Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma Základní údaje o ČR. Prezentace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma Základní údaje o ČR. Prezentace."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma Základní údaje o ČR. Prezentace je určena k výkladu, je doplněna obrázky k tématu a zadáním úkolu – práce s mapou. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Prezentace uvádí žáky do problematiky učiva o ČR, žák zná základní údaje o ČR, pracuje s mapovým serverem – vyhledá trasu, orientuje se na mapě Pro koho je materiál určen Žáci 9. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 10. 9. 2012 Vzdělávací oblast Člověk a společnost ČR – základní údaje + práce s mapou Zeměpis, 9. ročník VY_32_INOVACE_300, 15. sada, Z2

2 Česká republika Základní údaje Práce s mapovým serverem Zeměpis – 9. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Základní informace o ČR  Rozloha: 78864 km² (113. místo na světě)  Počet obyvatel: 10 509 377 (k 31. 3. 2010, 77. místo na světě)  Hlavní město: Praha (1,2 milionu obyvatel)  Úřední jazyk: čeština  Měna: koruna česká  Státní zřízení: parlamentní republika  Prezident: Václav Klaus (od r. 2003)  Předseda vlády: Petr Nečas (od r. 2010)  Členský stát EU (od 1. 5. 2004) a NATO (od 12. 3. 1999) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Státní hranice ČR Polsko 762 km Německo 810 km Rakousko 466 km Slovensko 252 km 493 km 278 km Obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Poloha ČR  vnitrozemský stát ve střední Evropě  mírné podnebí, střídání ročních období  důležité evropské silnice a železnice  moře není moc vzdálené - vliv Atlantiku na podnebí ČR  ze Šluknova k Baltskému moři 326 km  z Vyššího Brodu k Jaderskému moři 332 km Krajní body ČR nejsevernější: obec Lobendava ve Šluknovském výběžku nejjižnější: obec Vyšší Brod nejzápadnější: obec Krásná u Aše nejvýchodnější: obec Bukovec u Jablunkova Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Historický vývoj ČR  do 5. století n.l. Keltové  od 5. století Slované (Sámova říše, Velkomoravská říše)  do roku 1918 Rakousko-Uhersko  v 1. světové válce R-U poraženo – 28. 10. 1918 vznik Československa  v r. 1939 území obsazeno Německem – vznik Protektorátu Čechy a Morava a samostatného Slovenského štátu  po 2. světové válce v r.1945 znovu obnovena Československá republika(Podkarpatská Rus připadla SSSR)  v r. 1968 republika přeměněna na federaci (Česká a Slovenská socialistická republika)  17. 11. 1989 pád komunistického režimu – vznik České a Slovenské federativní republiky  1. 1. 1993 vznik České republiky a Slovenské republiky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Práce s mapovým serverem – zadání úkolu Úkoly vypracujte do sešitu: 1.Vyber si mapový server, se kterým budeš pracovat např. www.mapy.cz nebo jinýwww.mapy.cz 2.Vyhledej trasu z nejjižnější obce do nejsevernější obce. Zapiš vzdálenost a čas. (autem, nejrychlejší trasu) 3.Vyhledej trasu z nejzápadnější obce do nejvýchodnější obce. Zapiš vzdálenost a čas. (autem, nejrychlejší trasu) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 4. Ze získaných údajů (dráha, čas), vypočítej průměrnou rychlost pohybu. 5. Vyhledej nejkratší trasu ze své obce do všech krajních obcí ČR. Uveď vzdálenost v km. 6. Do slepé mapy ČR zakresli všechny krajní obce a obec ve které bydlíš. Obr. 2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Zdroje Použitá literatura: 1) Holeček,Milan; Gardavský, Václav; Götz, Antonín. Zeměpis pro 8. a 9. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií: Česká republika. Praha : Nakladatelství Fortuna., 2005. 6 - 7 s. [2012-09-10] http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flag_of_the_Czech_Republic.svghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flag_of_the_Czech_Republic.svg 2012-09-10] Obr. 1 http://wiki.rvp.cz/Kabinet/Mapy/Mapa_%C4%8CR http://wiki.rvp.cz/Kabinet/Mapy/Mapa_%C4%8CR 2012-09-10] Obr. 2 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Czechia_- _outline_map.svg/800px-Czechia_-_outline_map.svg.png – slepá mapa krajůhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Czechia_- _outline_map.svg/800px-Czechia_-_outline_map.svg.png Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma Základní údaje o ČR. Prezentace."

Podobné prezentace


Reklamy Google