Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_15 Sada DUMSlohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiáluTelefonování Anotace Žák.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_15 Sada DUMSlohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiáluTelefonování Anotace Žák."— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_15 Sada DUMSlohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiáluTelefonování Anotace Žák se v průběhu prezentace seznámí se zásadami správného telefonování, zopakuje si čísla tísňového volání. Porovná, jak se vyvíjely telefonní přístroje. Digitální učební materiál žáka aktivuje při výuce, nutí ho formulovat myšlenky, opravovat chyby, diskutovat. Autor Mgr. Iva Jakubcová JazykČeský jazyk Datum vytvoření 6.8.2011 Očekávaný výstup Žák zná čísla tísňového volání. Ví, kam má v určitých situacích zavolat a jaké zásady by měl během telefonického rozhovoru dodržovat. Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Vynálezci telefonu, telefonní přístroj, telefonní rozhovor, důležitá čísla, Zlaté stránky. Druh učebního materiálu Prezentace Cílová skupinaŽák na 2. stupni speciální školy Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1102

2 TELEFONOVÁNÍ

3 Trocha zajímavostí z historie: USA - 1874 Alexander Graham Bell Alexander Graham Bell mluví do telefonu, Itálie 1849 Antonio Meucci Vynález telefonu bývá přisuzován těmto pánům:

4 Život bez telefonu si už dnes nedovedeme p ř edstavit, ale i telefonní p ř ístroj se vyvíjel a zdokonaloval. Který telefonní přístroj se ti nejvíc líbí a proč? 1 2 3 4 5 6 7 8

5 P ř e č ti si pozorn ě následující telefonní rozhovor: „Haló, kdo tam?“ „Ahoj, Péťo, tady je Jirka.“ „Ahoj Jirko, nešel bys se mnou od pěti do kina na Harryho Pottera?“ „Šel bych rád, ale naši nejsou doma!“ „Tak jim třeba napiš vzkaz.“ „To je nápad! Tak se sejdeme v 16.45 před kinem Sněžník.“ „Výborně, budu tam!“ „Ahoj.“ Udělal některý z chlapců chybu? Jaký bys napsal(a) vzkaz rodičům?

6 Správn ě –je neslušné hlásit se slovem HALÓ, m ě li bychom se p ř edstavit jménem! Další zásady:  Zdvořile!  Zřetelně!  Ne moc rychle!  Stručně a k věci!  Občas dej najevo, že jsi ještě u telefonu a posloucháš! Kde se můžeš setkat s touto značkou?

7 I v telefonu je t ř eba být zdvo ř ilý ( Japonci se do telefonu dokonce uklán ě jí )! Co řekneš, když:  Se ti ohlásí volaný účastník?  Se ohlásí ústředna?  Na návštěvě v bytě u babičky musíš zvednout telefon místo ní?  Se po několikáté na správném čísle ozve někdo úplně jiný?  Potřebuješ skončit hovor, ale ten druhý by vykládal stále dál?  Jste všechno dohodli a chcete ukončit hovor?

8 Znáš d ů ležitá č ísla? hasiči policie záchranná lékařská služba Jednotné evropské číslo tísňového volání 150 112 158 155

9 Ř ešení: hasiči policie záchranná lékařská služba Jednotné evropské číslo tísňového volání 150 112 158 155

10 Kam zavoláš, když:  se stane dopravní nehoda?  na ulici omdlí pán?  se ve vaší zahradě potuluje cizí pes?  nevíš, co máte za domácí úkol?  uvidíš, že někde hoří? Víš, k čemu slouží ZLATÉ STRÁNKY ?

11 Telefon dobře slouží tomu, kdo si dokáže pořádně rozmyslet, co bude vyřizovat. Je dobré mít po ruce papír a tužku a důležité věci si zapsat!  A nakonec práce do sešitu – opiš věty, správně je doplň. Dokonči rozhovor podle osnovy: 1.pozdrav, oslovení 2.domluva návštěvy ( den, čas, místo) 3.rozloučení Z__ta vzala do ruk__ telefonní sluchátko a usl__šela oznamovac__ tón. V__točila č__slo tety L__dy z Ruz__ně. Oz__val se v__zváněcí tón a brz__ i tetin hlas: „V__koukalová, prosím.“

12 Zita vzala do ruky telefonní sluchátko a uslyšela oznamovací tón. Vytočila číslo tety Lídy z Ruzyně. Ozýval se vyzváněcí tón a brzy i tetin hlas: „Vykoukalová, prosím.“ A jak je to správně? Přečti, jaký vedla podle tebe Zita s tetou rozhovor?   Ohodnoť svoji práci:

13 Prameny: http://cs.wikipedia.org/ http://sberatelstvi-ostatni.sbazar.cz http://www.telefonnimechanik.cz/thumb/tndaisy.jpg http://www.multifon.cz/obrazky/_tn2_121.jpg http://www.sbazar.cz/hledej.html?sel=&keyword=telefony&category_ID*=& full_desc=y&sklik_show=1 http://www.svet- komunikacie.sk/data/att/3632_obrazok.gifhttp://www.svet- komunikacie.sk/data/att/3632_obrazok.gifhttp://www.obrazky.cz/detail?q= mobiln%C3%AD%20telefony%20nokia&offset=19&limit=20&bUrlPar=filter %3D1&resNum=32&ref=http%3A//www.obrazky.cz/ http://dupu.cz/wp-content/uploads/2009/12/eemobi-mobilni-telefon.jpg V. Bičíková – Český jazyk pro 8. ročník (Tobiáš 2002) O. Hausenblas – Čítanka pro učně (Fortuna 1993)


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_SKV_15 Sada DUMSlohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiáluTelefonování Anotace Žák."

Podobné prezentace


Reklamy Google