Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál: VY_32_INOVACE_Druhy vod Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Šárka Bártová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál: VY_32_INOVACE_Druhy vod Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Šárka Bártová."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál: VY_32_INOVACE_Druhy vod Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Šárka Bártová VM byl vytvořen: říjen 2012

2 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie VM určen pro: 8. ročník Tematický okruh: Voda Téma: Druhy vod Anotace: Druhy vod dle různých hledisek rozdělení, jejich získávání, jejich použití Klíčoví slova: Minerální voda, destilovaná voda, tvrdá a měkká voda, slaná voda Metodika: Možné použití jako seznámení s druhy vod, jejich významem a použitím, k zopakování získaných informací.

3 Druhy vod

4 Podle obsahu minerálních látek Voda destilovaná Voda měkká Voda tvrdá Voda minerální Voda slaná (v pořadí dle rostoucího obsahu minerálních látek)

5 Voda destilovaná Úplně zbavená minerálních látek destilací Není vhodná k pití – absence minerálů Vlastnosti: kapalina čirá, bezbarvá, bez chuti a bez zápachu, elektricky nevodivá, t t = 0 ° C, t v = 100 ° C, ρ= 1g/cm 3, pH= 7 Použití: v laboratořích, k doplňování elektrolytu akumulátorů, do chladičů aut nebo do napařovacích žehliček, protože nezpůsobuje vodní kámen

6 Voda měkká voda povrchová obsahuje málo rozpuštěných solí a plynů vhodná pro praní (mýdlo dobře pění) vhodní pro vaření (netvoří se povlak na hladině čaje nebo kávy a bílé povlaky na nádobí)

7 Voda tvrdá voda podzemní při použití: mýdlo málo pění, na hladině kávy nebo čaje se tvoří povlak, prodlužuje se doba vaření masa a zeleniny, zanechává bělavé stopy v hrncích, na nádobí a na sanitárním vybavení (na vanách, umyvadlech…) způsobuje: tvorbu vodního kamene v teplovodních trubkách, v ohřívačích vody, v domácích elektrospotřebičích. Na druhou stranu však chrání potrubí před korozí.

8 Voda v ČR dle tvrdosti 1

9 Voda minerální Podle normy EU: je přirozeně se vyskytující podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek, stopových prvků nebo jiných součástí, které umožňují její použití jako potraviny a k výrobě balených minerálních vod. Podle normy ČR: přírodní vody s vyšším obsahem rozpuštěných látek, vody proplyněné, vody s vyšší teplotou či s vyšší radioaktivitou než je u běžných vod v jejich okolí běžné.

10 Voda minerální Léčivých účinků minerálních vod se tradičně využívá v lázeňství, např. Františkovy, Mariánské, Jánské lázně, Karlovy vary, Luhačovice, Teplice, Bílina aj. Také se používá k pití: Mattoni, Korunní, Magnézia, Šaratica, Hanácká kyselka, Poděbradka aj. Doporučuje s pouze v omezeném množství, max pětinu denního pitného režimu (minerální vody zvyšují riziko přetížení ledvin, tvorby ledvinových kamenů, podporují vznik aterosklerózy, nadbytečné ukládání některých minerálů v organismu )

11 Voda slaná Voda z moře nebo oceánu, průměrnou salinitu kolem 3,5 % (tzn. že každý kilogram mořské vody obsahuje přibližně 35 gramů rozpuštěné soli) Složení mořské vody kyslík 85,84 %, vodík 10,82 %, chlór 1,94 %, sodík 1,08 %, síra 0,091 %, vápník 0,04 %, draslík 0,04 %, hořčík 0,1292 %, uhlík 0,0028 %, brom 0,0067 %. Není vhodná k pití – přebytek minerálů

12 Salinita našich moří a oceánů 2

13 Co jste si zapamatovali? doplň Vyjmenuj druhy vod podle klesajícího obsahu minerálních látek........................................................................... Napiš druhy vod nevhodné pro pití...................... Napiš název druhu vody používané v lázeňství..................... Odpověz, k čemu se používá voda destilovaná.............................................

14 Co jste si zapamatovali? řešení Vyjmenuj druhy vod podle klesajícího obsahu minerálních látek slaná, minerální, tvrdá, měkká, destilovaná Napiš druhy vod nevhodné pro pití destilovaná, slaná Napiš název druhu vody používané v lázeňství minerální Odpověz, k čemu se používá voda destilovaná jako náplň do odpařovacích žehliček, jako elektrolyt autobaterií, v laboratořích, do chladičů aut

15 Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Destilovan%C3%A1_voda http://www.kohoutkova.cz/o-vode/vlastnosti-vody/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Miner%C3%A1ln%C3%AD_voda http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a631-Pitny-rezim-a-7-tipu-jak-pit-vic.aspx http://cs.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%99sk%C3%A1_voda 1 http://www.krafting.cz/img/mapa_tvrdosti_vody.jpg 2 http://akademon.cz/source/obr/salinity.jpg


Stáhnout ppt "Výukový materiál: VY_32_INOVACE_Druhy vod Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Šárka Bártová."

Podobné prezentace


Reklamy Google