Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jiří Chudoba, kvinta A. Rýžování zlata  Je mechanický proces získávání zlata pomocí rýžovací pánve založený na principu gravitačního ukládání jednotlivých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jiří Chudoba, kvinta A. Rýžování zlata  Je mechanický proces získávání zlata pomocí rýžovací pánve založený na principu gravitačního ukládání jednotlivých."— Transkript prezentace:

1 Jiří Chudoba, kvinta A

2 Rýžování zlata  Je mechanický proces získávání zlata pomocí rýžovací pánve založený na principu gravitačního ukládání jednotlivých složek a zlatinek či malých valounků zvaných nugety.  Zlato se získává ze zlatonosných sedimentů, které postupně ukládá vodní tok tím, že eroduje zlatonosné oblasti a transportuje je do míst, kde dochází k jejich ukládání.

3 Rýžování zlata rýžovací pánev

4 Rýžování zlata  Při ručním rýžování se nabírá směs štěrku a písku do kovové pánve a pomocí proudu vody a za neustálého kroužení pánví se z ní postupně odplavují lehčí částice.  Po určité době dochází k tomu, že těžší prvky ( jako například zlato, které je přibližně 19 krát těžší než voda, 10 krát než písek a štěrk) zůstávají na dně pánve, zatímco lehčí částice jsou odplaveny s vodou.

5 Rýžování zlata  V současnosti je rýžování zlata oblíbenou zábavou, na které se většinou nedá zbohatnout, jelikož většina bohatých oblastí byla již vytěžena.  V Česku dochází pravidelně k rýžování zlata na Otavě nedaleko obce Kestřany na Písecku ve zlatonosné řece Otavě.  Rýžování zlata je novodobě považováno i za sport, který je provozován jak v Česku tak i ve světě.

6 Rýžování zlata  S rýžováním zlata souvisí i tzv. zlatá horečka.  Mezi nejznámější zlaté horečky patří ta na Klondiku.  Zlatá horečka na Klondiku je pokládána za jednu z největších masových migrací za nalezišti zlata v dějinách.  Koncem 19. století přivedla desítky tisíc lidí do pusté oblasti Klondike u dnešního města Dawson City v kanadském teritoriu Yukon.

7 Rýžování zlata zlatokopové čekající na registraci těžebních parcel

8 Rýžování zlata zástup lidí překonávajících průsmyk Chilkoot

9 Rýžování zlata  Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_hore% C4%8Dka_na_Klondiku http://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%BD%C5%BE ov%C3%A1n%C3%AD_zlata


Stáhnout ppt "Jiří Chudoba, kvinta A. Rýžování zlata  Je mechanický proces získávání zlata pomocí rýžovací pánve založený na principu gravitačního ukládání jednotlivých."

Podobné prezentace


Reklamy Google