Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Doba železná Petr Machala. DOBA ŽELEZNÁ (1 tisíciletí př.n.l.) Železo: známé v Malé Asii už ve 2. tisíciletí v Evropě až v 1. tisíciletí dostalo se k.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Doba železná Petr Machala. DOBA ŽELEZNÁ (1 tisíciletí př.n.l.) Železo: známé v Malé Asii už ve 2. tisíciletí v Evropě až v 1. tisíciletí dostalo se k."— Transkript prezentace:

1 Doba železná Petr Machala

2 DOBA ŽELEZNÁ (1 tisíciletí př.n.l.) Železo: známé v Malé Asii už ve 2. tisíciletí v Evropě až v 1. tisíciletí dostalo se k nám z Balkánu

3 vznik přebytku - majetkové rozdíly rozdělení společnosti na majetné a nemajetné, mocné a nevlivné v důsledku válek roste moc kmenového náčelníka Víte co všechno přineslo železo člověku a lidstvu? (napište aspoň 3 důsledky) 1………………………………………………….......... 2……………………………………………….............. 3………………………………………………………...

4 STARŠÍ DOBA ŽELEZNÁ HALŠTATSKÁ Co dokážeš z obrázku vyčíst o životě lidí v době železné?

5

6 v Hallstattu solné doly kmenoví vládci sídlí v hradištích v palácích hroby s bohatou výbavou (celý vůz, šperky, zbraně)

7 Umění bronzové a hliněné sošky zvířat (např. býček z jeskyně Býčí skála)

8 Náboženství kulty bohů Slunce a Měsíce Obchod s Etrusky – tam vyváží jantar, zpět konvice s výlevkou, dovoz řeckých malovaných váz

9 podle naleziště La Téne ve Švýcarsku. kulturu tvoří Keltové Pravlast – Čechy, Jižní Německo, Francie Kmeny – Arverni, Senoni, Haedi, Biturigové, Bójové MLADŠÍ DOBA ŽELEZNÁ LATÉNSKÉ OBDOBÍ (400 př.n.l. - přelom letopočtu)

10

11

12 Obydlí sídliště, oppidum – středisko řemesel, obchodu, útočiště před nebezpečím Závist u Prahy (u Zbraslavi, 170 ha), Stradonice u Berouna, Hostýn

13 Vzhled ženy vlasy do drdolů, muži zakroucené kníry, nákrčník „torquis“

14

15 Válečnictví meč, štít, kopí, veliký křik, pomalované tváře, nahé tělo

16 Nejznámější keltský válečník - Vercingetorix

17 Společnost několik vrstev obyvatel vládnoucí válečníci rodová aristokracie kněží (druidové) řemeslníci a rolníci

18 Zemědělství železné radlice, kosy, srpy pěstují obiloviny, luštěniny, mák (opiát), len chovají dobytek, ovce, kozy, prasata, slepice, loví kance, zajíce mají rádi víno a pivo (pšeničné s medem, ječmenné)

19 Řemeslo hutnictví, znali kalenou ocel znali hrnčířský kruh skleněný šperk dobří koláři, tesaři

20 Druidové vykonávají bohoslužby, soudí, léčí, museli znát tradici, dějiny, obyčeje, astronomii…

21 Náboženství: Taranis (nejvyšší bůh – vládce nebes) Teutates (chránil kmen) Cernun (jelen) Epona (bohyně koní) Víte jak se říká cizím slovem víře ve více bohů?

22 Všem děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Doba železná Petr Machala. DOBA ŽELEZNÁ (1 tisíciletí př.n.l.) Železo: známé v Malé Asii už ve 2. tisíciletí v Evropě až v 1. tisíciletí dostalo se k."

Podobné prezentace


Reklamy Google