Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vítězslav Hálek Český jazyk 6. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vítězslav Hálek Český jazyk 6. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."— Transkript prezentace:

1 Vítězslav Hálek Český jazyk 6. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST

2 Vítězslav Hálek 5.4.1835 - 8.1.1874 Český básník, dramatik, mozaik a žurnalista. Vystudoval akademické gymnázium v Praze. Přáním jeho rodičů bylo, aby se stal knězem. On se rozhodl pro studium na filozofické fakultě. Na studia si vydělával prací soukromého učitele v bohaté rodině advokáta Horáčka. Studium filozofie nedokončil.

3 Život Vítězslava Hálka Hálek se rozhodl plně věnovat literatuře. Při tom se stihl zamilovat do Dorotky, která byla dcerou Horáčka. Byla pro Hálka inspirací k psaní milostných básní. Později, po deseti letech vztahu se s ní oženil a tím se zbavil existenčních problémů. Hálek pracoval také v novinách. V deníku národní listy se staral o literární, divadelní články a fejetony. Řídil rovněž časopis Lumír, Zlatá Praha a Květy.

4 Život Vítězslava Hálka Vítězslava Hálka veřejnost vyzdvihla na přední místo literárních současníků. Zastínil dokonce i Jana Nerudu. Ale v roce 1880 se na jeho tvorbu sesypala nelítostná kritika. Teprve v první polovině dvacátých let byla jeho literární práce znovu oceněna, především pro citlivost a smyslovost výrazu.

5 Život Vítězslava Hálka Vítězslav Hálek zemřel 8.10.1874 v Praze, jeho smrtí zanikla skupina májovců a nastoupila nová generace ruchovsko- lumírovská.

6 O díle Vítězslava Hálka V povídkách Hálek popisuje hlavně český venkov v době, ve které se střetávají staré zvyky s moderním způsobem života. Hálek se ve svých dílech nesnažil o kritiku, ale o to, ukázat lidem cestu ke zlepšení vzájemných vztahů. Velmi záslužná byla jeho práce pro výbor Umělecké besedy, která byla centrem kulturního a společenského života v Praze.

7 Dílo Vítězslava Nezvala Alfred /1858/ - lyricko-epická skladba, popisující příběh tragické lásky a zločinu. V této skladbě je znát vliv byronských povídek a Máchova Máje. Večerní písně /1859/- kniha složená z krátkých lyrických básní. Zde je patrná literární stylizace světobolu. Rozkvetlá jarní příroda v této sbírce symbolizuje naději na lepší společnost. Veršemi v této sbírce se Hálek snažil zmírnit protiklady a neshody soudobé společnosti. Pohádky z naší vesnice /1874/ - sbírka balad ovlivněna Erbenem. Autor zde představuje různé typy chudých vesnických lidí a jejich mnohdy tragické osudy. Ve sbírce však nechybí také humor např. v Husarovi, Šotkovi, Postilionu.

8 Komediant /1861/ - nezdařený Hálkův velký společenský román. Lépe mu šlo psaní povídek, obrazů ze života a fejetonů. Hálkovy povídky zobrazují většinou vztah milenců, kterým brání v lásce majetkové rozdíly a nesouhlas rodičů s jejich vztahem. Hrdinové jsou zasazeni do období kolem roku 1848, jsou to většinou venkované. Muzikantská Liduška /1861/ - venkovská próza. Ve které je dívka přinucena ke sňatku, který byl pro ni velmi nešťastný a přivedl ji k šílenství. Na statku a v chaloupce /1871/, Pod chudým stromem /1872/ - venkovské povídky zdůrazňující rozdíl mezi šťastným životem chudých, žijících v souladu s přírodou a chamtivým stále nespokojeným životem bohatých. Na výminku /1873/ - povídka dotýkající se tragických následků při zřizování výminku, které v dětech probouzí bezcitnost vůči rodičům.

9 Pod pustým kopcem /1874/ - povídka. Hrdinou je konzervativní sedlák, pyšný a povýšený. Jeho syn je ovlivněn moderní dobou, zastává svobodomyslné názory a má smysl pro občanská práva. Hálek vyzdvihuje tohoto syna jako přemýšlivého hrdnu. Poldík Rumař /1874/ - povídka, jedna z Hálkových nejlepších. Podskalský pískař se velmi obětavě stará o syna ženy, kterou kdysi miloval. Hálek poukazuje na dobrosrdečnost prostého člověka.

10 Carevič Alexej /1860/, Záviš z Falkenštejna, Král Rudolf, Král Vukašín, Sergius Catilina, Amnon a Tamar, nedokončená hra Král Jiří z Poděbrad /1874/ - veršované tragedie z národních i cizích dějin. V těchto tragédiích dával Hálek najevo důležitost boje za svobodu, za právo jedince na rozvoj osobnosti Epištoly k našemu studentstvu /1873/ - dílo, které vyšlo v Národních listech pojednává o vlastenectví. Gogola hledám /1872/ - dílo publikované v Národních listech. Cestopisný fejeton, kde Hálek představuje realistické umění.

11 Vítězslav Hálek Zápis: »Autor fejetonů publikovaných v Národních listech »Básník a prozaik Sbírky: Večerní písně V přírodě Pohádky z naší vesnice Povídky: –Muzikantská Liduška –Na statku a v chaloupce –Poldík Rumař

12 Samostatná práce Spoj, co k sobě patří M. Twain E. Petiška J. Foglar K. May J. Tomeček B. Němcová Ch. Dickens Oliver Twist Záhada hlavolamu Vinnetou Stříbrný lipan Dobrodružství Toma Sawyera Staré řecké báje a pověsti Babička

13 Samostatná práce Spoj, co k sobě patří M. Twain E. Petiška J. Foglar K. May J. Tomeček B. Němcová Ch. Dickens Oliver Twist Záhada hlavolamu Vinnetou Stříbrný lipan Dobrodružství Toma Sawyera Staré řecké báje a pověsti Babička

14 Vítězslav Hálek 6. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Internet obrázky z internetu Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Vítězslav Hálek Český jazyk 6. ročník Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."

Podobné prezentace


Reklamy Google