Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Z ÁPADNÍ E VROPA Irsko, Velká Británie, Francie, Monako, Lucembursko, Nizozemí, Belgie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Z ÁPADNÍ E VROPA Irsko, Velká Británie, Francie, Monako, Lucembursko, Nizozemí, Belgie."— Transkript prezentace:

1 Z ÁPADNÍ E VROPA Irsko, Velká Británie, Francie, Monako, Lucembursko, Nizozemí, Belgie

2 P OLOHA, ROZLOHA, PŘÍRODNÍ PODMÍNKY Západní Evropa geograficky leží západně od střední Evropy a severovýchodně od Pyrenejského poloostrova, nacházejí se v ní i ostrovní státy (VB, Irsko). Zahrnuje mírný a subtropický pás, klima je spíše oceánické, až na výjimky – Alpy. Omývá ji Středozemní, Severní a Keltské moře, také Atlantský oceán, je ovlivněna Severoatlantským teplým proudem. Tyto podmínky umožnily rozvoj a velkou vyspělost těchto zemí již ve středověku, nevýhodou je, že tyto státy spolu vždy soupeřily.

3 Z EMĚDĚLSTVÍ, PRŮMYSL, NEROSTNÉ BOHATSTVÍ Velká rovinatost záp. Evropy umožňuje pěstování obilí (pšenice, ječmen), cukrové řepy, brambor, vinné révy a ovoce, také se tu pěstuje len a květiny. Chová se zde dobytek, skot a drůbež (již ve středověku slavná anglická vlna). Největší podíl má průmysl strojírenský, elektronický, potravinářský, dále dřevozpracující, chemický a farmaceutický (francouzské parfémy). Anglie – těžba černého uhlí, Francie – uran, rudy hliníku, Nizozemí, Belgie – zemní plyn (Sev. moře). Významné přístavy a letiště, velmi rozvinutá infrastruktura a železnice, převažuje vývoz.

4 O BYVATELSTVO Nejhustěji osídlená oblast Evropy, zejména Benelux a VB, přir. přírůstek obyvatel se pohybuje v kladných číslech, což je způsobeno rozsáhlou imigrací muslimského obyvatelstva. Jazyky: románské – francouzština, bretonština; germánské – angličtina, vlámština; keltské – irština, velština; skotské dialekty; arabština Náboženství: katolíci, protestanti, muslimové, ateisté Státní zřízení: konstituční monarchie, parlamentní (i prezidentská) republika

5 M EZINÁRODNÍ VZTAHY Všechny státy západní Evropy patří do EU, také do NATO, Británie a Francie patří do G8 – skupiny ekonomicky nejvýznamnějších zemí. Všechny státy kromě VB mají euro.

6 C ESTOVNÍ RUCH - ARCHITEKTURA Francie, Arc de Triomph e

7 C ESTOVNÍ RUCH - ARCHITEKTURA Anglie, Bucking- hamský palác

8 C ESTOVNÍ RUCH - ARCHITEKTURA Irsko, Dublinsk ý hrad

9 C ESTOVNÍ RUCH - ARCHITEKTURA Belgie, Grand Plaz

10 C ESTOVNÍ RUCH - ARCHITEKTURA Nizozemí Kinderdij k-Elshout

11 C ESTOVNÍ RUCH - PŘÍRODA Irsko

12 C ESTOVNÍ RUCH - PŘÍRODA Francie

13 C ESTOVNÍ RUCH - PŘÍRODA Nizozemí

14 C ESTOVNÍ RUCH - PŘÍRODA Británie, Cornwall

15 C ESTOVNÍ RUCH - PŘÍRODA Francie, Francou- zská riviéra


Stáhnout ppt "Z ÁPADNÍ E VROPA Irsko, Velká Británie, Francie, Monako, Lucembursko, Nizozemí, Belgie."

Podobné prezentace


Reklamy Google