Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Staří Sumerové BARBORA BRONCOVÁ. Úvod  Sumer byl jednou civilizací Mezopotámie (mezi řekami Eufrant a Tigris)  Jenda z nejstarších civilizací(4000-

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Staří Sumerové BARBORA BRONCOVÁ. Úvod  Sumer byl jednou civilizací Mezopotámie (mezi řekami Eufrant a Tigris)  Jenda z nejstarších civilizací(4000-"— Transkript prezentace:

1 Staří Sumerové BARBORA BRONCOVÁ

2 Úvod  Sumer byl jednou civilizací Mezopotámie (mezi řekami Eufrant a Tigris)  Jenda z nejstarších civilizací(4000- 2000 př.n.l)  Měli vyspělé zemědělství (zavlažování)  Dodnes používáme spoustu věci, které vymysleli - cihly, čísla, kalendář.

3 Vznik  První státy vznikli díky obchodu.  Vydělávali zvýšením cen.  Lidé bohatli->lidé začali krást->na jejich ochranu vznikali zákony  Ty nejbohatší se stali králi nebo knížaty.

4 PÍSMO  Sumerové psali klínovým písmem, které se vyvinulo z obrázkového.  V mezopotámii bylo málo kamene  Proto psali na hliněné tabulky, které vypalovali.  Jejich nejvýznamější knihou je epos o Gilgamešovi (přes 1000 veršů)

5 Klínové písmo

6 Náboženství  Sumerové věřili že všechno co vynalezli a co mají,je dar od bohů  Měli tisíce bohů, z nichž nejdůležitějšími byli An bůh nebe, Enli bůh země a bůh vody a moudrosti Enki.  Bohy si museli přiklonit na svoji stranu a tak jim stavěli chrámy a dávali oběti  Proto byli jedni z nejbohatších sumerů kněží

7 Epos o Gilgamešovi

8 Politika  Sumer byl tvořen mnoha městskými státy  Každý měl vlastní zákony a vládce  V čele stál lugal-král, druhý byl ensi-správce chrámu  Úplatky-příběh o žákovi se špatným prospěchem

9 Chamurapiho zákoník

10 Vynálezy  Mýdlo-zatím se používalo pouze na ničení mastných fleků na látce  Cihly-domy nejdříve je pouze pokryli hlínou, ale pak je napadlo, že by mohli z hlíny udělat kostky a vypálit je jako destičky  Kolo- před tím se i v létě používali saně, ale ty byly pomalé (využití třeba na bitevním poli).

11 děkuji vám za pozornost GOOGLE-13 SUMERSKÝCH PRVENSTVÍ WIKIPEDIA GOOGLE OBRÁZKY


Stáhnout ppt "Staří Sumerové BARBORA BRONCOVÁ. Úvod  Sumer byl jednou civilizací Mezopotámie (mezi řekami Eufrant a Tigris)  Jenda z nejstarších civilizací(4000-"

Podobné prezentace


Reklamy Google