Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Severní Afrika 0 Autor : J.Čáp Obr. 0. Severní Africe náleží území o rozloze ….. mil km 2. Do této oblasti patří tyto státy: I.Doplň názvy států dle mapky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Severní Afrika 0 Autor : J.Čáp Obr. 0. Severní Africe náleží území o rozloze ….. mil km 2. Do této oblasti patří tyto státy: I.Doplň názvy států dle mapky."— Transkript prezentace:

1 Severní Afrika 0 Autor : J.Čáp Obr. 0

2 Severní Africe náleží území o rozloze ….. mil km 2. Do této oblasti patří tyto státy: I.Doplň názvy států dle mapky a rozlohu regionu. II. Doplň rok vyhlášení nezávislosti státu do tabulky v následující tabuli č.3 a koloniální mocnost,která území před vyhlášením nezávislosti ovládala. (dle mapek ze Školního atlasu světa,str. 101) Obr.1

3 Č.Název státuRok vyhlášení nezávislosti Koloniální mocnost

4 Převážnou část severní Afriky zaujímají plošiny a bezodtoké sníženiny. Severozápad je poměrně hornatý, nejvyšší horou je Džabal Tubkal (4165m) v pohoří Vysoký Atlas. Nejnižším místem je Kattarská proláklina (-133m). Na Sahaře převažují pouště. Písečné pouště (ergy), kamenné (hamady) a štěrkové (seriry). Podnebí na severu je subtropické a na jihu suché, horké. Na Sahaře jsou typické vysoké výkyvy teplot mezi dnem a nocí (25-30 o C). Kromě pouštních oáz je zemědělství soustředěno hlavně kolem povodí řeky Nil a u Středozemního moře. Povrch 3 Obr.2

5 Významné zemědělské plodiny a další přírodní zdroje regionu. 4 Obr.3 I.Poznáš tuto rostlinu? Čirok (Sorghum) je zemědělsky významný rod rostlin z čeledi lipnicovité. Je pěstován jako obilovina např. na výrobu mouky a používá se též ke krmným a technickým účelům. Čirok byl prošlechtěn v průběhu neolitu ve východní Asii. Hospodářský význam mají zejména různé variety čiroku dvoubarevného. čirok zrnový – varieta čiroku pěstovaná pro zrno (obilky) čirok technický (metlový) – pěstuje se pro latu, ze které se vyrábějí košťata a kartáče, lidově nazývané „rýžové“ zrno se používá ke krmným účelům jako vedlejší produkt čirok cukrový – stébla této variety obsahují šťávu až s osmnácti procenty glukózy; čirok sudánský (tzv. „sudánská tráva“) – tato varieta se pro bujný růst používá jako pícnina.

6 5 I.Poznáš tuto rostlinu? Bavlník (Gossypium) je rod zahrnující asi 40 druhů dvouděložných rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to jednoleté nebo víceleté rostliny. Z těch se během tisíciletí (dosud nejstarší nález zbytků tobolky bavlníku v Mexiku má pocházet z roku 5800 před n. l.) kultivovalo několik druhů, ze kterých mají na začátku 21. století jen čtyři ekonomický význam. Obr.4 Bavlník keřovitý pochází z ostrova Barbados. Dává nejcennější druhy bavlny, které se pěstují zejména v USA, Peru, Egyptě. Vlákna jsou velmi jemná a dosahují délky od 35 do nejméně 50 mm. Podíl na světové sklizni obnáší asi 8 %.

7 Použité zdroje: Milan Holeček,B.Janský,S.Tlach – Zeměpis světa 1 Eva Klímová – Školní atlas světa/Kartografie Praha 2007,2008/ Karel Kašparovský –Zeměpis II. v kostce Wikipedie Citace obrázků: Obr NEZNÁMÝ. flicker.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: %201.B/mapy/Afrika/slep%C3%A1%20mapa%20Afriky%20-%20regiony.JPG %201.B/mapy/Afrika/slep%C3%A1%20mapa%20Afriky%20-%20regiony.JPG Obr.2- NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: png Obr. 0 - NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.3-Larry Rana, USDA. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

8 7 Obr.4-DAVID NANCE. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: jpeg/800px-Feld_mit_reifer_Baumwolle.jpeg


Stáhnout ppt "Severní Afrika 0 Autor : J.Čáp Obr. 0. Severní Africe náleží území o rozloze ….. mil km 2. Do této oblasti patří tyto státy: I.Doplň názvy států dle mapky."

Podobné prezentace


Reklamy Google