Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou Gotika - opakování

2

3 Přiřaď pojmy k obrázkům: Vitráž Vnější opěrný systém Pieta Lomený oblouk

4 Přiřaď pojmy k obrázkům: Řešení Vitráž Vnější opěrný systém Pieta Lomený oblouk

5 Která stavba není gotická: autor Jiuguang Wang, pod licencí Creative CommonsJiuguang Wang

6 Která stavba není gotická: autor Jiuguang Wang, pod licencí Creative CommonsJiuguang Wang

7 Najdi ve větách názvy čtyř českých gotických hradů: 1.Rád se přidám k ostatním. 2.Měl strach, že se to dozví kovář Závora. 3.Ukázal mu, zač je toho loket. 4.Ostře kovový zvuk se nesl celou ulicí.

8 Najdi ve větách názvy čtyř českých gotických hradů: 1.Rád se přidám k ostatním. 2.Měl strach, že se to dozví kovář Závora. 3.Ukázal mu, zač je toho loket. 4.Ostře kovový zvuk se nesl celou ulicí.

9 Kdo je autorem obrazu: Leonardo da Vinci Mistr Theodorik Antonín Slavíček Mistr třeboňský

10 Kdo je autorem obrazu: Správná odpověď Mistr Theodorik

11 Doplň: Gotický sloh vznikl ve druhé polovině ______________ ve Francii. Základním rysem gotické architektury je ____________ oblouk a _______________ klenba. Na Pražském hradě se nachází nejvýznamnější česká gotická katedrála ____________________. Na její stavbě se podíleli _____________ __________________ a _____________________________. Nejznámější sochařské náměty jsou ___________ a _____________. Nejvýznamnějším českým malířem byl __________________________, který vyzdobil kapli sv. Kříže na Karlštejně.

12 Doplň: Řešení Gotický sloh vznikl ve druhé polovině 12.století ve Francii. Základním rysem gotické architektury je lomený oblouk a žebrová klenba. Na Pražském hradě se nachází nejvýznamnější česká gotická katedrála sv. Víta. Na její stavbě se podíleli Petr Parléř a Matyáš z Arrasu. Nejznámější sochařské náměty jsou madony a piety. Nejvýznamnějším českým malířem byl Mistr Theodorik, který vyzdobil kapli sv. Kříže na Karlštejně.

13 Použitá literatura, zdroj: Prokop, V. – Kapitoly z dějin výtvarného umění, Sokolov 2004 Baleka, J. – Výtvarné umění, výkladový slovník, ACADEMIA 2002 Klipart


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google