Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anorexie Denisa Kandlová 2.HC. Co je mentální anorexie? Mentální anorexie je porucha charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Nemocní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anorexie Denisa Kandlová 2.HC. Co je mentální anorexie? Mentální anorexie je porucha charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Nemocní."— Transkript prezentace:

1 Anorexie Denisa Kandlová 2.HC

2 Co je mentální anorexie? Mentální anorexie je porucha charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Nemocní neodmítají jídlo proto, že by neměli chuť, ale proto, že nechtějí jíst, i když to někdy popírají a uvádí různé důvody, proč jíst „nemohou“.

3 Jak nemoc vzniká? Mentální anorexie začíná nejčastěji ve věku mezi 14-18 lety života, ale může se objevit dříve i později. Často začíná jako reakce na nějakou novou životní situaci či událost, se kterou se daný jedinec nedokáže vypořádat (přechod na střední či vysokou školu, rozvod rodičů, úmrtí v rodině apod.).

4 Následky anorexie Metabolismus - snížená hladina draslíku, edémy, metabolická alkalóza Gastrointestinální trakt - zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa, záněty slinivky břišní Kardiovaskulární systém - Bradykardie, hypotenze, srdeční arytmie Kožní - Suchá, praskající kůže, mozol na torzu ruky (vyvolání zvracení) Plicní - záněty plic (vdechnutí zvratků) Zubní - zvýšená kazivost zubů, CNS - atrofie mozku, poruchy paměti Neurologické - křeče, svalová slabost Pocity smutku, osamocení, zoufalství, bezmoci, deprese, Sebevražedné sklony V extrémních případech může vést porucha příjmu potravy mentální anorexie a bulimie až ke smrti!

5 Lék na mentální anorexii? Nejdůležitějším lékem při léčbě anorexie je samozřejmě dostatečná a vyvážená strava a změna nevhodných jídelních a pohybových návyků. Zpočátku výživného režimu se většina nemocných cítí přejedená. Často trpí pocity plnosti, které jsou mylně vykládány jako známka tloušťky. Počátek výkrmného režimu také může být spojen s otoky a s bolestivou zácpu. Ten, kdo si předtím zvykl na větší dávky projímadel by měl jejich vysazení konzultovat s lékařem.


Stáhnout ppt "Anorexie Denisa Kandlová 2.HC. Co je mentální anorexie? Mentální anorexie je porucha charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Nemocní."

Podobné prezentace


Reklamy Google