Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍNA – ŘÍŠE STŘEDU rozloha Čínyrozloha Číny je asi 9,5 mil. km² (4.největší stát) nejlidnatější státnejlidnatější stát světa (>1,3 mld.obyvatel) součástí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍNA – ŘÍŠE STŘEDU rozloha Čínyrozloha Číny je asi 9,5 mil. km² (4.největší stát) nejlidnatější státnejlidnatější stát světa (>1,3 mld.obyvatel) součástí."— Transkript prezentace:

1 ČÍNA – ŘÍŠE STŘEDU rozloha Čínyrozloha Číny je asi 9,5 mil. km² (4.největší stát) nejlidnatější státnejlidnatější stát světa (>1,3 mld.obyvatel) součástí Číny je rozsáhlá oblast Tibet (náhorní plošina ve výšce 4500 m n.m.) Tibet dříve samostatný, byl v roce 1950 okupován Čínou a násilně přičleněn k Číně dalajlámapředstavitelem Tibetu je dalajláma

2 TIBET OBLAST TIBETU NEPOKOJE V TIBETU DALAJLÁMA

3 ČÍNA – PŘÍRODNÍ POMĚRY Povrch tvoří hřebeny nejvyšších pohoří (Himaláj, Khun-lun, Karákorám), vysoko ležící náhorní plošiny, a rozsáhlé nížiny (Velká čínská nížina). Velká část území Číny patří do subtropického pásu, sever přechází do mírného podnebného pásu. Východní pobřeží je ovlivněno monzuny. Směrem na západ ubývá srážek, v suchých oblastech se tvoří pouště a polopouště, nebo taky stepi a horské studené pouště.

4 ČÍNA – PŘÍRODNÍ POMĚRY MNOŽSTVÍ SRÁŽEK V ČÍNĚ VELKÁ ČÍNSKÁ NÍŽINA MEZI ŘEKAMI HUANG- HE A JANG-C‘ TIANG (TŘI SOUTĚSKY) HIMALÁJ GOBI TAKLAMAKAN

5 ČÍNA – PŘÍRODNÍ POMĚRY V oblastech ovlivňovaných monzuny se nachází vegetační pásmo poloopadavých a opadavých tropických lesů. Typickým porostem jsou bambusové lesy. V těchto lesích žije například panda.

6 OBYVATELSTVO ČÍNY Čína - nejlidnatější stát světa (1,337 mld.). Populační politika státu snížila rychlost přírůstku, nicméně se počet obyvatel stále zvyšuje. Číňané (Hanové) tvoří 94% obyvatelstva. Zbylých 6% tvoří asi 55 národnostních menšin a etnik (osídlují hlavně periferní oblasti ne severu a jižní oblasti Číny). násilně počínšťováno a utlačovánoNečínské obyvatelstvo bylo dlouhou dobu násilně počínšťováno a utlačováno. (Tibet) Mnoho Číňanů žije v zahraničí, kde tvoří početné menšiny i ekonomicky silné vrstvy. Většina lidí dosud bydlí na venkově. žluté raseČíňané patří k žluté rase a náleží do čínskotibetské jazykové rodiny. V Číně je rozšířený hlavně buddhismus a konfucionismus. HUSTOTA ZALIDNĚNÍ ČÍNY

7 ZEMĚDĚLSTVÍ ČÍNY Zemědělství zaměstnává v Číně více než 2/3 obyvatel. Politika čínské vlády způsobila v minulosti velkou chudobu venkova a nízkou produkci potravin. Od poloviny 80-let smějí zemědělci obdělávat soukromé pozemky a prodávat potraviny na trhu. Dnes je povolání zemědělce zvlášť výhodné v zázemí velkých měst. Hlavní plodinou je rýže, které se sklízí nejvíce na světě. vtropickém a subtropickém podnebí pěstujeV jižní části Číny se v tropickém a subtropickém podnebí pěstuje bavlník, citrusy, čaj, tabák. v mírném podnebí se pěstujeV severní části v mírném podnebí se pěstuje kukuřice, pšenice, sója, proso. Čína je největším chovatelem prasat a drůbeže. Známý je chov bource morušového. Čína patří mezi světové velmoci v rybolovu a v rybolovu sladkovodních ryb je ve světě první. SBĚR ČAJOVÝCH LÍSTKŮ

8 TĚŽBA A PRŮMYSL hospodářské reformyV posledních letech probíhají v Číně hospodářské reformy. Umožnily přístup zahraničního kapitálu, rozmach zahraničního obchodu a modernizaci průmyslu, dopravy a služeb. Výsledkem je rychlý růst objemu a kvality průmyslové výroby. těžba uhlí, železné rudy, cínu, barevných kovů.V těžbě některých surovin stojí Čína na popředních místech, například těžba uhlí, železné rudy, cínu, barevných kovů. V poslední době roste těžba ropy. V Číně se těží 95% vzácných minerálů světa. Mezi nejvýkonnější odvětví patří hutnictví, výroba elektroniky, elektrotechniky, textilu a hraček. Čína je významným producentem zbraní, letadel, lokomotiv, vagonů, lodí. věda a výzkumRozvíjí se rovněž věda a výzkum (Čína má svůj vesmírný program).

9 HONGKONG ULICE V PEKINGU DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK - ŠANGHAJ


Stáhnout ppt "ČÍNA – ŘÍŠE STŘEDU rozloha Čínyrozloha Číny je asi 9,5 mil. km² (4.největší stát) nejlidnatější státnejlidnatější stát světa (>1,3 mld.obyvatel) součástí."

Podobné prezentace


Reklamy Google