Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Ptáci 4. ročník

2 Ptáci Ptáci jsou dvojnozí teplokrevní vejce snášející oooo bbbb rrrr aaaa tttt llll oooo vvvv cccc iiii, vyznačující se především opeřením, křídly vyvinutými z předních končetin a dutými kostmi. Celkem je známo asi 9600 d d d d d rrrr uuuu hhhh ůůůů ptáků.

3 Ptáci dosahují různých velikostí – od nejmenšího kkkk oooo llll iiii bbbb řřřř íííí kkkk aaaa o délce 5 cm až po velikého p p p p p šššš tttt rrrr oooo ssss aaaa. Většina druhů ptáků patří mezi s s s s s uuuu cccc hhhh oooo zzzz eeee mmmm ssss kkkk ééééobratlovce se schopností aktivního letu. Kolibřík běloskvrnný Pštros dvouprstý

4 hlava zobák vole trup krk křídla končetiny

5 lebka páteř žebra Kosti přední končetiny Kosti zadní končetiny Kosti jsou lehké, duté a pevné. Kostra je oporou těla, chrání vnitřní orgány a zajišťuje pohyb.

6 Jednou z vlastností, která odlišuje ptáky od ostatních žijících skupin živočichů, je pokrytí kůže peřím. Má mnoho různorodých funkcí: plní termoregulační funkci tím, že tepelně izoluje tělo ptáka za chladného počasí nebo od vody, peří je nezbytné pro ptačí let a je také používáno při maskování a signalizaci. Peří potřebuje pravidelnou údržbu a ptáci tak provádí jeho čištění a rovnání každý den, k čemuž používají zobák, pomocí kterého zbavují peří cizích částeček a roztírají si po peří olejovité výměšky z kostrční žlázy, což zajistí, že se peří nepromáčí a udržuje mu pružnost.peřímtermoregulačníptačí let

7 prapor osten brk

8 U některých druhů ptáků se sameček odlišuje barvou peří od samičky. Sameček bývá pestře zbarven, samička má ochranné zbarvení. Samice a samec bažanta.

9 Rozmnožování Ptáci nerodí živá mláďat. Snášejí vejce, sedí na nich, a tak je zahřívají. Z vajíček se líhnou mláďata. 1.Krmivá – líhnou se holá, slepá, bezmocná – rodiče je krmí a chrání. (holub, vlaštovka, sýkorka, čáp) 2.Nekrmivá – líhnou se opeřená jemným chmýřím, živí se samostatně. (slepice, husa, bažant)

10 Strakapoud velký Rozmanité tvary hnízd a materiál ze kterého je hnízdo vytvořeno závisí na podmínkách, v nichž ptáci žijí. Břehule říční Rákosník zpěvný Vlaštovka obecná

11 Potrava ptáků Podle toho, která složka potravy převažuje, označujeme ptáky za: Hmyzožravé – vyhubí mnoho škodlivého hmyzu (vlaštovka, jiřička, sýkora, skřivan, datel, strakapoud,kukačka,…) Hmyzožravé – vyhubí mnoho škodlivého hmyzu (vlaštovka, jiřička, sýkora, skřivan, datel, strakapoud,kukačka,…) Semenožravé – živí se převážně semeny a plody ( vrabec, pěnkava, holub,…) Semenožravé – živí se převážně semeny a plody ( vrabec, pěnkava, holub,…) Dravé – loví drobné savce a tím zabraňují jejich přemnožení ( káně, poštolka, jestřáb, orel,…) Dravé – loví drobné savce a tím zabraňují jejich přemnožení ( káně, poštolka, jestřáb, orel,…) Všežravé – živí se drobnými vodními živočichy a rostlinami (kachna divoká, husa velká,….) Všežravé – živí se drobnými vodními živočichy a rostlinami (kachna divoká, husa velká,….)

12 Někteří ptáci u nás přezimují (např. sýkora, vrabec, strakapoud) a někteří odlétají na zimu do teplých krajin, jsou stěhovaví ( např. vlaštovka, kukačka, špaček). Někteří ptáci u nás přezimují (např. sýkora, vrabec, strakapoud) a někteří odlétají na zimu do teplých krajin, jsou stěhovaví ( např. vlaštovka, kukačka, špaček).

13 Význam ptáků Udržují biologickou rovnováhu v přírodě, protože vyhubí mnoho škodlivého hmyzu. Mnoho z nich je pro nás zdrojem potravy, získávané buď lovem nebo c c c c c hhhh oooo vvvv eeee mmmm. Některé druhy, jako např. z z z z z pppp ěěěě vvvv nnnn íííí p p p p tttt áááá cccc iiii nebo p p p p p aaaa pppp oooo uuuu šššš cccc iiii jsou často chováni jako d d d d d oooo mmmm áááá cccc íííí m m m m aaaa zzzz llll íííí čččč cccc iiii. Ptáci svým vzhledem a zpěvem zpříjemňují naše životní prostředí. Věda zabývající se touto skupinou živočichů se nazývá oooo rrrr nnnn iiii tttt oooo llll oooo gggg iiii eeee.

14 Pěvci Hýl obecný Kos černý Vrabec polní Čížek lesní

15 Vlaštovka obecná Sojka obecná Sýkora koňadra Straka obecná

16 Sýkora úhelníček Zvonek zelený Ťuhýk obecný Vrána obecná

17 Brodiví ptáci Volavka velká Čáp bílý Čáp černý

18 Ptáci žijící u vody Husa domácíKachna divoká Labuť černá Labuť velká

19 Dravci Dravci Poštolka obecná Jestřáb lesní Káně bělochvostá Ostříž lesní

20 Hrabaví ptáci Kur domácí Bažant obecný Koroptev polní Tetřev hlušec Páv korunkatý

21 Sovy Výr velký Výreček malý Sýček obecný Puštík obecný Kalous ušatý

22 Strakapoud velký Kukačka obecná Datel černý Hrdlička divoká Holub skvrnitý

23 Ptáci – přírodověda 4. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence – ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. Windows XP Professional PowerPoint Přírodověda – Věra Štiková – Nová škola Přírodověda – RNDr. J. Jurčák - Prodos Přírodověda – J. Mladá, L. Podroužek – SPN Přírodověda – D. Kvasničková - Fortuna Přehledy živé přírody - Alter Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google