo žijí ve vodě i na souši žijí ve vodě i na souši tělo se dělí na hlavu, svalnatou nohu a útrobní vak tělo se dělí na hlavu, svalnatou nohu a útrobní vak Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 MĚKKÝŠI trávicí soustava trávicí soustava trávicí trubice, ústní a řitní otvor trávicí trubice, ústní a řitní otvor cévní soustava cévní soustava otevřená otevřená vylučovací soustava vylučovací soustava vývodní kanálky vývodní kanálky nervová soustava nervová soustava gangliová gangliová Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 MĚKKÝŠI dýchací soustava dýchací soustava suchozemští  plicní vaky suchozemští  plicní vaky vodní  žábry vodní  žábry rozmnožování rozmnožování gonochoristé a hermafrodité gonochoristé a hermafrodité smysly smysly oči, hmatová tykadla oči, hmatová tykadla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Třída: PLŽI mořští, sladkovodní i suchozemští mořští, sladkovodní i suchozemští hlava s tykadly a očima hlava s tykadly a očima svalnatá noha svalnatá noha útrobní vak stočený do spirály a krytý ulitou útrobní vak stočený do spirály a krytý ulitou gonochoristé i hermafrodité gonochoristé i hermafrodité Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 HLEMÝŽĎ ZAHRADNÍ hlava hlava 2 páry tykadel, 1 pár očí 2 páry tykadel, 1 pár očí noha noha vylučuje sliz - pohyb vylučuje sliz - pohyb útrobní vak útrobní vak vnitřní orgány vnitřní orgány plášť plášť vylučuje uhličitan vápenatý – ulita vylučuje uhličitan vápenatý – ulita Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3

7 HLEMÝŽĎ ZAHRADNÍ v ústech drsný jazýček v ústech drsný jazýček trávicí soustava trávicí soustava trávicí enzymy – trávení trávicí enzymy – trávení dýchací soustava dýchací soustava otvor vpravo pod ulitou – plicní vak otvor vpravo pod ulitou – plicní vak hermafrodit hermafrodit Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

8 STAVBA TĚLA Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5

9 SLIMÁK NEJVĚTŠÍ hřbet nohy zašpičatělý hřbet nohy zašpičatělý dýchací otvor umístěný v zadní části štítu dýchací otvor umístěný v zadní části štítu PLZÁK ŠPANĚLSKÝ hřbet nohy zakulacený hřbet nohy zakulacený dýchací otvor umístěný v přední části štítu dýchací otvor umístěný v přední části štítu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7 6

10 SLADKOVODNÍ PLŽI BAHENKA PLOVATKA OKRUŽÁK ŽIVORODÁ BAHENNÍ PLOSKÝ ŽIVORODÁ BAHENNÍ PLOSKÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8 9 10 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 MOŘŠTÍ PLŽI HOMOLICE OSTRANKA STŘEDOMOŘSKÁ JADERSKÁ STŘEDOMOŘSKÁ JADERSKÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Třída: MLŽI mořští i sladkovodní mořští i sladkovodní nemají hlavu nemají hlavu noha, útrobní vak noha, útrobní vak plášť plášť vylučuje uhličitan vápenatý – lastura vylučuje uhličitan vápenatý – lastura gonochoristé gonochoristé Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 SLADKOVODNÍ MLŽI PERLORODKA ŠKEBLE ŘÍČNÍ RYBNIČNÁ ŘÍČNÍ RYBNIČNÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 13 14 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 SLADKOVODNÍ MLŽI VELEVRUB MALÍŘSKÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 15 16 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 MOŘŠTÍ MLŽI ÚSTŘICE JEDLÁ SLÁVKA JEDLÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 17 18 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 MOŘŠTÍ MLŽI SRDCOVKA PERLOTVORKA SRDCOVKA PERLOTVORKA JEDLÁ MOŘSKÁ JEDLÁ MOŘSKÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1920 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Mořské perly do schrány mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku do schrány mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku mlž začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese mlž začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 22 21 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Třída: HLAVONOŽCI aktivní mořští dravci, od 1cm – 20 m aktivní mořští dravci, od 1cm – 20 m dýchají žábrami dýchají žábrami hlava hlava 1 pár dokonalých očí 1 pár dokonalých očí ústní otvor ústní otvor zobákovité čelisti zobákovité čelisti 8 – 10 chapadel s přísavkami 8 – 10 chapadel s přísavkami gonochoristé gonochoristé Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 SÉPIE 24 23 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 SÉPIOVÁ KOST 25 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 LODĚNKA HLUBINNÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 26 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 CHOBOTNICE OBECNÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 27 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 KRAKATICE OBROVSKÁ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 Použité obrázky: obr.č.1- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helix_pomatia_002.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helix_pomatia_002.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.2- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anodonta_cygnea_2028.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anodonta_cygnea_2028.jpg Creative Commons Attribution 3.0 Unported license obr.č.3- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snail-forest.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snail-forest.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.4- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radula_diagram3.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radula_diagram3.png Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 License obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snail_diagram_cs.svg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snail_diagram_cs.svg?uselang=cs Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported autor: Al2, Jeff Dahl, Michal Maňas obr.č.6- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tigerschnegel1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tigerschnegel1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arion-lusitanicus_Spanish-slug.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arion-lusitanicus_Spanish-slug.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported autor: Mogens Engelund obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viviparus_contectus_met_operculum1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viviparus_contectus_met_operculum1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.9- obrázek z archivu autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 Použité obrázky: obr.č.10- obrázek z archivu autora obr.č.11- obrázek z archivu autora obr.č.12- obrázek z archivu autora obr.č.13- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Group_of_Margaritifera_margaritifera.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Group_of_Margaritifera_margaritifera.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- obrázek z archivu autora obr.č.15- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Unio_pictorum.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Unio_pictorum.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.16- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Unio_pictorum_2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Unio_pictorum_2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.17- obrázek z archivu autora obr.č.18- obrázek z archivu autora obr.č.19- obrázek z archivu autora obr.č.20- obrázek z archivu autora obr.č.21- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_black_pearl_and_a_shell.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_black_pearl_and_a_shell.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.22- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:White_pearl_necklace.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:White_pearl_necklace.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

26 Použité obrázky: obr.č.23- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sepia_officinalis_(aquarium).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sepia_officinalis_(aquarium).jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.24- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sepia1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sepia1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.25- obrázek z archivu autora obr. č. 26- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nautilus_pompilius_3.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nautilus_pompilius_3.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.27- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Octopus_vulgaris2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Octopus_vulgaris2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.28- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Museum_of_Natural_History.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Museum_of_Natural_History.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

27 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2003. ISBN 807238211X. str. 58 – 62. JURČÁK, JAROSLAV. FRONĚK, JIŘÍ. Přírodopis 6. 2. vyd. Olomouc: Nakladatelství PRODOS, 2004. ISBN 8072301365. str. 57 – 63. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "MĚKKÝŠI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google