Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spor o Falklandy (1982)  Falklandy (Malvíny), souostroví necelých 500 km od Ohňové země  objeveny britskými mořeplavci koncem 16. století. Později zde.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spor o Falklandy (1982)  Falklandy (Malvíny), souostroví necelých 500 km od Ohňové země  objeveny britskými mořeplavci koncem 16. století. Později zde."— Transkript prezentace:

1 Spor o Falklandy (1982)  Falklandy (Malvíny), souostroví necelých 500 km od Ohňové země  objeveny britskými mořeplavci koncem 16. století. Později zde Britové zřídili vojenskou posádku a ostrovy postupně osídlili.  Argentina si činila nárok na Malvíny již od počátku 19. století, v roce 1820 je obsadila, čímž začal zdlouhavý spor mezi ní a Velkou Británií o toto území.  Argentina se odvolávala na dědické právo na španělské kolonie a Velká Británie se ve své argumentaci bránila sto padesáti lety nepřetržitého osídlení ostrovů.  v roce 1964 za účasti OSN uspořádáno referendum, ve kterém se obyvatelé Falkland vyslovili pro setrvání britskou korunní kolonií.

2  V roce 1976 se v Argentině dostala k moci po vojenském puči junta vedená generálem Leopoldem Galtierim.  Junta, která chtěla odvést pozornost od domácích ekonomických problémů a kritiky za porušování lidských práv a zároveň ukončit dlouhotrvající jednání v otázce Falkland, sáhla ne k zrovna šťastnému řešení a její jednotky napadly souostroví 2. dubna 1982  Ještě týž den svolala tehdejší britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová mimořádnou schůzi bezpečnostního kabinetu, britská vláda vykázala argentinské diplomaty ze země a zmrazila argentinské prostředky na účtech Bank of England.  Britský velvyslanec předložil OSN rezoluci odsuzující invazi a požadující okamžité stažení argentinských vojáků z Malvín. Tato rezoluce byla posléze přijata.

3  Válka o Falklandy začala 25. dubna 1982, kdy k ostrovům dorazilo po třech týdnech od rozhodnutí bezpečnostního kabinetu britské válečné loďstvo.  Britové vyhlásili kolem Falklandských ostrovů válečnou zónu v okruhu 200 mil.  2. května byl prezidentem Peru Argentině předložen návrh na mírové řešení krize, který se setkal s částečným souhlasem, ale ještě tentýž den byl odvolán poté, co britská ponorka potopila argentinský křižník mimo válečnou zónu.  Britská vojska úspěšně postupovala, 12. června došlo ke generálnímu útoku a 14. června se Argentina vzdala.  Válka trvala 74 dnů a životem ji zaplatilo 225 Britů, 750 Argentinců a 3 Falklanďané.  Prohraná válka vedla v Argentině k pádu vojenské junty a roku 1983 se konaly svobodné volby.  Ve Velké Británii pomohla výhra v následujícím roce Konzervativní straně v čele s Margaret Thatcherovou k přesvědčivému vítězství v parlamentních volbách.

4


Stáhnout ppt "Spor o Falklandy (1982)  Falklandy (Malvíny), souostroví necelých 500 km od Ohňové země  objeveny britskými mořeplavci koncem 16. století. Později zde."

Podobné prezentace


Reklamy Google