Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznikla ve Francii ve 12. století a pokračovala dalších 300 let. V českých zemích nastupuje o něco později. Vyjadřuje filosofii směřování k Bohu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznikla ve Francii ve 12. století a pokračovala dalších 300 let. V českých zemích nastupuje o něco později. Vyjadřuje filosofii směřování k Bohu."— Transkript prezentace:

1

2 Vznikla ve Francii ve 12. století a pokračovala dalších 300 let. V českých zemích nastupuje o něco později. Vyjadřuje filosofii směřování k Bohu.

3 Budovaly se: 1. mohutné stavby- katedrály, chrámy a hrady na těžko přístupných místech. 2. menší stavby- radnice, kostely, kašny. Chrám sv. Víta v Praze

4 1. Vertikalismus - stavěly se vysoké štíhlé stavby směřující vzhůru k Bohu (tvar sepjatých rukou).

5 2. Lomený oblouk -objevoval se u oken i dveří. Chrám sv. Víta

6 3. Opěrný systém- vnitřní i vnější Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

7 4. Vitrážová okna

8 5. Zdobné prvky- fiály, chrliče

9 arkýř Staroměstská radnice v Praze část byla za 2. světové války zničena

10 Dům u Kamenného zvonu Dříve měl každý dům své jméno. Číslování domů zavedla až Marie Terezie.

11

12 Gotická móda zdůrazňovala tvar postavy.

13 Gotika Gotika vznikla ve Francii ve 12.století, do českých zemí přišla o něco později. Znaky architektury:  Vysoké, štíhlé stavby (sepjaté ruce směřující k Bohu)  Lomený oblouk (okna a dveře)  Opěrný systém (vnitřní i vnější)  Okna s barevnými vitrážemi  Zdobné prvky- fiály a chrliče Budovaly se: mohutné stavby (katedrály, chrámy, hrady) menší stavby (kostely, radnice, měšťanské domy,kašny) Oblečení mělo zdůrazňovat tvar těla.

14 1. Ve které zemi vznikl gotický sloh? 2. Vyjmenuj hlavní znaky gotické architektury. 3. Jaké stavby se v té době budovaly? 4. Jak se v té době oblékali bohatí lidé? Otázka pro mladé historiky: 1. Které stavby v gotickém slohu jsme si ukazovali?

15  http://absolventi.gymcheb.cz/2010/ivmask/vyvoj.html http://absolventi.gymcheb.cz/2010/ivmask/vyvoj.html  http://alik.idnes.cz/co-je-gotika-chf-/alik- alikoviny.asp?c=A070621_cojego_al http://alik.idnes.cz/co-je-gotika-chf-/alik- alikoviny.asp?c=A070621_cojego_al  http://referaty-seminarky.cz/gotika-architektura/ http://referaty-seminarky.cz/gotika-architektura/  http://www.pohlednice-kutna-hora.wz.cz/poheldnice- kutna-hora-okoli.html http://www.pohlednice-kutna-hora.wz.cz/poheldnice- kutna-hora-okoli.html  http://www.dejepisvkostce.estranky.cz/clanky/stavebni- slohy/gotika.html http://www.dejepisvkostce.estranky.cz/clanky/stavebni- slohy/gotika.html  Učebnice Vlastivěda 4, nakladatelství Alter  Učebnice Vlastivěda- Hlavní události nejstarších českých dějin, nakladatelství Nová škola  Dětská ilustrovaná encyklopedie Naše vlast, nakladatelství Slovart


Stáhnout ppt "Vznikla ve Francii ve 12. století a pokračovala dalších 300 let. V českých zemích nastupuje o něco později. Vyjadřuje filosofii směřování k Bohu."

Podobné prezentace


Reklamy Google