Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."— Transkript prezentace:

1 Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky Číslo prioritní osy1/1.1 Předmět Zeměpis Téma Cestovatelé Autor Mgr. Robert Jiran

2 ZEMĚPIS PRO 6. ROČNÍK Učebnice FRAUS Cestovatelé, mořeplavci a objevitelé. Práce s atlasem. Marco Polo. Vasco da Gama. Bartolomeo Diaz. Amerigo Vespucci. Fernão de Magalhães. Kryštof Kolumbus. James Cook. Opakování

3 Cestovatelé, mořeplavci a objevitelé Marco Polo (13 – 14. stol.) byl benátský kupec a cestovatel, který se proslavil svými cestami po Číně, zaznamenaných v knize MILION. Byl prvním Evropanem, který podrobněji poznal východní Asii. Vasco da Gama (15 – 16. stol.) je jedním z nejvýznamnějších portugalských mořeplavců a objevitelů. Svými třemi cestami do Indie (1497-1499, 1502-1503, 1524) položil základy k pozdějšímu utvrzení Portugalska jako koloniální moci.

4 Bartolomeo Diaz (15. stol.) byl portugalský mořeplavec, který jako první obeplul mys Dobré naděje. Bartolomeo Diaz pocházel ze slavné rodiny námořních plavců. Obeplutí Mysu dobré naděje Amerigo Vespucci (15. – 16. stol.) byl významný italský cestovatel a objevitel, autor mnoha cestopisných spisů. Je po něm pojmenován kontinent Amerika, jehož východní pobřeží jako první z velké míry popsal. Úkol: Najděte v atlase které současné státy navštívil Diaz. Kde je mys Dobré naděje?

5 Fernão de Magalhães, (15. – 16. stol.) byl portugalský mořeplavec, který sloužil španělské koruně. Důkaz o kulatosti Země přinesla výprava, již Magalhães vedl a která ve službách španělského krále obeplula poprvé celou zeměkouli. Z pěti lodí se po třech letech vrátila jen jedna (Victoria), sám Magalhães zahynul (pravděpodobně rukama domorodců) na Filipínách. V době, kdy Magalhães se svými námořníky uskutečňoval nebezpečnou výpravu, se Španělé zaměřili na dobývání nově objevené Severní Ameriky. Cestu si prohlédněte v atlase.

6 Kryštof Kolumbus, italsky Cristoforo Colombo, španělsky Cristóbal Colón, (15.stol.) byl italský mořeplavec, novodobý objevitel Ameriky. Po sedmi letech se mu konečně podařilo získat pro jeho plán kastilskou královnu Isabelu a jejího chotě aragonského krále Ferdinanda. Od královského páru Kolumbus získal dvě malé karavely (Pinta a Niňa) a jednu větší loď ( Santa Maria), která mu sloužila jako zásobovací loď. S těmito třemi loděmi a s posádkou asi 90 mužů se dne 3. srpna 1492 vydal na cestu. Po dlouhé a velice náročné plavbě přistál dne 12. října 1492 u ostrova, kterému dal jméno „San Salvador“. Ačkoliv šlo o Bahamy, Kolumbus se domníval, že přistál v Indii. Proto zdejší obyvatele nazval Indios – Indové, odtud Indiáni. Téhož roku objevil pobřeží Kuby, Haiti a další ostrovy. Když se vrátil do Španělska, dostalo se mu bouřlivého uvítání. Při druhé výpravě (1493– 1496) doplul k Portoriku, Malým Antilám a Jamajce. Při dalších výpravách konečně dospěl ke břehům Jižní Ameriky.

7 James Cook (18. stol.) byl mimořádně významným objevitelem a výzkumníkem, jehož plavby a hlavně vydané práce výrazně posunuly znalosti o Zemi. Na všech cestách si vedl pečlivé zápisky, které vyšly za jeho života i po smrti tiskem. Byl členem Královské společnosti nauk a získal její zlatou medaili. Všech Cookových výprav se zúčastnili významní vědci své doby, s jejichž přispěním bylo lidstvo obohaceno o obrovské množství nových poznatků. Smrt kapitána Cooka

8 OPAKOVÁNÍ 1.Kdy doplul Kolumbus k Americe? 2.Plul Kolumbus k Americe jednou nebo vícekrát? 3.Podle koho se jmenuje kontinent Amerika? 4.Kdo první obeplul Afriku? 5.Kdo první obeplul Zemi? 1.1492 2.Vícekrát 3.Amerigo Vespucci 4.Bartolomeo Diaz 5.Fernão de Magalhães


Stáhnout ppt "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google