Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školy VY_32_INOVACE_CJ8_08 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Slovesa – poprázdninové opakování. Anotace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školy VY_32_INOVACE_CJ8_08 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Slovesa – poprázdninové opakování. Anotace."— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školy VY_32_INOVACE_CJ8_08 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Slovesa – poprázdninové opakování. Anotace Formou digitálního učebního materiálu si žák zopakuje učivo o slovesech z předešlého ročníku. Žák je motivován k procvičení tvořivými úkoly a básní. Autor Mgr. Iva Jakubcová Jazyk Český jazyk Datum vytvoření 21. 7. 2011 Očekávaný výstup Žák umí vyhledat slovesa v textu a je schopen popsat tento slovní druh. Dokáže vyjmenovat a určit kategorii osoby, čísla a času. Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Sloves, mluvnické kategorie – osoba, číslo, čas, slovesný infinitiv, přísloví. Druh učebního materiálu Prezentace. Cílová skupina Žák na 2. stupni speciální školy Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1102

2 SLOVESA ( poprázdninové opakování )

3 Co vyjad ř ují slovesa? Vyjadřují děj: činnost ( běhat, mluvit) stav ( čekat, těšit se) změnu stavu ( zrudnout, zestárnout ) Jsou vyjádřena tvarem jednoduchým – jedním slovesem ( zpívat, hrát si, smát se ), nebo tvarem složeným – dvěma nebo více slovesy ( bude pracovat, chci se učit, byl jsem).

4 Slovesa se č asují, to znamená, že m ě ní své tvary. (Tvary mají r ů zná zakon č ení.) Tyto tvary vyjadřují např. : OSOBU ČÍSLO ČAS 1., 2., 3. OS. JEDNOTNÉ A MNOŽNÉ MINULÝ, PŘÍTOMNÝ, BUDOUCÍ

5 Tyto mluvnické kategorie nevyjad ř uje slovesný tvar neur č itý = infinitiv ( zakon č ený –t) Vytvoř slovesa k těmto podstatným jménům a dej je do infinitivu. krájení – krájet mlčení – mlčet zpívání – zpívat dělání – dělat hraní - hrát čtení - číst počítání - počítat

6 Následující básni č ku p ř epiš do sešitu, ale všechna slovesa dej do infinitivu! Olga Hejná – A je to! Nakoupeno, navařeno, zahuštěno, vyklopeno, zamícháno, posypáno, nakrájeno, nastrojeno, soleno a maštěno, do drobečku zbaštěno!

7 Správné ř ešení: Olga Hejná – A je to! Nakoupit, navařit, zahustit, vyklopit, zamíchat, posypat, nakrájet, nastrojit, solit a mastit, do drobečku zbaštit!  Zkus zarecitovat básničku také v 1. osobě č. jednotného a množného.

8 Zakroužkuj v každé ř ad ě slovo, které do ní nepat ř í: spánek, práce, myslet, nálada, mluvení letět, jít, utíkat, běhat, chůze, plavat být, slyšet, plýtvat, myslit, výskat, jíst nesu, pere, zpívám, jedu, vidím, maluju zpěv, tanec, úklid, uklidit, vaření, mytí

9 A nakonec úkol pro bystré hlavi č ky – vypátrej p ř ísloví a najdi v n ě m všechna slovesa: Kdo jinému sám do ní P_ _Á. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.

10 Prameny: http://obrazky.cz/?step=20&filter=1&s=&size=any&sId=a8fH6i1jwp7EsrjvaL1u&orie ntation=&q=krump%C3%A1%C4%8D http://obrazky.cz/?step=20&filter=1&s=&size=any&sId=a8fH6i1jwp7EsrjvaL1u&orie ntation=&q=krump%C3%A1%C4%8D http://www.uappmost.cz/html/gal15/obr02th1.jpg Vlastní tvorba Z. Krausová – Česká jazyk pro 6. ročník ZŠ ( Fraus 2003 ) H. Muhlhauserová – Český jazyk a komunikace pro 4. ročník (2008)


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školy VY_32_INOVACE_CJ8_08 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Slovesa – poprázdninové opakování. Anotace."

Podobné prezentace


Reklamy Google