Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slovní druhy přehled. Ohebné slovní druhy 1. podstatná jménajedná se o názvy osob, zvířat, věcí a názvy pro vlastnosti, děje a vztahy (můžeme si na ně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slovní druhy přehled. Ohebné slovní druhy 1. podstatná jménajedná se o názvy osob, zvířat, věcí a názvy pro vlastnosti, děje a vztahy (můžeme si na ně."— Transkript prezentace:

1 Slovní druhy přehled

2 Ohebné slovní druhy 1. podstatná jménajedná se o názvy osob, zvířat, věcí a názvy pro vlastnosti, děje a vztahy (můžeme si na ně ukázat: ten, ta, to) 2. přídavná jménavyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí nebo jevů označených podstatným jménem (ptáme se na ně: jaký, který, čí) přídavná jména rozlišujeme: tvrdá, měkká, přivlastňovací 3. zájmenazastupují podstatná a přídavná jména nebo na ně ukazují zájmena rozlišujeme: osobní, přivlastňovací, ukazovací, tázací, vztažná, neurčitá, záporná 4. číslovkymají význam číselný, označují počet, pořadí... číslovky rozlišujeme: základní, řadové, druhové, násobné ohebné slovní druhy, které skloňujeme 5. slovesa vyjadřují děj, a to činnost nebo stav ohebné slovní druhy, které časujeme

3 Neohebné slovní druhy 6. příslovcevyjadřují různé bližší okolnosti dějů nebo vlastností, a to určení místa, času, způsobu... (ptáme se na ně: jak, kde, kdy, proč) 7. předložkyvyjadřují bližší okolnosti (patří k podstatnému jménu) 8. spojkyspojují slova, věty 9. částiceuvozují věty, něco hodnotí, vytýkají 10. citoslovce vyjadřují city, nálady, označují zvuky...


Stáhnout ppt "Slovní druhy přehled. Ohebné slovní druhy 1. podstatná jménajedná se o názvy osob, zvířat, věcí a názvy pro vlastnosti, děje a vztahy (můžeme si na ně."

Podobné prezentace


Reklamy Google