Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."— Transkript prezentace:

1 Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky Číslo prioritní osy 1/1.1 PředmětPřírodopisTéma Základní struktura života Ročníkšestý Autor Mgr. Anna Ascherlová

2 ZÁKLADNÍ STRUKTURA ŽIVOTA Jednobuněčné a mnohobuněčné organismy

3 OPAKOVÁNÍ Stavba buňky Podle následujícího popisu uveďte názvy organel a popište je do obrázku: 1.Řídícím a informačním centrem buňky je……………… 2.………………………………..zajišťuje výměnu látek mezi buňkou a vnějším prostředím. 3.V…………………..probíhá fotosyntéza. 4.Buněčné dýchání zajišťují……………………………… 5.Vnitřek buňky vyplňuje………………… 6.......................jsou dutiny vyplněné buněčnou šťávou, ukládají se v nich zásobní a odpadní látky.

4 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY Doplň chybějící slova v následujících tvrzeních: (vyhledej v textu v učebnici na straně 24)  ………………………………………..mají tělo složeno z jediné buňky, která vykonává všechny životní děje. Patří mezi ně………………………, …………………….., některé………………., některé………………… a ……………………………..  ………………………………………..tělo mají tvořeno velkým počtem buněk, které se specializují na průběh určitých životních dějů. Patří sem některé……………………… a všechny…………………………, většina……………………. a ………………………...

5 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY  Jak se nazývají tyto organismy? Které jsou jednobuněčné, které mnohobuněčné?

6 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY  Buňky stejného tvaru a funkce vytvářejí tkáně (u živočichů) a pletiva (u rostlin)  Několik druhů tkání nebo pletiv tvoří orgán.  Živočichové mají orgány spojené do orgánových soustav.  Orgány nebo orgánové soustavy vytvářejí mnohobuněčný organismus.

7 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY Příklady orgánů rostlin:

8 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY Příklady orgánů a orgánových soustav živočichů :

9 JEDNOBUNĚČNÉ A MNOHOBUNĚČNÉ ORGANISMY Shrnutí a procvičení: 1.Podle obrázků na 4. snímku urči, u kterého z mnohobuněčných organismů tvoří tělo pletiva. Které z jeho částí jsou orgány? 2.U kterého z mnohobuněčných organismů tvoří tělo tkáně? Které z jeho částí jsou orgány a orgánové soustavy?


Stáhnout ppt "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google